Van Hool:: innowacyjne rozwiązanie w zakresie mobilności składające się z 24-metrowych dwuprzegubowych autobusów elektrycznych
Van Hool:: innowacyjne rozwiązanie w zakresie mobilności składające się z 24-metrowych dwuprzegubowych autobusów elektrycznych zasilanych szybko ładującymi się akumulatorami o dużej mocy i ładowanych przez przewodzący naziemny system ładowania statycznego (SRS). Umowa ramowa obejmuje minimum 56 pojazdów. Rozwiązanie przeznaczone jest dla dwóch linii Bus Rapid Transit (BRT) w regionie Île-de-France, w tym dla najbardziej ruchliwej linii w rejonie Paryża oraz opcjonalnie trzeciej linii. W 100% elektryczne rozwiązanie w zakresie mobilności, które zapewni podróżnym więcej przestrzeni, większy komfort, więcej ciszy, większą dostępność oraz większą prędkość.
Region Île-de-France, znany na całym świecie z ambitnych inicjatyw w zakresie zrównoważonej mobilności, oraz organ ds. transportu, Île-de-France Mobilités, wybrali innowacyjne i zrównoważone rozwiązanie transportowe od konsorcjum Van Hool – Kiepe Electric – Alstom. Rozwiązanie to składa się z 24-metrowych, dwuprzegubowych autobusów elektrycznych Van Hool, zasilanych szybko ładującymi się akumulatorami dużej mocy Kiepe Electric, które będą ładowane przez przewodzący naziemny system ładowania statycznego Alstom (SRS). Umowa ramowa obejmuje minimum 56 pojazdów. Propozycja konsorcjum Van Hool – Kiepe Electric – Alstom jest przeznaczona dla linii autobusowych systemu BRT T Zen 4 i T Zen 5 na południu Paryża, a opcjonalnie także trzeciej linii. Zaoferuje pasażerom wyższy poziom przestrzeni, komfortu, ciszy, dostępności i szybkości.
Filip Van Hool, dyrektor generalny Van Hool, tak skomentował powyższe: „Jesteśmy szczęśliwi i dumni, że firma Van Hool, w ścisłej współpracy z partnerami Kiepe Electric i Alstom, została wybrana przez Île-de-France Mobilités do realizacji tego wyjątkowego projekt mobilności w Île-de-France. Przyszłością transportu publicznego jest zeroemisyjność. To rozwiązanie, pierwsze na świecie, w pełni spełnia wysokie oczekiwania władz odpowiedzialnych za transport, kierowców i personelu obsługi technicznej oraz pasażerów w zakresie wysokiej jakości transportu publicznego, który jest zrównoważony i odpowiedzialny ekonomicznie”. Dr Peter Radina, Członek Zarządu Knorr-Bremse Rail Vehicle Systems i odpowiedzialny za Kiepe Electric GmbH w Grupie Knorr-Bremse, zauważa, że „W przypadku tego projektu Île-de-France Mobilités zaufało naszemu wysoce doświadczonemu konsorcjum i innowacyjnej koncepcji ładowania dużej mocy (HPC) dla autobusów. Dla Kiepe Electric ta pomyślna oferta jest kamieniem milowym i zwiastuje wejście na rynek transportu zbiorowego dla linii e-BRT.” Jean-Baptiste Eyméoud, prezes Alstom we Francji, skomentował zaś „Zespoły Alstom we Francji z dumą przyczyniają się do realizacji innowacyjnego i zrównoważonego rozwiązania w zakresie mobilności dla Île-de-France Mobilités, wraz z naszymi partnerami, dzięki naszemu przewodzącemu naziemnemu systemowi ładowania statycznego SRS. To rozwiązanie będzie pierwszym na świecie i zaoferuje wysoki poziom usług przy dużej łatwości obsługi. Skorzysta również z doświadczeń linii tramwajowej w Nicei, gdzie wdrożono i oddano do użytku system SRS na 15 km i 34 tramwajach”.
Autobusy spełniające rygorystyczne kryteria zrównoważonego rozwoju i oferujące wysoki poziom usług.
Dwuprzegubowe, w 100% elektryczne pojazdy Exqui.City 24 o długości 24 metrów budowane przez Van Hool spełniają wysokie oczekiwania w zakresie komfortu pasażerów i łatwości obsługi. Będą mogły przewieźć około 140 pasażerów każdy (w porównaniu do 70 w przypadku autobusu konwencjonalnego i 100 w przypadku 18-metrowego autobusu przegubowego) w optymalnych warunkach komfortu i nowoczesności: przestrzeń, oświetlenia, klimatyzacji, monitoringu oraz wizualnej i dźwiękowej informacji pasażerskiej, przekazującej wiadomości w czasie rzeczywistym. Pojazdy te są w pełni dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową (PRM), dzięki szerokim drzwiom przesuwnym i niskiej podłodze, co ułatwi pasażerom wsiadanie i wysiadanie z autobusu na przystankach oraz poruszanie się wewnątrz autobusu.
Działanie jest ułatwione i zoptymalizowane w następstwie bardzo szybkiego ładowania pojazdu dzięki przewodzącemu naziemnemu systemowi ładowania statycznego (SRS) firmy Alstom połączonemu z pokładowym systemem zasilania firmy Kiepe Electric.
Wysokowydajny osprzęt elektryczny.
Kiepe Electric dostarcza układ trakcyjny dla dwóch osi napędzanych w każdym pojeździe. W zakres zamówienia wchodzą także akumulatory trakcyjne, przetwornice mocy pomocniczej i układy chłodzenia oraz zespoły dystrybucji energii (rozdzielnia wysokiego napięcia). Ponadto firma dostarcza oprogramowanie pokładowe do zarządzania energią i sterowania napędem trakcyjnym. Zamontowane zostaną też inne komponenty Grupy Knorr-Bremse, w tym sprężarki śrubowe Knorr-Bremse i rezystory hamowania Heine Resistors. Kiepe Electric zapewni bardzo wysoki poziom niezawodności działania, korzystając z aplikacji danych w chmurze, która mierzy parametry zużycia, tras i wydajności. Te dane operacyjne będą gromadzone przez firmowy system Smart Fleet Management (SFM) oparty na sztucznej inteligencji w celu późniejszego przesłania do stacji bazowej firmy operacyjnej za pośrednictwem Kiepe Fleet Management (KFM).
Innowacyjny naziemny system ładowania.
Alstom dostarcza przewodzący, naziemny system ładowania statycznego (SRS). To innowacyjna i interoperacyjna technologia dla transportu elektrycznego, autobusów i tramwajów wszystkich marek i rozmiarów. Jako kompaktowe rozwiązanie, SRS wtapia się niewidocznie w krajobraz miejski. SRS zapewnia bezpieczne, zautomatyzowane i szybkie ładowanie dużą mocą na przystankach i terminalach linii. Rozwiązanie to jest już stosowane na 15 kilometrach torów tramwajowych w Nicei, gdzie umożliwia automatyczne i szybkie ładowanie na przystankach, bez dodatkowych ograniczeń eksploatacyjnych i przy przełomowej dostępności (>99,9%). SRS został zaprojektowany przez Alstom w Vitrolles, światowym centrum doskonałości w zakresie rozwiązań zasilania naziemnego. Systemy bezsieciowe Alstom są niezawodne i sprawdzone na przestrzeni ponad 15 lat komercyjnego użytkowania we Francji i za granicą. W ramach projektu T Zen 4 i T Zen 5 Alstom opracuje systemy ładowania oraz dostarczy sprzęt, zainstaluje, uruchomi i udzieli gwarancji. Umowa ramowa obejmuje również umowę o poziomie usług w zakresie niezawodności i dostępności autobusu oraz systemu ładowania.
Linie autobusowe T Zen 4 i T Zen 5.
Linie T Zen 4 i T Zen 5 to ekspresowe linie autobusowe kursujące po wydzielonych pasach autobusowych. Linia T Zen 4 BRT pokonuje 14,8-kilometrowy odcinek pomiędzy Viry-Chatillon i Corbeil-Essonnes. Nowa linia zastąpi istniejącą linię 402, która jest najbardziej ruchliwą linią w obszarze metropolitalnym Paryża, przewożącą codziennie prawie 26 000 pasażerów. Linia T Zen 5 to nowa 9,5-kilometrowa trasa autobusowa łącząca Paryż-13 z Choisy-le-Roi przez Ivry-sur-Seine i Vitry-sur-Seine.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent