Volvo wprowadza na rynek swój pierwszy w historii model opracowany wyłącznie z napędem elektrycznym. Dzięki możliwości przewozu dużych ładunków i doskonałej widoczności dla kierowcy, FM Low Entry to elektryczny samochód zoptymalizowany pod kątem bezpiecznej i wydajnej jazdy w obszarach miejskich.

Ponieważ coraz więcej miast dąży do poprawy swojego środowiska poprzez obniżenie poziomu emisji, szybko rośnie popyt na ciężarówki o zerowej emisji spalin, które mogą spełnić te nowe wymagania klientów. Najnowszy model uzupełniający gamę elektrycznych pojazdów Volvo Trucks – FM Low Entry – to wariant klasy tonażowej ciężkiej opracowany specjalnie do realizacji różnorodnych zadań transportowych na obszarach miejskich. To także pierwszy model opracowany przez koncern, który dostępny jest wyłącznie z napędem elektrycznym. Roger Alm, Prezes Volvo Trucks, wyjaśnia „Ten samochód ciężarowy o zerowej emisji jest doskonałym uzupełnieniem naszej oferty pojazdów elektrycznych, doskonale nadaje się do transportu miejskiego i został zaprojektowana z myślą o kierowcy. Jest mocny, a jednocześnie zachowuje płynność podczas prowadzenia i łatwość manewrowania. Nowe Volvo FM Low Entry doskonale wpisuje się w nasze ambicje rozszerzenia oferty pojazdów elektrycznych, umożliwiając jeszcze większej liczbie klientów zmniejszanie emisji gazów cieplarnianych”.

5 gwiazdek w rankingu Direct Vision

Niska pozycja za kierownicą zapewnia kierowcy dobrą widoczność i kontrolowanie otoczenia. Dobra widoczność, to jedna z cech, która zapewniła modelowi FM Low Entry pięciogwiazdkową ocenę w wydanym przez Transport for London standardzie Direct Vision, który ocenia pojazdy ciężkie poruszające się w Londynie i który wejdzie w życie w czwartym kwartale 2024 roku.

FM Low Entry jest bardzo wszechstronny i można go dostosować do specyficznych wymagań różnych zadań transportowych, takich jak gospodarka odpadami, dystrybucja i budownictwo.

Bazuje na dobrze znanym modelu FM. Przestronna kabina została obniżona i przesunięta do przodu, a płaska podłoga ułatwia wsiadanie i wysiadanie z niej. Te cechy konstrukcyjne tworzą ergonomiczne, wygodne i wydajne środowisko pracy dla kierowców w ruchliwych lokalizacjach miejskich. Kolejna cecha to Aktywny Układ Kierowniczy Volvo, gwarantujący łatwe kierowanie i redukcję drgań. Do tego dostępne są trzy opcje siedzeń: Kierowca + 0, 1 lub 3 pasażerów. Dzięki umieszczeniu foteli pasażerskich w tylnej części kabiny, nie są one też widoczne dla kierowcy. Minimalizuje to martwe pola i przyczynia się do doskonałej widoczności. Co więcej, wiele ergonomicznych rozwiązań obejmuje płaską podłogę i dobrze rozmieszczone uchwyty umożliwiające łatwe i bezpieczne wychodzenie z kabiny. Do tego dochodzi nowy, zaawansowany System Kamer Monitorujących Volvo.

FM Low Entry występuje w dwóch wysokościach (stojących): Sleeper Cab (1575 mm) i Extended/High sleeper (1945 mm). Dostępne są konfiguracje osi/napędu to 4X2, 6X2, 6X4, 8X2, 8X4 oraz rozstawy osi od 3900 do 6000 mm Dopuszczlana masa całkowita równa się od 19 do 32 ton. Silnik wyróżnia się mocą 330 kW, a 4 baterie pojemnością 360 kWh. Zasięg dochodzi do 200 km (zasięg zależny od kilku parametrów takich jak masa ładunku, styl jazdy, cykl jazdy, topografia, temperatura itp.). Ładowanie jest możliwe z mocą 250 kW (DC) lub 43 kW (AC)

Nowe FM Low Entry będzie początkowo sprzedawane w Europie, w tym w Turcji, oraz w Korei Południowej. Rozpoczęcie sprzedaży przypada na pierwszy kwartał 2024 roku, a rozpoczęcie produkcji na drugi kwartał 2024 roku.

Osiem modeli elektrycznych

Dzięki tej nowej, całkowicie elektrycznej ciężarówce miejskiej Volvo ma obecnie w swojej ofercie łącznie osiem modeli elektrycznych. W 2019 roku jako pierwszy światowy wytwórca rozpoczęło seryjną produkcję ciężkich elektrycznych ciężarówek, a jego celem jest, aby w 2030 roku 50% światowej sprzedaży nowych samochodów Volvo było pojazdami elektrycznymi.

Najważniejsze cechy Volvo FM Low Entry:

· Widoczność (ze standardową specyfikacją) spełnia pięciogwiazdkowy standard Direct Vision wydany przez Transport for London.

· Pojazd wyposażono w Aktywny Układ Kierowniczy Volvo, który zapewnia łatwe kierowanie i redukcję drgań.

· Dostępne są trzy opcje siedzeń: Kierowca + 0, 1 lub 3 pasażerów. Dzięki umieszczeniu foteli pasażerskich w tylnej części kabiny, nie są one widoczne dla kierowcy. Minimalizuje to martwe pola i przyczynia się do doskonałej widoczności.

· Wiele ergonomicznych rozwiązań obejmuje płaską podłogę i dobrze rozmieszczone uchwyty umożliwiające łatwe i bezpieczne wychodzenie z kabiny.

· Samochód ciężarowy jest dostępny z nowym, zaawansowanym Systemem Kamer Monitorujących Volvo.

· Jest dostępny w dwóch wysokościach (stojących): Sleeper Cab (1575 mm) i Extended/High sleeper (1945 mm).

· Dostępne konfiguracje osi: 4X2, 6X2, 6X4, 8X2, 8X4

· DMC: 19-32 ton

· Silnik: 330 kW

· Bateria: 360 kWh (4 baterie)

· Zasięg: do 200 km (zasięg zależny od kilku parametrów takich jak masa ładunku, styl jazdy, cykl jazdy, topografia, temperatura itp.)

· Ładowanie: 250 kW (DC), 43 kW (AC)

· Rozstaw osi: 3900-6000 mm

 

     Tekst: Jarosław Brach

     Zdjęcia: Producent