Po pomyślnym uruchomieniu produkcji elektrycznych ciężarówek w Szwecji, Volvo Trucks Gent również rozpoczęło ich wytwarzanie w swoim zakładzie w Belgii. Pierwszy belgijski egzemplarz został przeznaczony dla dostawcy usług logistycznych Katoen Natie.
Ten kamień milowy to ważny krok dla zakładu w Gandawie — jedynej fabryki ciężarówek w Belgii i największej w Volvo Group – w kierunku seryjnej produkcji ciężarówek klasy tonażowej ciężkiej z napędem akumulatorowym Flamandzka minister ds. mobilności i robót publicznych, Lydia Peeters, wzięła udział w tym wydarzeniu: „Umieszczamy nasz region na mapie Europy w kwestii o produkcji elektrycznych samochodów ciężarowych. To potwierdza moje przekonanie, że mobilność będzie w przyszłości całkowicie bezemisyjna. Bardzo się cieszę, że pionierzy, tacy jak Volvo Gent, inwestują w tę technologię i jej wdrażanie, aby zapewnić lepszy i zdrowszy klimat”.
Linia produkcyjna w Belgii
Elektryczne ciężarówki są budowane na tej samej linii produkcyjnej, co ciężarówki z silnikiem spalinowym, zgodnie z zasadą Mixed Model Assembly Volvo Group. W przyszłości do tej samej linii produkcyjnej zostaną dodane inne modele, takie jak elektryczne ciężarówki zasilane ogniwami paliwowymi .
Pojazdy elektryczne są ważną częścią strategii Volvo Group mającej na celu zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na zrównoważone rozwiązania transportowe . Ambicją jest oferowanie całkowicie bezemisyjnych produktów, rozwiązań i usług do 2040 roku. W ramach tego przejścia na rozwiązania transportowe wolne od paliw kopalnych w nadchodzących latach Volvo Group zainwestuje znaczne środki w fabrykę w Gandawie. Na przykład w 2025 roku powstanie nowa, najnowocześniejsza fabryka modułów akumulatorowych, a w 2024 roku na terenie zakładu powstanie nowe centrum logistyczne do przechowywania dodatkowych części potrzebnych do premierowych modeli elektrycznych.
Zrównoważony rozwój w całym łańcuchu
Jako ważny krok w kierunku zrównoważonej przyszłości, grupa logistyczna Katoen Natie rozpoczęła elektryfikację swojej floty. Pierwsza ciężarówka, Volvo FH Electric o zasięgu do 300 kilometrów, zostanie wykorzystana do obsługi klienta Atlas Copco Airpower . Ta współpraca podkreśla potencjalny wpływ dekarbonizacji sektora transportu na cały łańcuch logistyczny.

 

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent