Na targach Brisbane Truck Show w Australii DAF pokazał model XG+ 660. Zastosowany w mnim silnik oznaczony jako Paccar MX15, a w rzeczywistości Cummins X15D, wytwarza moc maksymalną 490 kW/660 KM i maksymalny moment obrotowy 3260 Nm.
Wersja nowego silnika o mocy 660 KM – co ważne – spełnia normę czystości spalin Euro 6, ale na tym etapie jest przeznaczona wyłącznie na rynek australijski. Oprócz nowego topowego modelu DAF po raz pierwszy w Australii wprowadza najnowszą generację samochodów ciężarowych.
Nowy „okręt flagowy” holenderskiego producenta, DAF XG+ 660 na rynek australijski ma 3 osie, układ napęd 6×4 oraz 21-tonowy tylny wózek, w wyniku czego powstał ciężki ciągnik do holowania dwóch naczep. Stąd bardzo wysoka dopuszczalna masa całkowita zestawu, tutaj określona na 97 ton.
W nomenklaturze DAF nowy silnik nosiłby nazwę Paccar MX-15, podczas gdy sam Cummins nazwał go X15D. Jak donoszą australijskie media, nowa jednostka jest testowana od dwóch lat i potajemnie montowana w DAF-ach starej generacji. Te ciężarówki przejechały w Australii co najmniej 5 milionów kilometrów, pracując dla lokalnych przewoźników i ciągnąc ciężkie zestawy zwane „pociągami drogowymi”. Do końca 2023 roku w próbach terenowych weźmie udział ponad 10 ciężarówek.
Pod względem ekologicznym premierowa jednostka będzie spełniała normę emisji spalin Euro 6, które od przyszłego roku obowiązuje w Australii. Powstaje tu oczywiście pytanie, czy zadebiutuje ona również w Europie? Niewątpliwie tego typu oferta mogłaby wzbudzić zainteresowanie np. w przypadku zarówno zestawów klasy EMS 25,25 m, 60000 kg, jak i – testowanych już w Holandii, dwunaczepowych (dwie standardowe naczepy 13,6 m połączone ze sobą za pomocą wózka dolly) klasy SEC, o długości rzędu 32-34,5 i dopuszczalnej masie całkowitej rzędu 72000-76000 kg. Osobny temat stanowi tu rynek skandynawski – Szwecja i Finalnadia, gdzie analogiczne zestawy, klasyfikowane jako HCT-HCV, już mogą (Finlandia) lub wkrótce będą mogły (Szwecja) poruszać się w normalnym ruchu. Jednak na razie nie ogłoszono żadnego konkretnego komunikatu na ten temat. Co więcej, ta wersja 660-konna ma pozostać jedynie propozycją australijską. Wynika to z potencjalnie bardzo wysokiego zużycia paliwa przez ten silnik, co oznacza wyższą emisję CO2 i w rezultacie również problemy ze spełnieniem unijnych norm emisji gazów cieplarnianych.
Na zakończenie warto dodać, że DAF od lat ściśle współpracuje z amerykańskim koncernem Cummins. Na początku lat 90. – dokładnie w 1994 roku – to Cummins dostarczył najlepszą 500-konną jednostkę do modelu 95. Napędzała ona topowy wówczas model z mega pojemną kabiną SuperSpacer Cab. Ta sama firma opracowała również 530-konny silnik do modelu 95XF z lat 1997–1999, a następnie Cummins zaczął sprzedawać DAF-owi mniejsze silniki, takie jak 6,7-litrowy silnik wysokoprężny do modeli LF i CF. Oczywiście DAF nazwał go Paccar PX-7, ale pod holenderski „opakowaniem” kryje się amerykańska technologia.
Kluczowe wyznaczniki X15D to:

 ▪ Całkowicie nowy 15-litrowy silnik
 ▪ Najwyższe oceny w historii dla silnika ciężarówki Cummins: do 660 koni mechanicznych/2360 lb⋅ft momentu obrotowego
 ▪ Zmniejszenie masy o 225 kg w porównaniu z obecnym typem X15
 ▪ Nawet o 8 procent mniejsze zużycie paliwa w porównaniu z obecnie najlepszym X15
 ▪ Oferowany wyłącznie jako silnik Euro 6
 ▪ Zdolność do zasilania biopaliwami dla niskiej lub zerowej netto emisji dwutlenku węgla
 Kluczową cechą X15D jest redukcja suchej masy o 225 kg w porównaniu z obecnym X15. Wyrzeźbiony żelazny blok i kompozytowa miska olejowa to jedne z cech zmniejszających masę, dzięki którym X15D ma najwyższy stosunek mocy do masy w branży. Unikatowa konstrukcja cylindra umożliwia znacznie wyższe szczytowe ciśnienie w cylindrze – o 20 procent wyższe niż w obecnym silniku – a to zwiększa gęstość mocy i ogólną wydajność. Wyposażony w najnowszą ewolucję układu paliwowego Cummins XPI (Extreme Pressure Injection), X15D będzie oferowany z mocą znamionową do 660 koni mechanicznych wspieraną przez ogromny szczytowy moment obrotowy 3260 Nm. Ta najwyższa ocena przyćmiewa obecne szczyty X15 wynoszące 615 koni mechanicznych / 30000 Nm oraz dowodzi strategię zmniejszania prędkości obrotowej silnika Cummins w celu poprawy oszczędności paliwa. Ta strategia polega na zmniejszeniu prędkości obrotowej w trybie jazdy/toczenia się w celu redukcji zużycia paliwa, przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniej elastyczności, które spełni oczekiwania zarówno kierowcy, jak i czasu jazdy. Dlatego m.in. maksymalny moment obrotowy rozciąga się w szerokim zakresie, od 1000 obr/min do 1500 obr/min.
Niemniej sam Cummins podkreśla, że X15D zostanie skomercjalizowany dopiero wtedy, gdy podmiot będzie w pełni zadowolony z jego niezawodności i trwałości w spełnianiu surowych wymagań australijskiego podwójnego cyklu B. .

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent