Volvo Trucks i firma wydobywcza Boliden łączą teraz siły, aby w środowiskach podziemnych wdrożyć transport elektrycznymi ciężarówkami – współpracują bowiem nad wykorzystaniem elektrycznych samochodów w górnictwie podziemnym.
Począwszy od 2023 roku szwedzka grupa wydobywcza Boliden jako jedna z pierwszych na świecie zacznie używać elektrycznych pojazdów akumulatorowych do ciężkiego transportu podziemnego W środowiskach górniczych elektryczne ciężarówki mogą przynieść kilka dużych korzyści – w tym brak emisji spalin oraz bezpieczniejsze miejsce i cichsze warunki pracy.
Obecnie sektor wydobywczy przechodzi okres szybkich zmian, a wielu graczy skłania się ku bardziej zrównoważonym metodom produkcji, aby zapewnić metalom mniejszy wpływ na klimat. Podobnie jak w wielu innych kopalniach, spaliny z pojazdów z silnikami diesla odpowiadają za większość emisji dwutlenku węgla z kopalni Boliden. Firma zobowiązała się do ograniczenia emisji CO2 o 40% do 2030 roku, a elektryfikacja transportu będzie odgrywać kluczową rolę w osiąganiu celów klimatycznych przez Boliden.
Nowa umowa o współpracy między Boliden i Volvo Trucks oznacza, że dwie ciężkie, elektryczne ciężarówki Volvo będą używane w kopalni Boliden w Kankberg, niedaleko Skellefteå w północnej Szwecji. Gdyby wszystkie ciężarówki w kopalni były elektryczne, emisja CO2 z kopalni mogłaby zostać zmniejszona o ponad 25%. Jessica Lindholm, kierownik projektu w Volvo Trucks, ocenia „To ekscytująca współpraca w środowisku o bardzo trudnych wymaganiach; strome zbocza, ciężkie ładunki i wilgotne powietrze, 
które zużywa pojazdy. Współpraca z Boliden zapewni nam cenną wiedzę na temat osiągów elektrycznych ciężarówek podczas jazdy pod ziemią i dostarczy odpowiedzi na pytania dotyczące wpływu na układ napędowy i akumulatory. Zmniejszona emisja dwutlenku węgla w transporcie górniczym oznacza też, że pośrednio redukujemy naszą własną emisję CO2, gdyż w naszych samochodach ciężarowych wykorzystywane są surowce z sektora wydobywczego”.
Pierwsza ciężarówka obsługująca kopalnię Kankberg – Volvo FH Electric – będzie używana do transportu kotew skalnych i innego sprzętu do kopalni i zostanie oddana do użytku w 2023 roku. W oparciu o doświadczenia z tą pierwszą ciężarówką, kolejne FH Electric zostanie później wdrożone do eksploatacji i wykorzystane do podziemnego transportu skał i rudy. Dennis Forslund, kierownik projektu w Boliden, komentuje „Postrzegamy współpracę z Volvo jako fantastyczną okazję do popchnięcia technologii elektrycznej do przodu, a jednocześnie nauczenia się, jak dostosować naszą działalność do przejścia na transport podziemny bez paliw kopalnych. Główną zaletą ciężarówek jest to, że przyczynią się do powstania bardziej zrównoważonej kopalni, zarówno pod względem emisji, jak i środowiska pracy naszych pracowników. Dodatkowo łączna ilość energii zużywanej w kopalni będzie mniejsza, ponieważ napęd elektryczny jest bardziej energooszczędny niż silnik wysokoprężny oraz możliwe jest odzyskiwanie energii elektrycznej regenerowanej podczas hamowania silnikiem na zjazdach”.
Volvo Trucks oferuje najszerszą w branży gamę elektrycznych ciężarówek, z sześcioma modelami samochodów w produkcji seryjnej, i w Europie oraz USA zajmuje pozycję lidera na rynku elektrycznych ciężarówek klasy tonażowej ciężkiej. Elektryczne ciężarówki firmy mogą zaspokoić wiele różnych potrzeb transportowych, od dystrybucji miejskiej i wywozu śmieci po transport regionalny i ruch budowlany. Celem koncernu jawi się to, aby w 2030 roku 50% sprzedawanych nowych ciężarówek było elektrycznych.
O Boliden
Boliden to firma związana z sektorami wydobywczym i stalowym, koncentrująca się na zrównoważonym rozwoju. Jej korzenie sięgają Skandynawii, a rynek jest globalny. Kluczowe kompetencje leżą w obszarach poszukiwań, wydobycia, hutnictwa i recyklingu metali. Boliden zatrudnia około 6000 pracowników, a roczna sprzedaż wynosi około 85 miliardów SEK. Akcje są notowane w segmencie Large Cap na giełdzie NASDAQ OMX w Sztokholmie.

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent