Na początku marca 2023 roku Volvo Trucks dostarczyło firmie logistycznej DFDS w Göteborgu w Szwecji 20 w pełni elektrycznych ciężarówek klasy tonażowej ciężkiej. Dostawa ta stanowi część zamówienia na 125 elektrycznych ciężarówek, które DFDS złożył w Volvo. Część nowej floty pojazdów elektrycznych będzie wykorzystywana do transportu ładunków do i z zakładu montażowego Volvo Trucks w Göteborgu.
Największa firma spedycyjno-logistyczna w Europie Północnej, DFDS, złożyła jedno z największych w historii zamówień na elektryczne ciężarówki Volvo — 125 sztuk modelu FM Electric. Obecnie 20 z tych aut debiutuje na rynku.
Czternaście ciężarówek naładowanych ekologiczną energią elektryczną będzie używanych do transportu do i z – usytuowanej na obrzeżach Göteborga – fabryki ciężkich samochodów ciężarowych Volvo. Inicjatywa ta jest ważnym krokiem w kierunku osiągnięcia celu Volvo Trucks w zakresie zrównoważonego rozwoju — do 2040 roku łańcucha dostaw w 100% wolnego od paliw kopalnych. Ponadto cztery z 20 ciężarówek dostarczonych do DFDS zawierają stal wolną od paliw kopalnych. Roger Alm, prezes Volvo Trucks, powiedział „Jesteśmy przekonani, że musimy dawać przykład, a korzystanie z bezemisyjnych ciężarówek w naszym własnym przepływie ładunków jest ważną częścią naszej strategii tworzenia światowej klasy zrównoważonego systemu transportowego. Jestem naprawdę dumny, że DFDS jest partnerem w tym podróży”.
Korzystanie z bezemisyjnych pojazdów elektrycznych jest częścią ambicji DFDS, aby do 2050 roku osiągnąć neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla. Niklas Andersson, wiceprezes wykonawczy i szef działu logistyki w DFDS, stwierdził „Zastąpienie naszych konwencjonalnych ciężarówek z silnikiem Diesla alternatywnymi, takimi jak Volvo FM Electric, będzie miało znaczący wpływ na naszą emisję dwutlenku węgla. Jednak wysiłek ten wymaga znacznie więcej niż inwestycji finansowych. Ważna jest współpraca z dostawcami energii i liderami rynkowymi, takimi jak jako Volvo Trucks, aby osiągnąć nasze ambicje klimatyczne. Transformacja wymaga odpowiedniej infrastruktury i współpracy w różnych obszarach społecznych. Nie możemy tego zrobić sami”.
Odkąd w 2019 roku Volvo Trucks rozpoczęło produkcję w pełni elektrycznych ciężarówek, sprzedało przeszło 4300 takich samochodów w ponad 38 krajach na całym świecie. Obecnie koncern oferuje najszerszą w branży linię produktów, obejmującą sześć modeli elektrycznych produkowanych seryjnie, zaspokajając różnorodne potrzeby transportowe w miastach i między nimi. Volvo Trucks ma globalny cel, zgodnie z którym do 2030 roku 50% wszystkich nowych samochodów ciężarowych, które sprzedaje, będzie elektrycznych.
O DFDS
DFDS świadczy usługi promowe i logistyczne w Europie i Turcji, a jej roczne obroty wynoszą 17 miliardów DKK. 8000 pracowników pracuje na promach, ciężarówkach i w biurach w 20 krajach. Założona w 1866 roku firma DFDS ma siedzibę główną w Kopenhadze i jest notowana na giełdzie Nasdaq w tym mieście.

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia:  Producent