Volvo Trucks dostarczyło ciężką elektryczną ciężarówkę do zestawu klasy HCT firmie DB Schenker, obsługującej ruch miejski na trasie Vantaa – Lempäälä. Całkowita masa tego zestawu wynosi 68 ton.
DB Schenker wprowadził w pełni elektryczny zestaw HCT o masie całkowitej 68 ton.
Coraz więcej firm transportowych zaczyna inwestować w elektroniczne rozwiązania transportowe o dużej wytrzymałości i przepustowości – zdolnościach przewozowych. Jedną z nich jest DB Schenker, z którym Volvo współpracuje od dawna. Teraz ta współpraca pogłębia się dalej i DB Schenker wprowadza na rynek ciężką, w pełni elektryczną cpodmiot iężarówkę Volvo FH Electric.
W międzyterminalowym ruchu drobnicowym pomiędzy Vantaa i Lempäälä podmiot testuje kombinację HCT składającą się z w pełni elektrycznego ciągnika FH Electric i dwóch naczep połączonych za pomocą dolly. Oprócz głównej linii kursującej wieczorem i w nocy, połączenie to jest wykorzystywane do transportu ładunków w formie odbiorczej i dostawczej pomiędzy Lempäälä i Hämeenlinna – zestawy te kursują rano. Długość zestawu wynosi 33 metry.
Zestaw, który działa na trzy zmiany, ładowany jest pomiędzy zmianami za pomocą urządzeń do ładowania energii wbudowanych w terminale DB Schenker. Veli Pusa, dyrektor sprzedaży Volvo Finland, mówi „Chcemy pokazać, że rozwiązania całkowicie elektryczne sprawdzają się również w zadaniach o dużych masach całkowitych i wysokim stopniu wykorzystania. Razem z DB Schenker i innymi partnerami zbieramy doświadczenia z wykorzystaniem elektrycznego ciągnika siodłowego w zastosowaniach HCT”.
Wyznaczający trendy w zakresie przyjaznych środowisku rozwiązań logistycznych
Harald Knaapinen, DB Schenker Finland, menadżer odpowiedzialny za transport lądowy wskazuje „DB Schenker chce wyznaczać trendy w zakresie rozwiązań logistycznych przyjaznych dla środowiska. Zależy nam nie tylko na oferowaniu naszym klientom zrównoważonych i innowacyjnych opcji transportu, ale także na rozwoju całej branży w stronę bardziej odpowiedzialnego jutra. Nasza w pełni elektryczna kombinacja HCT to inwestycja w przyszłość i ważny krok w kierunku pojazdów zeroemisyjnych”. Veli Pusa dodał zaś „W naszej branży istnieje duża presja, aby przejść na rozwiązania transportowe o zerowej emisji. Wierzymy, że elektryfikacja jest kluczowym czynnikiem w kierunku bezemisyjnego transportu drogowego. Jesteśmy dumni, że możemy dziś zaoferować gamę w pełni elektrycznych pojazdów ciężarowych, w której można znaleźć opcje do wielu różnych zadań transportowych. Na przykład przejście na energię elektryczną w ruchu między terminalami w południowej Finlandii o rocznym przebiegu 120 000 kilometrów poprawi rentowność naszych klientów
Odkąd w 2019 roku Volvo Trucks rozpoczęło produkcję w pełni elektrycznych ciężarówek, w 42 krajach na całym świecie sprzedało łącznie z listami intencyjnymi około 6000 takich aut. Koncern wyznaczył sobie globalny cel, zgodnie z którym do 2030 roku połowa sprzedanych ciężarówek będzie pojazdami elektrycznymi.

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent