Volvo FH 10×4 firmy Van Hooft Transport z Hoevelaken to maszyna imponująca. Głównym zadaniem tej ciężarówki nie jest bowiem jeżdżenie, ale podnoszenie. Za kabiną znajduje się imponujący żuraw samochodowy Erkin o udźwigu 225 ton/metr. To nawet najcięższy składany żuraw samochodowy w Europie.
Van Hooft ma dużo pracy przy modernizacji sieci energetycznej w Holandii. Ciężarówki jeżdżą po całym kraju, aby zamontować kontenerowe stacje transformatorowe. Dzisiaj Nico jest w drodze do Hurdegaryp we Fryzji, gdzie trzeba je zainstalować.
Ciężki żuraw samochodowy Erkin
Wybierając odpowiednie podwozie dla takiego pojazdu, należy wziąć pod uwagę wiele kwestii. Wszystko zaczyna się od ogromnego żurawia samochodowego, w tym przypadku tureckiej firmy Erkin. Markę tę sprzedaje w Holandii firma CCH z siedzibą w Halsteren, a podwozie jest konfigurowane w oparciu o specyfikację tego żurawia. To wyzwanie, bo żuraw łącznie z samą zabudową waży ponad 27,5 tony! Ten ogromny ciężar musi być dobrze rozłożony na osie. Nic więc dziwnego, że w tym przypadku zdecydowano się na pojazd pięcioosiowy.
Opcje fabryczne dla określonych wymagań
Volvo FH 10×4 to idealne narzędzie dla Van Hoofta . Maarten Bos, dyrektor generalny Van Hooft Transport, wskazuje „Wybrano Volvo Trucks, gdyż marka ta dostarcza fabryczne podwozia, które spełniają specyficzne wymagania dotyczące budowy tak ogromnego żurawia. Na przykład ciężarówki Volvo są dostępne z pneumatycznymi 10-tonowymi osiami przednimi, co jest niezbędne przy tej masie. Przednie osie naszego podwozia FH są rozmieszczone dalej niż standardowo. Standardowy rozstaw osi wynosi 1995 mm, a w tym przypadku 2245 mm. Zrobiono to, aby zrobić miejsce na podpory żurawia Erkin.
Obie osie napędowe ciężarówki skrzyniowej z pełnym zawieszeniem pneumatycznym wytrzymują nacisk 9,5 tony, a kierowana oś wleczona ma w dokumencie rejestracyjnym nośność 10 ton. To drugie to efekt wersji TAG-XL, w której zwiększono rozstaw osi tylnych. Kompletne podwozie opuściło fabrykę, łącznie z przeniesionymi osiami drugą i piątą. Dzięki tej regulacji ciężarówka ma masę rejestracyjną 49 ton DMC. Maarten Bos kontynuuje: „Oprócz wspomnianych zalet, Volvo Trucks posiada dużą wiedzę na temat tego typu pojazdów niestandardowych . Wcześniej przeprowadzono niezbędne konsultacje pomiędzy Volvo Trucks Holandia, dealerem Harbers Trucks i producentem zabudów CCH”.
Wzmocnione podwozie z wieloma możliwościami
Inną ważną opcją jest kontynuacja podwozia z przodu. Innymi słowy: jest jedna kompletna belka podwozia, łącznie z niezbędnym wzmocnieniem dla dodatkowych sił. Dzięki temu stosunkowo łatwo jest zabudować nogę podpierającą z przodu. W przypadku innych marek należy wzmocnić podwozie, a nawet trzeba zdemontować kabinę. Ponieważ Volvo dostarcza takie rozwiązanie fabrycznie, oszczędza się dużo czasu i pieniędzy: dzięki takiemu podwoziu konstruktor może od razu przystąpić do pracy.
Ponadto zamówiono ciężarówkę z tłumikiem wydechu po prawej stronie, pomiędzy pierwszą a drugą osią. Wymaganiem Van Hoofta było, aby całkowita długość ciężarówki skrzyniowej nie przekraczała dziesięciu metrów, w związku z limitem dla centrum Amsterdamu. Za żurawiem znajduje się platforma załadunkowa o długości 4,5 metra. Dzięki zdejmowanemu siodłu ciężarówka może ciągnąć naczepy, a dzięki sprzęgowi dyszlowemu można także holować przyczepy. Ponadto zabudowano zdejmowaną platformę załadunkową o długości 6,2 m, na której zmieszczą się np. kontenery 20-stopowe. Dzięki temu samochód stał się optymalnie użyteczny.
Łatwe i precyzyjne manewrowanie
Niemniej powodów, dla których Van Hooft zdecydował się wybrać tę ciężarówkę, było więcej. Aktywny układ kierowniczy Volvo (VDS) idealnie nadaje się do tego zastosowania. Pomimo dużego ciężaru na osiach kierowanych, manewrowanie jest dziecinnie proste dzięki elektrohydraulicznemu wspomaganiu układu kierowniczego. Kolejną opcją, która idealnie pasuje do zastosowania Van Hoofta, jest skrzynia biegów I-Shift z biegami pełzającymi. Umożliwia to manewrowanie z dokładnością do milimetra przy bardzo małych prędkościach – szczególnie w połączeniu z VDS.
Żurawie bezemisyjne
Następnie o żurawiu: żuraw samochodowy Erkin World Power ER-225.000 A8+6 zaopatrzono w wysięgnik Fly-Jib i wciągarkę. W rezultacie jego zasięg wynosi nie mniej niż 33 metry. Do tego żuraw jest w pełni zasilany elektrycznie, co pozwala na pracę silnika ciężarówki podczas pracy z żurawiem. To idealne wyjście na przykład podczas pracy w centrum miasta lub w hali przemysłowej. Sam FH jest zasilany HVO 100, dzięki któremu Van Hooft zapewnia 90% redukcji emisji CO 2 w porównaniu z olejem napędowym jako paliwem.
Szczegółowe rysunki dla konstruktora
Ponieważ Volvo Trucks było w stanie dostarczyć konstruktorowi belki podwozia i niektóre komponenty w postaci szczegółowych rysunków 3D przed rozpoczęciem produkcji, budowa ramy pomocniczej mogła już rozpocząć się w Halsteren. Pod takim żurawiem znajduje się całkowicie oddzielne podwozie, które otacza podwozie samochodu. Gdy żuraw pozostaje aktywny, podwozie ciężarówki jest jakby zwisające z żurawia, co stanowi podstawę bezpiecznego podnoszenia. Rezultat stanowi imponująca maszyna, która sprawdza się w praktyce. Tak dobrze, że obecnie zamawiany jest drugi pojazd o tej samej konfiguracji!

     Tekst: Jarosław Brach

     Zdjęcia: Producent