Kamień milowy dla Vrijbloed Transport: firma odebrała dziesiątą elektryczną ciężarówkę Volvo. Vrijbloed Transport chce aktywnie przyczynić się do czystszych centrów miast i uczynić transport w budownictwie drogowym bardziej zrównoważonym. Ciężarówki są dostarczane przez dealera Volvo Trucks – LVS Trucks.
Bezemisyjna praca stanowi ważną część wizji Vrijbloed Transport z Haarlemu. Mathijs Vrijbloed, koordynator ds. zrównoważonego rozwoju w Vrijbloed Transport, mówi „Liczy się tylko jedna kwestia, a mianowicie fakt, że zerowa emisja jest czystsza, bardziej zrównoważona i lepsza dla wszystkich. Jako Vrijbloed Transport chcemy wspólnie pracować nad przyszłością i przyczyniać się do zdrowszego, zrównoważonego środowiska życia. Naszymi klientami są kontrahenci, ale pośrednio często pracujemy dla dużych miast. Pracujemy w miejscach, do których przyjeżdża wielu ludzi, na przykład wiele naszych ciężarówek jeździ po Amsterdamie. Oznacza to również, że jako przewoźnik musisz być świadomy emisji, które powodujesz i co możesz z tym zrobić. Nawiasem mówiąc, coraz częściej obserwujemy, że projekty są nagradzane między innymi na podstawie zrównoważonego rozwoju”.
Volvo FE i FM Electric
Wiosną 2021 roku Vrijbloed Transport wprowadził do użytku pierwszą elektryczną ciężarówkę Volvo, a licznik wskazuje teraz dziesiątą. Jeszcze w tym roku Vrijbloed Transport powiększy flotę o kilka analogicznych samochodów, wskutek czego będzie dysponować dziesięcioma pojazdami FE Electric 6×2 z żurawiem załadunkowym i wywrotką, jednym pojazdem FE Electric 6×2 z żurawiem i otwartym nadwoziem oraz trzema pojazdami Volvo FM Electric ciągniki 4×2. Daje to łącznie aż 14 w pełni elektrycznych egzemplarzy.
Idealny do pracy w mieście
Prowadzenie ciężarówki z napędem elektrycznym wykazuje kilka zalet.„Jazda jest cichsza i wygodniejsza niż w przypadku diesla, gdyż ta ciężarówka emituje mniej hałasu i wykazuje znacznie mniejsze wibracje (silnika). Ponadto ciężarówki elektryczne przyspieszają jednym płynnym ruchem, dzięki czemu nadają się do ruchu z zatrzymywaniem się i ruszaniem. Jazda na napędzie elektrycznym wymaga nieco innego stylu jazdy, ponieważ jako kierowca musisz nauczyć się odzyskiwać energię podczas hamowania. Jednocześnie zasięg ma dla nas drugorzędne znaczenie, bo auto głównie załadowuje i wyładowuje materiał i pokonuje kilka kilometrów. Elektryczna ciężarówka zostaje w mieście i wykonuje swoją pracę jak każda inna ciężarówka, tylko znacznie ciszej i bezemisyjnie. To sprawia, że ta ciężarówka idealnie nadaje się do tego typu prac w śródmieściu, gdzie wpływ pracy bezemisyjnej jest najbardziej istotny i największy”.
Współpracuj nad zrównoważonym rozwojem
Vrijbloed Transport stawia na elektryczność w ścisłej współpracy z klientami. „W przypadku pierwszych elektrycznych ciężarówek szukaliśmy wsparcia u naszych klientów, abyśmy mogli wspólnie je eksploatować. Ściśle współpracujemy również z Volvo Trucks i dealerem LVS Trucks. Jesteśmy pionierami, co daje ogromną wiedzę, którą wykorzystujemy podczas konfigurowania nowych samochodów ciężarowych. Na przykład Volvo FE Electric z żurawiem załadunkowym i wywrotką musieliśmy skonfigurować inaczej, kładąc nacisk na lekkość. W oparciu o minimalne wymagane możliwości podnoszenia wybrano stosunkowo lekki żuraw samochodowy o minimalnym zużyciu energii hydraulicznej. We współpracy z Dura Vermeer, LVS Trucks, Volvo Trucks Netherlands, HIAB i Vossebelt opracowaliśmy specjalny pojazd z lżejszym nadwoziem”.
O ekologicznym transporcie
Vrijbloed Transport specjalizuje się w dostarczaniu środków (transportowych) do budowy dróg i dysponuje szeroką gamą materiałów, maszyn i samochodów ciężarowych. Mając ponad 130 ciężarówek, rozpoznawalnych po typowym zielonym kolorze, firma jest codziennie aktywna w dużej części Holandii.

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent