W dniach 10-12 maja 2023 na targach RETTmobil w Fuldzie Mercedes-Benz Special Trucks pokazał innowacyjną technologię przeciwpożarową w postaci typu TLF-W do gaszenia pożarów lasów. Ten kombinowany średni terenowy samochód ratowniczo-gaśniczo-pompowy na bazie Unimoga U 5023 został wyposażony w szeroką gamę najnowocześniejszego specjalistycznego sprzętu przeciwpożarowego. Dzięki swojej technologii nadaje się więc do skutecznego zwalczania pożarów roślinności i lasów. Jego zastosowania obejmują również pomoc w przypadku katastrof, na przykład w przypadku powodzi i krytycznych sytuacji wezbraniowych.

Wysoce terenowy i kompaktowy Unimog od wielu dziesięcioleci bywa doceniany przez straże pożarne na całym świecie jako pojazd do gaszenia niebezpiecznych pożarów lasów w trudnym terenie, gdzie bezpieczeństwo strażaków zawsze powinno mieć najwyższy priorytet. Nowy kombinowany tzw. wariant pompowy z napędem na wszystkie koła, zaprezentowany na targach RETTmobil 2023, został zaprojektowany zgodnie z normą DIN EN 1846 i opiera się na rekomendacjach ekspertów AGBF/DFV dotyczących samochodów pożarniczych „Waldbrand-TLF”. Pierwsze dwa egzemplarze tego nowego modelu będą używane przez dyrekcję straży pożarnej w Stuttgarcie, stolicy kraju związkowego Badenii-Wirtembergii. Oba bazują na podwoziach terenowej serii Unimog. W standardowej, całkowicie stalowej kabinie załogowej czteroosobowa ekipa strażacka wraz z odzieżą ochronną i sprzętem może wygodnie pomieścić się na czterech osobnych siedzeniach. Kabinę tę zaopatrzono jeszcze w dwa prostokątne luki dachowe, dostępne nad tylnymi siedzeniami i wykorzystywane w trakcie prowadzenia akcji,

Wymiary Unimoga U 5023 TLF-W są bardzo kompaktowe: długości wynosi 6950 mm, rozstaw osi 3850 mm i całkowita wysokość 3300 mm wraz z nadwoziem. Do tego dochodzą krótkie zwisy i tylny, bardzo duży prześwit oraz znaczne kąty natarcia/zejścia. Dzięki zdolności brodzenia – pokonywania z marszu przeszkód wodnych o głębokości do 1200 mm przekraczanie rzek i rozlewisk staje się równie łatwe, jak przejeżdżanie w drodze do miejsca rozmieszczenia przez zwalone pnie drzew i głazy.

Kolejny element, powodujący że wystawiany na RETTmobil 2023 pojazd doskonale nadaje się do skutecznego zwalczania pożarów lasów, to bardzo niskie nadwozie „Varus 4×4”. Pochodzi ono od renomowanego niemieckiego specjalisty od pojazdów strażackich – firmy Schlingmann. Nadwozie to wyróżniają kombinowana konstrukcja ze stali nierdzewnej (szkielet nośny) i aluminium (poszycie) oraz bardzo nisko położony środek ciężkości. Dach ma dopuszczenie do przewozu do dziesięciu osób. Oznacza to na przykład, że podczas akcji przeciwpowodziowych na tym dachu ludzie mogą być ratowani i ewakuowani ze strefy zagrożenia.. Przy tym dwie boczne skrytki sprzętowe i przedział sprzętowy w tylnej części zabezpieczają miejsce na niezbędny ładunek przeciwpożarowy. Można je elastycznie uzupełniać o skrzynie dachowe i inne schowki. Reflektory z przodu i z tyłu, oświetlenie otoczenia w obszarze dachu oraz specjalny system sygnalizacji wykonane w technologii LED przekładają się natomiast na optymalną widoczność nawet w ciemności lub przy złych warunkach atmosferycznych. Zbiornik na wodę w kształcie litery T i o pojemności 3200 litrów zintegrowano z zabudową. Kompletację w tej sferze uzupełnia zainstalowany 60-litrowy zbiornik na środek pianotwórczy z systemem mieszania AutoMix 30 DE w celu opcjonalnego dodawania środka pianotwórczego. Do bezpośredniej walki z ogniem może być dostarczanych do 2000 litrów wody na minutę, co odbywa się za pomocą dwóch linii szybkiego natarcia oraz ręcznie obsługiwanego działka wodno-pianowego zamocowanego na dachu pojazdu. Odśrodkowa pompa pożarnicza FPN 10–2000, zamontowana z tyłu Unimoga U 5023 TLF-W, zapewnia z kolei wymagany przepływ znamionowy przy ciśnieniu znamionowym 10 barów. Do tego przednia belka spryskująca i dysze spryskujące przed wszystkimi czterema kołami oraz na osłonie przeciwgałęziowej kabiny zabezpieczają ochronę załogi pojazdu podczas gaszenia pożaru lasu. W szczególnie krytycznych sytuacjach zespół ma też do dyspozycji system autoochrony, zasilany 230 litrami wody z dwóch oddzielnych zbiorników bezpieczeństwa. Kolejny element zabezpieczający stanowią specjalne osłony chroniące przed wysoką temperaturą, co podnosi bezpieczeństwo użytkowania w krytycznych sytuacjach. Z przodu pojazdu znajduje się ponadto wyciągarka o sile uciągu 50 kN. Dodatki przeciwpożarowe obejmują również zaawansowany technologicznie sprzęt typu „pompuj i jedź”, który podczas jazdy może być używany do ukierunkowanego zwalczania większych pożarów na gęsto zalesionych obszarach.

Poza tym nadwozie przymocowano do podwozia za pomocą połączenia trzypunktowego. Wraz ze sprawdzonymi osiami portalowymi Unimoga i nisko położonym środkiem ciężkości powyższe gwarantuje największą możliwą zwrotność i dzielność terenową oraz oznacza, że Unimog U 5023 TLF-W może jak najszybciej i bezpiecznie dotrzeć na miejsce akcji – i oczywiście może je opuścić tak szybko i bezpiecznie, jak to możliwe w przypadku bezpośredniego niebezpieczeństwa.

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent