17 maja Agencja Uzbrojenia poinformowała, że do Republiki Korei trafiły trzy ciężarówki Jelcz P882.57 TS T45 K-MLRS, które mają zostać wykorzystane do integracji z artyleryjskimi wyrzutniami rakietowymi K239 Chunmu.

W ramach bowiem procesu polonizacji systemu Hanwha Aerospace przeprowadzi integrację tych trzech pierwszych pojazdów na terytorium Republiki Korei. Dodatkowo mają zostać przeprowadzone pierwsze strzelania. W następnym etapie wyrzutnie zostaną zaś przetransportowane do Polski dla przeprowadzenia dalszego procesu integracji, w tym zabudowy krajowych systemów łączności i dowodzenia (w tym ZZKO TOPAZ).

Umowa zawarta w listopadzie 2022 roku przewiduje, że Agencja Uzbrojenia zakupi 218 wyrzutni rakietowych Hanwha Aerospace K239 Chunmu, które pozwolą na utworzenie szesnastu Dywizjonowych Modułów Ogniowych (DMO). Wszystkie wyrzutnie będą bazowały na polskich podwoziach Jelcz z rodziny P882, zaopatrzonych w polskie środki łączności, Zautomatyzowany Zestaw Kierowania Ogniem (ZZKO) TOPAZ z firmy WB Electronics S.A. oraz system kontroli strzelania i sterowania wyrzutnią Hanwha. To samo dotyczy pojazdów wsparcia działań środków ogniowych, w pierwszej kolejności samochodów do transportu i przeładunku pakietów z rakietami. Próby zakładowe pojazdów miały miejsce w marcu 2023 roku, a wersja podwozia Jelcza przeznaczona pod wyrzutnie K239 Chunmu nosi oznaczenie P882.57 TS T45 K-MLRS. Obecnie są wykorzystywane seryjne nośniki powstałe w ramach programu Wisła. Niemniej wariant pod system rakietowy łączy podwozie ciągnika z Wisły z kabiną zapożyczoną z innego nowego modelu wojskowego Jelcza – ciężkiego ciągnika siodłowo-balastowego – typ 882.62, czyli z wydłużoną, załogową, czterodrzwiową, zapewniającą drugie stopnie ochrony balistycznej i przeciwminowej, zgodnie ze STANAG 4569. W kolejnych miesiącach można spodziewać się nowych odmian Jelczy, które były prezentowane na wizjach komputerowych.

Pierwsza partia pojazdów, w liczbie 59 sztuk, ma zostać dostarczona w latach 2023-24 i pozwolić na sformowanie dwóch DMO.

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent