18 października pracownicy francuskiego producenta ciężarówek mogli obejrzeć pojazd laboratoryjny opracowany wspólnie przez Renault Trucks, grupę logistyczną, Geodis oraz 17 innych partnerów. Ta eksperymentalna 16-tonowa, w pełni elektryczna ciężarówka została zaprojektowana, aby sprostać wyzwaniom logistyki miejskiej, a w szczególności dostawom na tzw. ciężkiej ostatmiej mili.

Oxygen łączy w sobie wszystkie ograniczenia i zastosowania dostaw miejskich, eliminując uciążliwości oraz poprawiając bezpieczeństwo czynne i bierne, aby zapewnić lepsze współżycie ze wszystkimi użytkownikami dróg.

Ciężarówka ma niskowejściową kabinę, zapewniającą kilka zasadniczych zalet. Po pierwsze jest to dobra widoczność dla kierowcy. Duża przednia szyba i wiele kamer zastępują bowiem lusterka wsteczne, zapewniając widok 360°. Po stronie pasażera przesuwane drzwi boczne pozwalają z kolei uniknąć ryzyka związanego z otwieraniem konwencjonalnych drzwi. Po drugie kierowca może wysiadać zarówno prawą, jak i lewą stroną. Samo wsiadanie i wysiadanie jest łatwiejsze dzięki znacznie niższej wysokości dostępu niż w przypadku standardowej ciężarówki dystrybucyjnej. Cecha ta przekłada się na wzrost bezpieczeństwa i wygody pracy, gdyż wysiadanie nie musi się odbywać po stronie jezdni, lecz chodnika. Przy czym nadal zachowano dwa stopnie wejściowe, które znajdują się za przesuwanymi do przodu drzwiami. Poziom podłogi wewnątrz umieszczono więc wyżej niż w typowej kabinie niskowejściowej, charakteryzującej m.in. Mercedesa Econic.

Poza tym, aby podkreślić nowoczesność pojazdu, dyskretne światła LED są zintegrowane z zamkniętą osłoną chłodnicy. Do tego ekrany przekazują obraz z kamer, wykrywające pieszych i niechronionych użytkowników drogi w martwym punkcie, tym samym zabezpieczając lepszą widoczność do tyłu i we wszystkich kierunkach. Ponadto kierowca ma do dyspozycji poziomy prostokątny cyfrowy wyświetlacz, uzupełniony po prawej stronie o dodatkowy wyświetlacz systemu informacji pokładowej, w tym o pokonywanej trasie czy realizowanych zleceniach.

Kolejna kluczowa cecha to stylistyczne zgranie kabiny z przestrzenią ładunkową w formie furgonu. Powyższe uzyskano stosując m.in. nadbudowę kabiny pod postacią owiewki, płynnie przechodzącej po bokach w ściany boczne, u góry zaś gładko łącząc się z dachem, nachylonym w przedniej partii. Redukuje to w określonym stopniu opór aerodynamiczny, niemniej w przypadku klasycznej dystrybucji miejskiej element ten ogrywa drugorzędne znaczenie.

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent