Volvo Group Venture Capital AB inwestuje w firmę Trucksters z siedzibą w Madrycie, operatora transportowego skoncentrowanego na zapewnianiu przewozu na duże odległości za pośrednictwem innowacyjnego systemu przekaźników ciężarówek opartego na dużych zbiorach danych i sztucznej inteligencji.
Martin Witt, prezes Volvo Group Venture Capital, ocenia „Firma Trucksters wykorzystuje zaawansowane algorytmy i sztuczną inteligencję do zarządzania długodystansowymi transportami sztafetowymi w Europie, zapewniając szybszy, bezpieczniejszy i bardziej zrównoważony transport. Jesteśmy pod wrażeniem osiągnięć Trucksters i widzimy, że Volvo Group może wnieść znaczną wartość strategiczną do rozwoju ich działalności. Przy rosnącym zapotrzebowaniu na transport towarowy systemy sztafetowe mogą zapewnić solidną strukturę do elektryfikacji transportu długodystansowego oraz utonomicznych rozwiązań w przyszłości.

Celem Trucksters, założonej w 2018 roku przez Luisa Bardají, Gabor Balogh i Ramón Castro, jest zwiększenie wydajności globalnej branży transportu drogowego i poprawa jakości życia kierowców. Usługa Trucksters skraca czas transportu drogowego na długich dystansach nawet o 50%, umożliwiając ciężarówkom ciągły ruch przez przekaźniki. Dzisiaj szybko rozwijająca się firma zarządza czterema korytarzami logistycznymi z Hiszpanii do Europy Zachodniej i Wschodniej oraz Wielkiej Brytanii. W korytarzach Trucksters ma ustalone punkty przekaźnikowe, w których ciężarówka wymienia swoją naczepę z inną ciężarówką, unikając postojów i umożliwiając kierowcy powrót do domu.
Luis Bardají, dyrektor generalny Trucksters, wskazuje „Inwestycja Volvo Group Venture Capital to kamień milowy dla Trucksters. Podzielamy wiele podstawowych wartości, takich jak bezpieczeństwo, koncentracja na kierowcy, zrównoważony rozwój i elektryfikacja, i cieszymy się, że możemy wspólnie rozpocząć ten nowy etap. Nasza współpraca pozwoli nam wdrożyć postęp technologiczny, który poprawi bezpieczeństwo w transporcie towarowym, a jednocześnie zachęci do przyjęcia elektrycznych ciężarówek w bardziej zrównoważonej branży”.
Volvo Group Venture Capital została założona w 1997 roku i inwestuje na całym świecie w start-upy i przedsiębiorstwa scale-up. Celem jest stymulowanie transformacji poprzez ułatwianie tworzenia nowych usług i rozwiązań oraz wspieranie współpracy między innowacyjnymi firmami a Volvo Group. Trendy rynkowe kształtujące przyszłość transportu oraz strategiczne priorytety Volvo Group określają obszary, na których koncentrują się inwestycje: usługi logistyczne, rozwiązania dla lokalizacji, elektryfikacja i technika klimatyczna.
Transakcja nie ma znaczącego wpływu na zarobki ani sytuację finansową Volvo Group.

 

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent