W Holandii w związku z przetargami na projekty z zakresu budownictwa lądowego, drogowego i hydrotechnicznego rośnie zapotrzebowanie na bezemisyjny transport. Dlatego Van der Wiel z Drachten zainwestował w zakup dwóch ciężarówek Volvo FMX Electric i wyjaśnia, jakie inne kroki podejmuje na drodze do zrównoważonej przyszłości.
W dynamicznym świecie inżynierii lądowej (GWW) Van der Wiel zajmuje poczesne miejsce na północy kraju. Ma centralną bazę dla projektów krajowych, lokalizacje wydobycia piasku w Lelystad, Bant i Nij Beets oraz lokalizację banku ziemi w Groningen i Drachten. Rozpoczęło się od działalności transportowej, a obecnie ta firma rodzinna rozrosła się do przedsiębiorstwa zatrudniającego około stu sześćdziesięciu pracowników, podzielonych na pięć różnych podmiotów. Zakres działań obejmuje prace nad infrastrukturą, inicjatywy środowiskowe i handel, przy czym transport stanowi podstawowy filar. W tym roku przedsiębiorstwo obchodzi swoje 70-lecie.
Geert van der Ploeg, Business Manager w Van der Wiel Transport, wskazuje „Przywiązujemy dużą wagę do zrównoważonego rozwoju. Zaczęliśmy wydobywać gaz wysypiskowy ze składowisk ponad dwadzieścia lat temu – projekt ten rozszerzył się na działalność międzynarodową. Obecnie wiele naszych pojazdów jest zasilanych odnawialnym olejem napędowym HVO100 i uważnie śledzimy rozwój elektrycznych ciężarówek oraz pojazdów budowlanych. Zauważamy, że rośnie presja ze strony przetargów i procesów przetargowych na bezemisyjne rozwiązania transportowe”.
Od HVO100 do prądu elektrycznego: uzasadnienie biznesowe
Van der Ploeg kontynuuje „Do tej pory udało się nam uchwycić wiele dzięki naszym ciężarówkom HVO100 z silnikiem Diesla. Ale jak długo będzie to alternatywa w naszej pracy? Chcielibyśmy zatem zdobyć doświadczenie z elektrycznymi ciężarówkami, także dlatego, że widzimy, że wiele innych firm z branży transportu minerałów (ziemnego) i infrastrukturalnego zaczęło już z nich korzystać. Przejście na jazdę elektryczną naturalnie wiąże się z wyzwaniami, takimi jak możliwość ładowania w Twojej lokalizacji i na trasie. Pozostaje też pytanie, czy rynek jest gotowy na zwrot dodatkowych kosztów wdrożenia, chociaż za kilka lat obraz kosztów i korzyści będzie prawdopodobnie wyglądał zupełnie inaczej. Dlatego dokonaliśmy obszernego spisu opcji transportu elektrycznego i możliwości ładowania w naszym obszarze prac oraz zagłębiliśmy się w opcje dotacji. Obliczenia całkowitego kosztu posiadania dokonaliśmy na podstawie naszych bieżących wysiłków”.
Rezultat stanowi inwestycja w dwa w pełni elektryczne ciągniki Volvo FMX o świeżej, nowej tożsamości korporacyjnej. W każdym razie jedna z tych ciężarówek będzie używana przez trzy lata, począwszy od marca 2024 roku, w ramach programu poprawy wałów dla kombinacji Waddenkwartier. „W przypadku tego projektu wymaga się, aby pewien procent wykorzystywanego sprzętu był bezemisyjny. Wymóg stosowania w tym projekcie sprzętu bezemisyjnego był dla nas bodźcem do ostatecznej inwestycji w elektryczne ciężarówki. Dało nam to możliwość wkroczenia do akcji i było impulsem do ostatecznej inwestycji w elektryczne ciężarówki. Udało się nam skorzystać z dotacji AanZET ” – wyjaśnia Van der Ploeg” ..
Jazda na napędzie elektrycznym oznacza nowe wyzwania
Transformacja niesie ze sobą nowe wyzwania, takie jak instalacja infrastruktury ładowania w oddziałach i zdobywanie doświadczenia od kierowców. Dlatego Van der Wiel blisko współpracuje z innymi stronami w branży, aby uczyć się na wzajemnych doświadczeniach z jazdą elektryczną. „Chcielibyśmy dokonać tej zmiany wraz z innymi liderami na rynku” – mówi Van der Ploeg.
Przechodząc na napęd elektryczny, Van der Wiel zdecydował się na elektryczne ciężarówki dostosowane do ich konkretnych potrzeb, takich jak duża moc i pojemność akumulatorów do ciężkich zastosowań. „We współpracy z dealerem Volvo Trucks, firmą LVS, ostatecznie wybrano kabinę FMX i staraliśmy się, aby pojazdy były jak najbardziej podobne do obecnych ciężarówek, aby kierowca miał jak najmniej czasu na zmianę. Specjalne szkolenie skupiało się również na możliwie optymalnej jeździe tymi elektrycznymi ciężarówkami” – wyjaśnia Van der Ploeg. 3-osiowe ciągniki 6×2 FMX Electric z długą podwyższoną kabiną i tylną osią wleczoną, podnoszoną są wyposażone w Aktywny Układ Kierowniczy Volvo i różne aktywne systemy bezpieczeństwa. Do tego FMX Electric dla Van der Wiel Transport z Drachten występują w nowej tożsamości korporacyjnej. Geert van der Ploeg, wskazuje „Ciężarówki mają nową identyfikację wizualną, na którą składa się biała podstawa z zielonym dachem, czarna z zielonymi akcentami i dobrze znane logo Van der Wie”l.
Zrównoważony rozwój jako element długoterminowej strategii
Kupując dwie sztuki FMX Electric, Van der Wiel robi ważny krok w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości. Inwestując w pojazdy elektryczne i dostosowując się do zmieniających się wymagań rynku, firma pozycjonuje się jako pionier zrównoważonego transportu w inżynierii lądowej. Pokazuje w ten sposób, że zrównoważony rozwój jest nie tylko celem korporacyjnym, ale także integralną częścią długoterminowej strategii.

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent