Holenderski dostawca usług logistycznych – Frisian Van der Werff Logistics – stawia pierwszy krok w kierunku elektryfikacji swojej floty, kupując pojazd Scania Regional BEV. Fakt, że akumulator ma pojemność 624 kWh i przy masie zestawu 40000 kg zapewnia zasięg rzędu 350 kilometrów, stanowił dla dyrektora operacyjnego Theo van der Werffa ważną motywacją do wyboru Scanii.
Bezemisyjny ciągnik 4×2 jest używany w regionie Holandii Północnej do całkowicie bezemisyjnych dostaw do klientów Baars & Bloemhoff, Stiho, Giebels i Qoqon. Wszystkie cztery podmioty są częścią DSG i pionierami zrównoważonego rozwoju. Zajmują się one elementami do konstrukcji i projektowania wnętrz oraz mają swoją specjalizację. Ich partnerami bywają głównie przedsiębiorstwa budowlane, wykonawcy inwestycji oraz zajmujący się wykańczaniem wnętrz. Adresy rozładunku często znajdują się głęboko w centrach miast i na obszarach zamieszkałych. Van der Werff – przedstawiciel czwartego pokolenia właścicieli firmy transportowej o tej samej nazwie – wyjaśnia „Jesteśmy bardzo dumni, że możemy to robić razem z DSG”. Pojazd zostanie dostarczony na początku 2024 roku.
Największy zakres
Van Der Werff dodaje „Po porównaniu różnych dostawców na pierwszy plan wysunął się Scania BEV. Wybraliśmy pojazd z akumulatorem o największej mocy i obecnie największym zasięgu. Zasięg ciągnika elektrycznego, wyposażonego w kabinę typu R z wysokim dachem, jest więcej niż wystarczający na trasę, którą codziennie będzie pokonywać z centrum dystrybucyjnego DSG w Zaandam. Do bezemisyjnego załadunku i rozładunku materiałów budowlanych ciężarówkę zaopatrzono w elektryczny wózek widłowy podwieszany do pojazdu”.
W fazie przygotowawczej firma Van der Werff Logistics była wspierana przez Scania Account Manager Ricka Woninga ze Scania Joure, który z pomocą ekspertów Scania dokonał dokładnej analizy różnych przejazdów w celu uzyskania najbardziej zoptymalizowanej konfiguracji. „Fakt, że w przyszłości możemy również używać ciągnika jako LHV między centrami dystrybucyjnymi w Utrechcie i Zaandam, też był dla nas zaletą. Scania jest pod tym względem wyjątkowa” – mówi ekspert.
Intensywne wsparcie
Aby jak najlepiej wykorzystać samochód kierowcy, którzy będą nim jeździć, są przez pierwsze dwa lata intensywnie nadzorowani w ramach programu Scania Driver Coaching. Van der Werff zawarł bowiem ze Scanią umowę na naprawę i konserwację. „Pomimo tego, że posiadamy własny warsztat, logicznym wyborem jest zlecenie obsługi profesjonalistom posiadającym odpowiednią wiedzę na temat pojazdów elektrycznych”. Cała sieć serwisowa, wraz z punktem Scania Amsterdam, w którym będzie serwisowany ten pojazd, została teraz certyfikowana do pracy z ciężarówkami z elektrycznym układem napędowym. Scania Joure w odpowiednim czasie dostarczy Van der Werff elektryczny pojazd akumulatorowy.
Zrównoważone budownictwo z DSG
Razem budować lepiej. DSG robi to od ponad 95 lat. Dysponując czterema centrami hurtowymi jest dostawcą materiałów budowlanych w Holandii. Wraz z klientami, dostawcami i partnerami chce przyspieszyć przejście na zrównoważoną gospodarkę o obiegu zamkniętym. M.in. zamierza być pierwszą hurtownią materiałów budowlanych, która w pełni transparentnie komunikuje o zrównoważonych ambicjach i wpływie realizowanym w całym łańcuchu wartości. Na przykład partnerzy stale zwiększają swoją gamę produktów i materiałów o obiegu zamkniętym i pochodzenia biologicznego. Jako firma rodzinna DSG stawia także na dobre samopoczucie, rozwój i satysfakcję z pracy swoich pracowników. Mark Bos, kierownik ds. transportu w Stiho, wskazuje „Zmniejszamy wpływ naszej firmy na klimat i tego samego wymagamy od naszych przewoźników i innych partnerów sieciowych. Rozwój transportu elektrycznego postępuje szybko. To dobrze, gdyż mamy duże ambicje w zakresie ekologizacji naszego transportu”.
Logistyka firmy Van der Werff
Duże wolumeny, niestandardowe rozmiary i wyjątkowe ładunki – Van der Werff Logistics, z oddziałami w Heerenveen i Waalwijk, specjalizuje się w transporcie ładunków o standardowych i ponadnormatywnych gabarytach. Obszar roboczy obejmuje kraje Beneluksu, Niemcy i północną Francję, a flota składa się z 260 ciągników siodłowych, z których 25% to Scanie. W celu sprawnego rozładunku tych obszernych ładunków przewoźnik dysponuje co najmniej 170 podwieszanymi do samochodów wózkami widłowymi, z których większość znajduje się w Holandii. Dwadzieścia pięć z nich jest zasilanych elektrycznie. Aby jeszcze bardziej zmniejszyć emisję CO 2, zbudowano neutralny warsztat. „Ale największe wyzwanie stanowi nasza flota” – wyjaśnia Van der Werff.

 Tekst: Jarosław Brach

 Zdjęcia: Producent