Volvo Trucks podpisało list intencyjny dotyczący sprzedaży do 2030 roku firmie Holcim, jednemu z największych na świecie dostawców materiałów budowlanych, 1000 elektrycznych ciężarówek. Transakcja ta to największe jak dotąd zlecenie handlowe na elektryczne samochody Volvo. Pierwszych 130 aut zostanie dostarczonych w latach 2023 i 2024.
Holcim to globalny producent rozwiązań budowlanych z siedzibą w Szwajcarii. Firma i jej podwykonawcy uzgodnili właśnie z Volvo Trucks, że od teraz do 2030 roku w Holcim w Europie wejdzie do eksploatacji 1000 elektrycznych ciężarówek Volvo. Pierwsze 130 elektrycznych aut, pochodzących z serii FH i FM, zostanie dostarczonych w czwartym kwartale 2023 roku i przez cały 2024 roku. Pojazdy te trafią na różne rynki, m.in. do Francji, Niemiec, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Umowa ta stanowi wynik bliższej współpracy pomiędzy Holcim i Volvo Group.Martin Lundstedt, prezes i dyrektor generalny Volvo Group, wskazał 
„Długoterminowa współpraca i silne zaangażowanie, aby naprawdę coś zmienić, są niezbędne, aby urzeczywistnić duże redukcje emisji CO2. Jestem bardzo dumny z partnerstwa, jakie nawiązaliśmy z Holcim, oraz z wyników, które wspólnie osiągamy”. Natomiast Jan Jenisch, prezes i dyrektor generalny Holcim., wskazał „Przejście na zerową emisję netto wymaga głębokiej współpracy między łańcuchami wartości. Cieszymy się, że możemy współpracować z Volvo w celu dekarbonizacji logistyki naszych europejskich operacji za pomocą flot elektrycznych, realizując nasz cel, jakim jest osiągnięcie do 2030 roku 30% bezemisyjnych ciężkich samochodów ciężarowych”.

Zastępując na typowej trasie 1000 istniejących samochodów Volvo FH z silnikiem wysokoprężnym ciężarówkami Volvo FH Electric wykorzystującymi ekologiczną – zieloną energię elektryczną, można by zredukować emisję o maksymalnie 50 000 ton CO2 rocznie”. Redukcja emisji CO2 opiera się na obliczeniach wykonanych przy użyciu Kalkulatora Śladu Środowiskowego Volvo Trucks (porównanie emisji CO2 przy rocznym przebiegu 80 000 km dla ciężarówki tworzącej zestaw o masie całkowitej 44 ton i przy założeniu, że porównawczy olej napędowy wykorzystuje 7% biodiesla, z kolei średnie zużycie paliwa wynosi 23 l /km.

Obie firmy są zaangażowane w inicjatywę Science-based targets, napędzającą ambitne działania na rzecz klimatu w sektorze prywatnym, oraz są członkami założycielami First Movers Coalition (FMC).

Fakty: FMC

FMC (First Movers Coalition) to koalicja firm, które wykorzystują swoją siłę nabywczą do tworzenia wczesnych rynków dla innowacyjnych, czystych technologii w ośmiu trudnych do osłabienia sektorach.

Fakty: Inicjatywa celów opartych na nauce

Inicjatywa Cele oparte na nauce (SBTi) napędza ambitne działania na rzecz klimatu w sektorze prywatnym, umożliwiając organizacjom wyznaczanie – opartych na nauce – celów redukcji emisji. Cele są uważane za „oparte na nauce”, jeśli są zgodne z tym, co według najnowszych badań klimatycznych okazuje się konieczne do osiągnięcia celów porozumienia paryskiego – tzn. ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej.

Fakty: Holcim

Holcim z siedzibą w Szwajcarii to światowy lider innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań budowlanych. Jest obecny w ponad 60 krajach i zatrudnia około 60 000 pracowników.

wskazówka

  Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent