Producent elektrycznych ciężarówek Volta Trucks przygotowuje się do zrównoważonego powrotu na wybrane rynki europejskie już pod rządami nowego właściciela. Zaostrzony plan restrukturyzacyjny obejmuje uproszczony i bardziej kapitałooszczędny model biznesowy. Próby u klientów są obecnie w toku i cieszy się dużym zainteresowaniem. Pierwszym celem jest rozpoczęcie dostaw do końca roku do oczekujących odbiorców w Niemczech, a następnie we Francji, Wielkiej Brytanii i Skandynawii.
Volta Trucks wyszła z zarządu syndyka 1 grudnia 2023 roku, 48 dni po złożeniu wniosku o upadłość 17 października. Od tego czasu wieloletni sponsor finansowy, firma Luxor Capital, współpracowała z doświadczonym i oddanym zespołem w celu dokapitalizowania Volta Trucks oraz opracowania uproszczonego i efektywnego kapitałowo biznesplanu. Nowa firma, Volta Commercial Vehicles Ltd, jest zarejestrowana w Wielkiej Brytanii i obecnie trwają prace nad jej ponownym uruchomieniem z zespołem około 150 pracowników. Prace nad pojazdem do produkcji seryjnej wersji 16t i 18t Volta Zero trwają i są zaplanowane tak, aby spełniały standardy GSR-2 (ogólne wymagania bezpieczeństwa), które będą obowiązywać od lipca. W Wielkiej Brytanii rozpoczęły się testy u klientów w rzeczywistych operacjach, a w drugim kwartale dostępna będzie większa flota pojazdów, która obejmie także Niemcy, Francję, kraje nordyckie i Austrię. Wspólne planowanie ze Steyr Automotive w Austrii zakłada wznowienie produkcji seryjnej jeszcze w tym roku. Essa Al-Saleh, dyrektor generalna nowej spółki Volta Trucks Commercial Vehicles Ltd, powiedział „Chcemy potwierdzić zamówienia u obecnych klientów, ponownie złożyć łańcuch dostaw, zakończyć kluczową rundę zbierania funduszy i upewnić się, że pojazdy seryjne są gotowe do dostawy. W tej chwili jesteśmy w trakcie rozmów ze wszystkimi naszymi dostawcami i partnerami, aby umożliwić osiągnięcie tych celów. Wiele się nauczyliśmy podczas naszej pełnej wyzwań podróży i wyszliśmy z niej silniejsi i bardziej skoncentrowani niż kiedykolwiek”.
Luxor Capital wspiera plan finansowania obejmujący rundę finansowania zamiennego w następnym miesiącu oraz większą emisję serii A dla inwestorów w połowie roku. Dzięki temu dofinansowaniu Volta Trucks przejdzie przez fazę wdrażania produkcji seryjnej i dostarczania pojazdów. Essa Al-Saleh wskazał „W ciągu ostatnich kilku miesięcy przeanalizowaliśmy nasz pierwotny biznesplan i ciężko pracowaliśmy, aby uprościć nasz model biznesowy, kładąc silny nacisk na szybkość wprowadzenia produktu na rynek, efektywność kapitałową oraz rentowność. Nowa Volta Trucks będzie stanowić innowacyjny produkt typu „podwozie z kabiną”, wspierany przez dostosowaną do indywidualnych potrzeb ofertę konserwacji i serwisu oraz współpracę z certyfikowanymi producentami zabudów. Wierzymy, że najlepiej zaspokoi to bezpośrednie potrzeby naszych klientów i ułatwi przejście na elektryfikację”. Volta dokłada także wszelkich starań, aby charakterystyczny pojazd Volta Zero mógł jeździć po drogach podczas tegorocznych Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Essa Al-Saleh podsumował „Ponieważ celem miasta Paryż jest zorganizowanie najbardziej ekologicznych igrzysk olimpijskich w historii, to doskonała okazja dla naszych klientów z branży logistycznej i marek konsumenckich do zaprezentowania przyszłości logistyki miejskiej”.

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent