Pełna gama nowych modeli samochodów Volvo Trucks może być teraz zasilana w 100% biodieslem, co stanowi kolejny wybór paliwa odnawialnego dla klientów, którzy chcą tu i teraz ograniczyć emisję CO2 z transportu.
Volvo Trucks poszerza ofertę modeli przystosowanych do biodiesla
Koncern poszerza ofertę modeli przystosowanych do biodiesla B100. To kolejny krok zgodny ze strategią firmy mającą na celu zmniejszenie wpływu swoich pojazdów na klimat. W rezultacie podmiot proponuje jedną z najszerszych w branży gam modeli z serii FL, FE, FM, FMX, FH i FH16, które już teraz mogą być zasilane szeroka paletą paliw odnawialnych, takich jak biodiesel, HVO (hydrodrafinowane oleje roślinne) i biogaz. Przy tym B100 jest teraz dostępny dla szerokiej gamy silników. Jan Hjelmgren, dyrektor ds. zarządzania produktami i jakością w Volvo Trucks, wskazuje „Nasi klienci proszą o rozwiązania pozwalające na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, a paliwa odnawialne są atrakcyjną opcją – to po prostu skuteczny sposób na redukcję emisji CO2 z transportu tu i teraz. Jako globalny producent samochodów ciężarowych musimy zaspokoić różnorodne potrzeby transportowe i warunki rynkowe, dlatego inwestujemy nie tylko w nowe technologie, ale także w rozwiązania, które dekarbonizują transport w perspektywie krótko- i długoterminowej”.
Do 70% niższa emisja CO2
Redukcja emisji CO2 „od źródła do koła” w wyniku stosowania biodiesla wynosi od 30% do 70% w porównaniu z tradycyjnym olejem napędowym, w zależności od rodzaju surowca użytego do produkcji paliwa. Obecna gama aut Volvo o średniej i dużej ładowności występuje z układami napędowymi zasilanymi olejem napędowym, biodieslem, HVO, CNG (sprężonym gazem ziemnym), LNG (skroplonym gazem ziemnym), bio-CNG, bio-LNG oraz energią elektryczną.
Silnik spalinowy zasilany paliwami odnawialnymi to jeden z trzech filarów strategii dekarbonizacji Volvo Trucks, przy czym dwa pozostałe to warianty elektryczne z akumulatorami i ogniwami paliwowymi. Strategia ta wspiera cel przedsiębiorstwa, zgodnie z którym do 2040 roku wszystkie sprzedawane ciężarówki Volvo powinny charakteryzować się zerową emisją netto.

Biodiesel – fakty
1. Dostępne modele ciężarówek Volvo certyfikowane na biodiesel B100 to modele FL, FE, FM, FMX, FH i FH16 z niektórymi wariantami silników wysokoprężnych o pojemności 5, 8, 13 i 17 litrów – dostępność wariantów jest różna między rynkami

  1. Model z certyfikatem biodiesla oznacza również, że spełnione są wymagania Euro 6
  2. Biodiesel jest paliwem niekopalnym otrzymywanym z olejów roślinnych (np. oleju rzepakowego) i jest stosunkowo łatwy w produkcji. Biodiesel jest również znany jako ester metylowy kwasów tłuszczowych (FAME) zgodnie z normą EN14214.
  3. Wszystkie silniki wysokoprężne Volvo Trucks są też certyfikowane do pracy na paliwie HVO100. HVO (hydrodrafinowane oleje roślinne) to zasadniczo biopaliwo, które można wytwarzać z szeregu materiałów, takich jak oleje roślinne, ale także produkty odpadowe.

 

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent