W przypadku działalności w transporcie ciężkim Vroom Funderingstechniek BV po raz kolejny wybiera Volvo Trucks. Sprawdzona niezawodność była w tym przypadku decydująca. Ciągnik Volvo FM 540 10×4 w połączeniu z nową naczepą Nooteboom służy do transportu ciężkich platform fundamentowych i innych niepodzielnych ładunków.
Ciężki ciągnik siodłowo-balastowy FM 10×4 z naczepą Nooteboom dla technologii Vroom Foundation
Pierwszy pięcioosiowy ciągnik do transportu ciężkiego Volvo FM z premierowej generacji to „nowy czerwony we flocie” Vroom Funderingtechniek BV. Firma ta, zajmująca się systemami palowania i prefabrykowanymi konstrukcjami fundamentów, świadomie ponownie wybiera FM z niską kabiną do transportu bardzo ciężkich maszyn do wykonywania fundamentów oraz innych ładunków niepodzielnych. René Vroom, menedżer ds. logistyki sprzętu, serwisu i konserwacji w Vroom Funderingstechniek BV, mówi „Ta ciężarówka odpowiada naszym działaniom i potrzebom. Nowa naczepa niskopodwoziowa Nooteboom Euro 122-24 (2 plus 4 linie osi) uzupełnia zespół”.
Sprawdzona niezawodność
Volvo FM 540 10×4 zastępuje model 8×4, który w ciągu dwunastu lat przejechał ponad milion kilometrów. Vroom dodaje „I to dużo, jak na zastosowanie w transporcie ciężkim. Nasz poprzedni FM był świetny i przez te wszystkie lata dobrze sobie radził. Udowodnił swoją niezawodność i jakość, szczególnie w tej specjalistycznej pracy. Dlatego teraz po raz kolejny zdecydowaliśmy się na Volvo Trucks”.
Samochód ten dostarczył dealer ciężarówek Volvo – LVS z Zwaag. Dla stałego kierowcy Jorrita zapewnił on także szkolenie w zakresie obsługi pojazdu w sferze własnej pracy.
Konfiguracja osi ukierunkowana na optymalną ładowność
Ciężarówka jest wyposażona w 10-tonową oś przednią i tylne osie ze zwolnicami. Z tyłu zastosowano oś z pojedynczym ogumieniem, podnoszoną i skręcaną przeciwbieżnie dla poprawy manewrowości, w tym redukcji promienia skrętu. Terberg zainstalował jeszcze dodatkową oś pchaną. Vroom wyjaśnia „Wszystko dokładnie obliczyliśmy i dla naszego wdrożenia było to najlepsze rozwiązanie. Częściowo ze względu na stosunkowo niską masę ciągnika – około 14,5 tony – dzięki temu mamy największą ładowność”. Poza tym, ze względu na konfigurację osi, dodatkowe wzmocnienia podwozia i specjalnie zaprojektowane do trudnych warunków siodło wahliwe Jost JSK38G, wydano zwolnienie w przypadku maksymalnej masy całkowitej dla kompletnej kombinacji do 149 ton.
Manewruj z precyzją
Aby ułatwić precyzyjne manewrowanie i zmniejszyć obciążenie kierowcy podczas kierowania, samochód zaopatrzono w Aktywny Układ Kierowniczy Volvo . Ponadto podczas transportu ciężkich ładunków w trudnych warunkach dodatkowe opcje zapewnia zautomatyzowana skrzynia biegów I-Shift z pakietem oprogramowania Heavy Duty i biegami pełzającymi. Do tego kabina bazuje na pełnym zawieszeniu pneumatycznym i dostała m.in. w system kamer. Firma Ematri z Barneveld dokonała zaś dalszych poprawek w ciężarówce, w tym skrzyń, zmiany położenia zbiorników i blachy mocującej na podwoziu.
Poprawa wydajności i wglądu w zużycie paliwa
Dzięki pakietowi Volvo Connect Paliwo i Środowisko zamkniętemu dla FM, Vroom może z łatwością monitorować osiągi auta. Usługa pokazuje między innymi, jak kierowca radzi sobie w czterech kluczowych obszarach wpływających na zużycie paliwa: pracy silnika i skrzyni biegów, przewidywaniu sytuacji i hamowaniu oraz dostosowywaniu prędkości i postoju. Powyższe pomaga zidentyfikować potencjalne oszczędności, poprawić styl jazdy i zużycie paliwa oraz zmniejszyć ślad węglowy.
O Vroom Foundation Technology BV
Technologia fundamentów Vroom to wszechstronne rozwiązanie w systemach pali i prefabrykowanych konstrukcjach fundamentowych. Dzięki swojej szerokiej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu w dziedzinie fundamentów, Vroom często już na wczesnym etapie angażuje się w skomplikowane i specjalistyczne prace fundamentowe.

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent