W ubiegłym roku koprzywnicka spółka Tatra Trucks, której właścicielami są udziałowcy z Grupy Czechosłowackiej i Grupy Promet, wyprodukowała i sprzedała 1451 pojazdów oraz zrealizowała swoje plany i zobowiązania wobec partnerów i klientów. W zeszłym roku pokazała także kilka nowych projektów technologicznych, które znacząco wpłyną na jej przyszłość, W tym roku też zaprezentuje kolejne innowacje w swojej produkcji.
Tatra Trucks koncentruje się przede wszystkim na rozwoju i produkcji ciężarówek klas tonażowych średniej i ciężkiej z napędem na wszystkie koła, przeznaczonych do różnych celów i dla całej gamy segmentów. Dzięki temu może skutecznie dywersyfikować wytwarzanie i sprzedaż aut, ale jednocześnie stara się zachować równowagę wolumenu produkcji dla sektora cywilnego i obronnego. Wszystko to pozytywnie wpływa na stopniowy rozwój firmy, która w ciągu kilku lat zamierza produkować do 2500 samochodów rocznie. W 2023 roku Tatra wyprodukowała i dostarczyła klientom 1451 samochodów, czyli o ponad 100 sztuk więcej niż w rok wcześniej. Po pierwsze, w czwartym kwartale ubiegłego roku wolumen produkcji znacznie przyspieszył, a podmiot kontynuuje ten trend również w tym roku. Tatra poradziła sobie przy tym z sukcesem pod względem sprzedaży i EBITDA, jednak jej wyniki finansowe zostaną opublikowane standardowo dopiero w 2024 roku wraz z raportem rocznym.
W ubiegłym roku mniej niż połowę sprzedanych pojazdów dostarczono do sektora cywilnego, głównie straży pożarnej i ratownictwa, następnie do budownictwa, górnictwa, rolnictwa czy służb komunalnych itp. Ponad połowę produkcji stanowiły bowiem gotowe samochody i podwozia dla sił zbrojnych i formacji bezpieczeństwa, w tym Armii Republiki Czeskiej, dla której Tatra Trucks jest długoterminowym partnerem strategicznym. Znaczenie rynku krajowego dla firmy podkreśla fakt, że około 40 procent wyprodukowanych pojazdów kierowane było do klientów czeskich. Do największych odbiorców za granicą zaliczają się jeszcze klienci z Indii, Austrii, Słowacji, Australii, Polski, Ukrainy, Serbii i Niemiec. Mniejsza liczba pojazdów specjalnych trafiła ponadto na inne ciekawe i wysoce konkurencyjne rynki, takie jak Szwajcaria, Francja, Hongkong czy Południowa Korea.
Duże zamówienia na specjalne samochody strażackie i pojazdy logistyczne dla Armii Republiki Czeskiej
Do najważniejszych zamówień z ubiegłego roku należy umowa na ponad dwieście pojazdów specjalnych na podwoziach Tatra dla czeskiej straży pożarnej HZS. Na podstawie tej umowy od września ubiegłego roku we współpracy z firmami THT Polička i KOBIT-THZ Tatra pracowała nad dostawą aż 232 samochodowych ratowniczo-gaśniczych dla czeskiej straży pożarnej. Umowa ramowa przewiduje produkcję do 100 sztuk pojazdów CAS 20, 45 sztuk CAS 30 i 87 sztuk CAS 30 do masowego gaszenia, wraz z opcjonalnym wyposażeniem przeciwpożarowym i urządzeniami komunikacyjnymi, Ten zakrojony na szeroką skalę projekt jest kontynuacją podobnego zamówienia z jesieni 2022 roku, w ramach którego w ubiegłym roku Tatra wraz z THT Poličką zapewniła dostawę 100 sztuk aut zbiornikowych CAS 20 również dla HZS w Czechach.
Wiosną ubiegłego roku dostarczyno poza tym pierwsze sztuki podwozi Tatra Force 4×4 do specjalnych aut strażackich, które powstały we współpracy z firmą Rosenbauer na zamówienie armii niemieckiej. Zamówiła ona u tego austriackiego wytwórcy łącznie 77 ciężarówek Tatra z zabudową i sprzętem przeciwpożarowym. W zeszłym roku Tatra sfinalizowała także kontrakt na 209 ciężarówek skrzyniowych Tatra Force 6×6 dla Armii Republiki Czeskiej, a ostatnie sztuki przekazano żołnierzom w sierpniu. Następnie Tatra dostarczyła wojsku kolejnych 30 sztuk podwozi Force 8×8 z hakowym systemem załadowczym, w tym roku wyprodukuje kolejnych 50 egzemplarzy tych pojazdów. Kontynuowana była także produkcja podwozi do wojskowych pojazdów logistycznych, które Tatra dostarcza armii belgijskiej we współpracy z DAF Trucks.
Do tego Tatra Trucks to gracz, który zaspokaja potrzeby klientów o indywidualnych i specyficznych wymaganiach. Na przykład w ubiegłym roku wyprodukowała kilka podwozi do pojazdów mieszkalnych i ekspedycyjnych lub wyjątkowe specjalne podwozie Phoenix o łącznej masie 62 ton przygotowane wspólnie z australijskim dealerem Offroad Trucks Australia dla lokalnej firmy wydobywczej Rio Tinto. Kontynuowano też projekt Tatra to Schools, w ramach którego producent samochodów we współpracy z dealerami i samorządami regionalnymi pomaga w rozwoju czeskiej edukacji w zakresie usług motoryzacyjnych i skojarzonych. Jednocześnie projekt wspiera modernizację wyposażenia i technologii wojewódzkich zarządów dróg.
Nowe projekty i nowości na przyszłość
Rok 2023 upłynął także pod znakiem obchodów 100-lecia istnienia koncepcji podwozia Tatra z centralną rurą nośną i wahliwymi, niezależnie zawieszonymi półosiami, którą Hans Ledwinka po raz pierwszy zastosował w 1923 roku w typie Tatra 11. Był to również 10 rok pomyślnego działania firmy Tatra Trucks pod batutą czeskich udziałowców z Grupy Czechosłowackiej i Grupy Promet. Ale rok 2023 przyniósł i wieści, że w niedalekiej przyszłości w ofercie Tatry zajdą istotne zmiany, co będzie z ogromną korzyścią dla klientów. „Przede wszystkim na targach PYROS 2023 zaprezentowaliśmy trzecią generację serii modeli Tatra Force, a mianowicie w wersji cywilnej dla strażaków, która niesie ze sobą fundamentalną elektronikę i cyfryzację oraz nowe rozwiązania techniczne i ulepszone silniki. Następnie na początku jesieni pokazaliśmy publiczności prototyp nowej generacji serii Tatra Force ze zautomatyzowanym systemem sterowania w pierwszej fazie rozwoju. Samochód ten może być sterowany zdalnie i dzięki temu znajdzie zastosowanie np. w służbach strażaków czy ratowników, czy w górnictwie. Dalszy rozwój doprowadzi do powstania pojazdu zdolnego do całkowicie autonomicznej jazdy” – wyjaśnił Radomír Smolka, dyrektor ds. badań i rozwoju firmy Kopřivnica. W październiku Tatra we współpracy ze swoimi partnerami ujawniła prototypowy samochód Tatra Force e-Drive napędzany elektrycznym silnikiem trakcyjnym w połączeniu z wodorowymi ogniwami paliwowymi. W tym roku prototyp, będący pierwszą w historii elektryczną (a tym samym lokalnie bezemisyjną) ciężarówką marki o dużej ładowności, przejdzie dalsze fazy wymagających testów w rzeczywistych warunkach eksploatacyjnych.
Na ten rok Tatra Trucks ponownie planuje zwiększenie wolumenu produkcji, czemu mają pomóc wdrażane stopniowo od ubiegłego roku kroki restrukturyzacyjne. Tatra ma dobre warunki do tego projektu, gdyż duża część planowanej produkcji jest już realizowana na zamówienia klientów. Firma planuje także wprowadzenie w pierwszej połowie tego roku kolejnej istotnej innowacji, a mianowicie nowej generacji gamy modeli Phoenix. Następnie w połowie roku wprowadzą wojskową wersję trzeciej generacji modelu Force, tym samym uzupełniając portfolio klientów tej flagowej serii.

 

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent