VR i SSAB elektryfikują transport w przemyśle ciężkim – pierwsze elektryczne ciężarówki Scania wprowadzone na rynek w 2024 roku
Firma stalowa SSAB Europe i VR Transpoint, która jest odpowiedzialna za działalność logistyczną VR, uruchomiły wspólny projekt mający na celu elektryfikację transportu przemysłu ciężkiego. VR inwestuje w niskoemisyjny transport drogowy pozyskując w pełni elektryczne ciężarówki, które będą przewozić ładunki od SSAB Europe. Zakupione ciężarówki należą do największych pod względem masy całkowitej, jakie w pełni elektrycznie obsługują regularne dostawy do klientów w Finlandii. SSAB Europe inwestuje natomiast w punkty ładowania dla ciężkiego sprzętu.
VR Transpoint i SSAB Europe są pionierami w planowaniu i obsłudze łańcuchów logistycznych, ukierunkowanych na szybkie ograniczenie emisji dwutlenku węgla z transportu. VR inwestuje w dwa w pełni elektryczne zestawy naczep, przy czym w pełni elektryczne ciężarówki Scania 40R pełnią rolę ciągników. Kombinacje rozpoczną działalność komercyjną pod koniec 2024 roku w zakresie dostaw stali w pobliżu fabryki SSAB w Hämeenlinna. Nowe, w pełni elektryczne ciężarówki – tzw. „elektryczne mamuty” – reprezentują najnowsza technologię, pozwalając na zmniejszenie uciążliwości hałasu, ponieważ sam silnik elektryczny nie wytwarza dźwięku.
Celem polega na elektryfikacji transportu ciężkiego
Tommi Välimäki, szef logistyki drogowej w VR Transpoint „Redukcja emisji jest ważna także w transporcie drogowym. Rozwiązania logistyczne dostosowane do potrzeb klientów są częścią naszej strategii mającej na celu dalszą redukcję emisji gazów cieplarnianych z transportu. Inwestując w nowy, przyjazny dla środowiska sprzęt, poprawiamy efektywność transportu i energii oraz zmniejszamy emisję gazów cieplarnianych”.
SSAB Europe buduje punkty ładowania ciężkiego sprzętu w swojej fabryce w Hämeenlinna. Nowe elektryczne ciężarówki będą wykorzystywane do transportu wyrobów stalowych SSAB w promieniu ponad 100 kilometrów od fabryki w Hämeenlinna. Anders Ek, kierownik zakładu SSAB w Hämeenlinna, dodaje „Ten projekt wspiera nasz cel, jakim jest do roku 2030 znaczna eliminacja emisji dwutlenku węgla z naszej działalności. Celem naszych klientów jest również redukcja emisji dwutlenku węgla z własnej działalności. Chcemy mieć swój udział w umożliwieniu elektryfikacji transportu naszych produktów, udostępniając punkty ładowania, które nie są jeszcze dostępne dla ruchu o dużym natężeniu ruchu”.
W pełni elektryczne zestawy pojazdów, które zostaną oddane do użytku, mają łączną masę 64 ton i poruszają się za pomocą elektrycznych „lokomotyw” ciężarowych Scania 40R.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent