Firma Ziegler Brandweertechniek BV otrzymała zlecenie na dostawę i budowę pojazdu gaśniczego wodno-pianowego dla regionu bezpieczeństwa Utrecht. Pojazd ma zastąpić dotychczasowy pojazd pianowy. Będzie miał taki sam wygląd jak nowa flota VRU i zostanie wyposażony w najnowszą technologię.

Samochód bazuje na 4-osiowym podwoziu Mercedes-Benz Arocs 8×4/4 o rozstawie osi 3600 mm, z tylnymi osiami w układzie tridem, z osią ostatnią, z pojedynczym ogumieniem, skręcaną przeciwbieżnie w stosunku do przedniej osi kierowanej. Kabina jest krótka, dzienna, a źródło napędu stanowi silnik o mocy maksymalnej 460 kW. Zabudowa to nadwozie typu Ziegler ALPAS, z czterema skrytkami bocznymi – po dwie na każdą stronę. Pojemność zbiornika na wodę wynosi 10 000 litrów, zbiornika na środek pianotwórczy 1000 litrów. Autopompa to urządzenie Ziegler FPN 10-8.000-1H, z kolei system dozowania piany – Ziegler ZPF. Do tego dochodzą: system gaśniczy proszkowy 250 KG, system obsługi urządzeń pokładowych Z, zderzakowe działko wodno-pianowe APF2, zdalnie sterowane achowe działko wodno-pianowe Ziegler ZT-8000, pilot zdalnego sterowania, instalacja pompy głębinowej, zestaw oświetlenia Ziegler Z-Vision oraz zestaw dachowy Ziegler Top-Integro.

Region bezpieczeństwa Utrecht

Region Bezpieczeństwa Utrecht przyczynia się do bezpieczeństwa mieszkańców 26 gmin w prowincji Utrecht. W regionie tym znajduje się 70 remiz strażackich, a ponad 1600 ochotników straży pożarnej pozostaje w gotowości 24 godziny na dobę. Na obszarze o powierzchni 1450 m2 mieszka około 1,25 miliona ludzi.

 

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent