Van Hooft Transport ma w swojej flocie wyjątkowy ciągnik siodłowy Volvo FH 500. Tę ciężarówkę wyposażono bowiem w żuraw samochodowy Erkin o maksymalnym momencie siły udźwigu 225 tonometrów – to zatem najcięższy składany żuraw do załadunku samochodów ciężarowych w Europie. Za jego pomocą Van Hooft Transport może samodzielnie na miejscu wykonywać najcięższe prace podnoszenia. Samochód powstał – został skompletowany w ścisłej współpracy z Volvo Trucks Holandia i dealerem Volvo Trucks, Harbers Trucks.

Volvo Trucks przedstawia wersję demonstracyjną Volvo FH Efficiency

Van Hooft Transport z Hoevelaken specjalizuje się w transporcie ciężkich ładunków i sprzętu high-tech. Maarten Bos, dyrektor operacyjny Van Hooft Transport, mówi „Mamy wielu klientów z sektora energetycznego. Na przykład transportujemy i montujemy stacje transformatorowe dla operatorów sieci. Stacje te stają się coraz cięższe, dlatego wybraliśmy żuraw samochodowy Erkin o udźwigu 225 ton: najcięższy żuraw do załadunku samochodów ciężarowych w Europie, który nadal można złożyć za kabiną, aby pozostało miejsce do załadunku. Następnie szukaliśmy ciężarówki, która by się do tego nadawała”.

Van Hooft Hoevelaken – wielofunkcyjny pojazd

Van Hooft Transport wybrał Volvo FH500 10×4. „Szukaliśmy samochodu ciężarowego o dobrej stabilności i dużej ładowności, który jest jednocześnie tak kompaktowy, jak to tylko możliwe. Nalegaliśmy również na rozwiązanie fabryczne. Volvo FH oferuje to wszystko i jest autentycznie wielozadaniowym pojazdem. Ciężarówka może być używana jako krótka skrzyniowa, długa skrzyniowa, a dzięki wyjmowanemu siodłu jako ciągnik z naczepą. Za pomocą tego pojazdu umieszczamy też ciężkie maszyny w halach przemysłowych, a dzięki różnym wariantom mamy rozwiązanie dla wszystkich działań. Regularnie odwiedzamy ciasne lokalizacje na terenach mieszkalnych i w halach przemysłowych, gdzie przestrzeń do manewru bywa ograniczona. Idealnie nadaje się do tego krótka skrzynia z podłogą ładunkową o długości 4,5 metra. Na przykład, jeśli mamy przewieźć 20-stopowe kontenery lub kilka stacji transformatorowych, wybieramy samochód z długą skrzynią z 6-cio stopową platformą ładunkową”,

Van Hooft Hoevelaken – niezrównana siła podnoszenia, bardzo wygodna w użyciu

Volvo FH Globetrotter firmy Van Hooft Transport jest wyjątkowy w swoim rodzaju. Ciężarówka została złożona w ścisłej współpracy z Volvo Trucks Holandia, dealerem Harbers Trucks i producentem zabudów CCH z Halsteren. To była konfiguracja, która jeszcze nie istniała i dzięki dobrym wskazówkom podmiot otrzymał pojazd spełniający cały jego pakiet życzeń. Prawdziwa personalizacja została dostarczona. Za radą sprzedawcy zdecydował się na konfigurację osi TAG XL, z szeroko rozstawionymi osiami z tyłu – zwiększonym rozstawem osi 4-5 i kołami osi piątej, z pojedynczym ogumieniem, skręcanymi przeciwbieżnie w stosunku do przednich kół kierowanych. Zapewnia to 2 tony dodatkowej ładowności, dzięki czemu DMC tej ciężarówki wynosi 49 ton. Do tego poprawia manewrowość auta. Firma postąpiła tu także zgodnie z radą, aby wybrać Aktywny Układ Kierowniczy Volvo i skrzynię biegów I-Shift z biegami pełzającymi, aby dało się lepiej manewrować przy niskich prędkościach. Maarten Bos dodaje „Jeździmy Volvo FH od kilku miesięcy i kierowca jest bardzo zadowolony. To bardzo wszechstronny pojazd o niezrównanej sile udźwigu, bardzo wygodny w użytkowaniu. Dzięki Aktywnemu Układowi Kierowniczemu Volvo ta ciężarówka prowadzi się niezwykle lekko, nawet z dużym ładunkiem. Ponadto ciężarówka jest wyposażona we wszystkie systemy bezpieczeństwa Volvo Trucks. Jesteśmy tak usatysfakcjonowani, że zamówiliśmy teraz dokładną kopię tego pojazdu”.

Tekst: Jarosław Brach

Zdjęcia: Producent