W ciągu 25 lat Christer Ohlsson przekształcił swoją firmę transportową Ohlssons z małego rodzinnego podmiotu w ogólnokrajową historię sukcesu zatrudniającą 800 pracowników. Cel Ohlssona pozostaje jasny: służyć ludziom. Grupa zajmuje się sprzątaniem, kontraktacją i transportem, a Christer Ohlsson widzi każdy dzień jako nową szansę na przekroczenie oczekiwań klientów.
Christer Ohlsson dorastał w rodzinie przewoźników. Jego ojciec był kierowcą we własnej firmie i już jako dziecko Christer jeździł ciężarówkami i maszynami. To tu zrodziła się pasja do pojazdów i służenia ludziom. „To było częścią mojego życia, odkąd byłem mały. Ale mój ojciec często mi powtarzał – nie zostań skaterem” – mówi Christer Ohlsson. Duże zainteresowanie ekonomią i biznesem skłoniło go do studiowania ekonomii przez pewien czas, ale pomimo ostrzeżeń Christer powrócił do kariery ojca w wieku 22 lat. Christer kupił udziały w firmie transportowej i tak rozpoczął swoją karierę zawodową. Decyzji, której nigdy nie żałował. Po dwóch dekadach pracy w firmie Christer zdał sobie sprawę, że nadszedł czas na rozwój. Założył Ohlssons wraz z kilkoma osobami, aby móc odnaleźć i kształtować własną przyszłość. Jak mówi, wyzwaniem było dla niego to, że odważył się podjąć ten krok. „Dorastałem w tej branży razem z ojcem. Wiedziałem o tym dobrze i znałem możliwości. Nie wiem, czy można to nazwać marzeniem – ale chyba potrzebowałam jakiegoś wyzwania. Jestem przedsiębiorcą i dostrzegłem szansę. Wtedy poczułem, że już czas”.
Obecnie Christer zatrudnia ponad 800 pracowników i osiąga roczne obroty rzędu 1,3 miliarda SEK. Według Christera Ohlssona częścią sukcesu jest Volvo. Ale nie tylko ciężarówki i maszyny są jego pasją. Według Christera jedną z najlepszych cech tej branży są ludzie. Ceni sobie uczenie się od innych i przekazywanie tego, co sam wie, aby wspólnie tworzyć przyszłościowy sektor rolniczy odnoszący sukcesy. Współpraca i partnerstwo są także czymś bliskim jego sercu. „To dawanie i branie. I ważne jest, aby być otwartym i pokornym. W ten sposób buduje się trwałe partnerstwo”.
Ohlssons i Volvo Financial Services
Od 2006 roku Christer współpracuje z Volvo Financial Services, aby wykorzystać swoją historię sukcesu. Obecnie spotykają się regularnie, by omówić działalność, nadchodzące inwestycje, wolumeny i – oczywiście – ciężarówki i maszyny, w które Ohlssonowie planują zainwestować. Christer postrzega Volvo Financial Services jako ważną część rozwoju i korzystanie z nich jest bezpieczne. jako partner do współpracy. „Żyjemy w zmieniającym się świecie. Im bardziej wiarygodnych mamy partnerów, tym bezpieczniej możemy czuć się w naszym biznesie. Volvo Financial Services jest bezpieczne i stabilne, dlatego czujemy się tam komfortowo. Poza tym oboje jesteśmy szwedzkimi firmami – to dla mnie ważne”, mówi Christer.
Ohlssons pracuje obecnie nad możliwością przejścia na rozwiązania elektryczne. Częściowo, aby nadążać za rozwojem, a częściowo, aby przyczynić się do bardziej zrównoważonego środowiska. „To dla nas sposób na wzmocnienie marki i dalsze uczestnictwo w jej rozwoju” – mówi Christer. Jednocześnie Per-Olof Olsson z Volvo Financial Services wskazuje, że Volvo Financial Services będzie obecne w dniu, w którym Christer i Ohlsson będą gotowi zainwestować w pojazdy elektryczne. „Otrzymujemy rozwiązania IT, follow-upy i bezpieczną bazę do podejmowania decyzji. Są naprawdę dobrzy w pomaganiu nam w dążeniu do zrównoważonego rozwoju” dodaje Christer.
Ohlssons ma teraz nowe cele na przyszłość: opierać się na idei okrężności – obiegu zamkniętego. Chcą poszerzyć swoje usługi i ulepszyć systemy zbiórki i ponownego wykorzystania. Christer widzi ogromne możliwości w sektorze ochrony środowiska i na tym będzie się obecnie koncentrować. Wie, że osiągnięcie sukcesu będzie wymagało zarówno motywacji, jak i ciężkiej pracy. Jednak dzięki pozytywnemu nastawieniu, pokorze i nastawieniu „życia, gdy się uczysz”, Christer jest przekonany, że firma jest dobrze przygotowana na bardziej zrównoważoną przyszłość.

 

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent