Mając na celu zwiększenie bezpieczeństwa rowerzystów i pieszych oraz ułatwienie pracy kierowcom, Volvo Trucks wprowadza do swoich pojazdów szereg nowych systemów bezpieczeństwa.

Wśród funkcji, które zostały opracowane w celu zwiększenia bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, a jednocześnie ułatwienia pracy kierowcy, znalazł się nowy Front Short Range Assist. System ten ma na celu wykrywanieza pomocą przedniego radaru i kamery, czy rowerzysta lub pieszy znajduje się w obszarze ryzyka przed ciężarówką, i ostrzega kierowcę, jeśli istnieje bezpośrednie ryzyko kolizji. Kolejną cechą jest nowy system ostrzegania o otwarciu drzwi. Służy on do ostrzegania, jeśli pieszy, rowerzysta lub samochód zbliża się do ciężarówki od tyłu, po tej samej stronie tej ciężarówki, po której otwierane są drzwi. Anna Wrige Berling, Dyrektor ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Produktów w Volvo Trucks, ocenia „Nieustannie opracowujemy i wprowadzamy dodatkowe systemy bezpieczeństwa, które mogą zwiększyć możliwości kierowcy, pomagając chronić zarówno jego, jak i osoby, z którymi dzieli drogę. W Volvo Trucks naszą długoterminową wizją jest zero wypadków, a bezpieczeństwo leży u podstaw wszystkiego, co robimy. Dzięki tym nowym systemom podejmujemy ważne kroki, aby osiągnąć te cele”.

Zaktualizowane unijne przepisy dotyczące bezpieczeństwa, Rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa ogólnego (GSR), które wejdzie w życie w lipcu 2024 roku, sprawiają, że niektóre systemy wspomagające kierowcę stają się obowiązkowe. Wybrane z nowych funkcji zostały opracowane, aby już teraz spełniać, a nawet przewyższać wymogi prawne. Wprowadzenie nowych regulacji ukierunkowano na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach oraz poprawę ochrony kierowców, pieszych i rowerzystów. UE szacuje, że przestrzeganie nowych zasad do 2038 roku może uratować ponad 25 000 istnień ludzkich i uniknąć 140 000 obrażeń. Część z nowych funkcji ciężarówek Volvo została opracowane, aby – już teraz spełniać, a nawet przewyższać – zaktualizowane unijne przepisy. Anna Wrige Berling dodaje „Jesteśmy pozytywnie nastawieni do zaostrzenia przepisów dotyczących bezpieczeństwa, a Volvo Trucks oferuje już inne systemy, które wraz z GSR staną się obowiązkowe w 2024 roku”.

Nowe funkcje bezpieczeństwa oferowane przez Volvo Trucks to:

Front Short Range Assist (zawarty w GSR)

Przedni radar i kamera służą do wykrywania, czy ktoś znajduje się przed ciężarówką. Za pomocą sygnału wizualnego i dźwiękowego system ostrzega kierowcę o zbliżającym się ryzyku kolizji.

Inteligentny asystent prędkości (zawarty w GSR)

Ta funkcja informuje kierowcę o ograniczeniach prędkości, wykrywając znaki drogowe i wyświetlając ograniczenie na tablicy rozdzielczej. System pokazuje ograniczenie prędkości dla rzeczywistego zestawu pojazdów oraz w przypadku przekroczenia ograniczenia prędkości ostrzega za pomocą alertów wizualnych i dźwiękowych.

System monitorowania ciśnienia w oponach (zawarty w GSR)

System ten monitoruje ciśnienie w oponach ciężarówki i naczepy. Nowe rozporządzenie GSR stanowi, że jeśli ciśnienie spadnie o 20% poniżej ciśnienia odniesienia, kierowca powinien zostać o tym poinformowany za pośrednictwem wyświetlacza kierowcy. System Volvo wykracza poza wymogi prawne, umożliwiając kierowcy wybór ostrzeżenia nawet przed wymaganym spadkiem ciśnienia o 20%. System jest w stanie monitorować szeroki zakres odczytów podciśnienia i nadciśnienia. Ponadto lepszą efektywność energetyczną uzyskuje się dzięki utrzymywaniu zawsze optymalnego ciśnienia w oponach.

Ostrzeżenie o otwarciu drzwi

Ten system, dostępny po obu stronach ciężarówki, ostrzeże, jeśli poruszający się obiekt, taki jak pieszy, rowerzysta lub samochód, zbliża się od tyłu w monitorowanym obszarze, po tej samej stronie pojazdu, po której otwierane są drzwi. System jest aktywny podczas postoju oraz przez dwie minuty po wyłączeniu silnika lub silnika.

Auto Hold

Funkcja Auto Hold pomaga utrzymać pojazd w bezruchu do momentu wciśnięcia pedału przyspieszenia, w ten sposób zapewniając kierowcy poczucie bezpieczeństwa oraz wspomagając go na pochyłościach i wzniesieniach.

Inteligentny asystent prędkości będzie dostępny na większości rynków, podczas gdy inne systemy będą dostępne na całym świecie od września tego roku w Volvo FH, FM i FMX z układami napędowymi na olej napędowy i gaz oraz układem elektrycznym. Modele Volvo FL i FE otrzymają systemy bezpieczeństwa w ramach ulepszeń GSR przed końcem 2023 roku.

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent