Pilotażowy projekt elektromobilności Florim ruszył na początku maja 2023 rolu. Elektryczne ciężarówki Volvo Trucks zmniejszą emisję CO2 o 560 ton rocznie.
Ścieżka Florim w dziedzinie zrównoważonego rozwoju jest kontynuowana dzięki innowacyjnemu projektowi e-mobilności dla transportu ciężkiego. Firma będzie wykorzystywać w 100% elektryczne pojazdy ciężkie – które będą zasilane energią z własnej produkcji z systemów fotowoltaicznych (12,2 MWp mocy i 64 000 m2 rozbudowy) oraz 2 elektrociepłowni. Pierwsze dwa ciągniki FH Electric 4X2 z 6 akumulatorami trakcyjnymi (540 kWh pojemności znamionowej zainstalowanej na pokładzie) są gotowe od początku maja do transportu kęsisk płaskich z zakładu Mordano (BO) zajmującego się produkcją formatów wielkoformatowych do zakładu Fiorano Modenese (MO) zajmuje się przetwarzaniem i logistyką. Kolejne w pełni elektryczne pojazdy zostaną dodane w kolejnych miesiącach, aby dokończyć wymianę obecnego taboru z silnikiem Diesla. Te nowe auta będą odbywać wiele jazd dziennie, a po osiągnięciu pełnej sprawności cała flota w 5/6 składająca się z zestawów z elektrycznymi ciężarówkami, doprowadzi do redukcji emisji CO2 o około 560 ton rocznie.
Silnik elektryczny pojazdów pozwoli również na mniejsze emisje hałasu – co z jednej strony przekłada się na lepsze środowisko pracy dla kierowców, a z drugiej na bardziej przyjazne do życia środowisko dla mieszkańców na odcinkach, na które oddziałuje transport ładunków.
Florim to pierwsza firma ceramiczną na świecie, która promuje i wdraża plan mobilności elektrycznej w transporcie ładunków. Pozostaje zdeterminowana, aby ograniczyć emisję CO2, zarówno tą związaną z własną produkcją, jak i generowaną przez własny transport.
Dla Florim współpraca z Volvo stanowi powód do dumy, gdyż czyni ich pionierami projektu mobilności elektrycznej do transportu ładunków w dzielnicy ceramicznej. Innowacyjny plan ma na celu zmniejszenie wpływu na środowisko na obszarze o wysokim poziomie zanieczyszczeń generowanych przez ciężkie pojazdy”.
Aby projekt mógł funkcjonować, Florim zainwestował również w specjalną wewnętrzną infrastrukturę ładowania – zlokalizowaną w zakładach Fiorano i Mordano – niezbędną do zapewnienia, że akumulatory są zasilane energią wytwarzaną we własnym zakresie. Zdefiniowanie odpowiedniej infrastruktury, czyli stacji szybkiego ładowania maksymalizujących produktywność pojazdów, wspierał dedykowany zespół Volvo Trucks przy zaangażowaniu konkretnych partnerów. Punkty ładowania Volvo Trucks dołączają do obecnych, aby zasilać samochody z silnikami hybrydowymi typu plug-in, które już stanowią integralną część firmowej floty.
FLORIM SPA SB
Florim od ponad 60 lat produkuje powierzchnie ceramiczne dla wszystkich potrzeb związanych z budownictwem, architekturą i projektowaniem wnętrz. Prowadzona przez Claudio Lucchese, syna założyciela Ing. Giovanniego Lucchese, firma ma przeszłość zakorzenioną we włoskiej dzielnicy ceramicznej, a obecnie jest międzynarodowym wyznacznikiem trendów w branży. Na całym świecie zatrudnia około 1500 pracowników, a marki FLORIM i CEDIT osiągają obrót w wysokości 585 milionów EUR. Dzięki najnowocześniejszym jednostkom wytwórczym, spółkom handlowym, partnerstwom w Europie, Ameryce, Azji i flagowym sklepom lub przestrzeniom jednej marki, Florim jest obecny w głównych światowych stolicach architektury i designu (Mediolan, Nowy Jork, Moskwa, Singapur, Frankfurt, Londyn, Abu Zabi, Paryż, Rzym). Strategia zorientowana na jakość, innowacyjność i zrównoważony rozwój łączą się z kreatywnym impulsem i zaangażowaniem współpracowników, aby przekształcić wartość znaną jako „Made in Italy” w MADE IN FLORIM. Ponadto, po zmianie statutu na Benefit Company, w 2020 roku uzyskała certyfikat B Corp, a od 2022 roku jest członkiem Altagammy, Fundacji zrzeszającej elitę włoskich firm będących ambasadorami włoskiego stylu życia na świecie.

 

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent