Thijs Logistiek wprowadził do eksploatacji dwa ciągniki siodłowe Scania P360 4×2 HEV. Są to pierwsze ciężkie hybrydowe pojazdy elektryczne w Weert i okolicach. Rodzinna firma, zajmująca się dystrybucją ładunków drobnicowych, w ten sposób przygotowuje się do wprowadzenia stref zerowej emisji w centrach miast Eindhoven i Maastricht.

Od ponad 100 lat Thijs Logistiek wspiera swoich klientów w ich wyzwaniach logistycznych, nieustannie poszukując możliwości zwiększenia zrównoważonego rozwoju. Dyrektor Brent Verschuuren, który od 2021 roku prowadzi firmę wraz z bratem, postrzega uruchomienie w pełni hybrydowych ciężarówek Scanii jako pierwszy krok w kierunku bezemisyjnego transportu. „Możemy natychmiast korzystać z pojazdów bez konieczności rezygnacji z zalet ciężarówki z silnikiem Diesla i nie jesteśmy zależni od infrastruktury do ładowania”.

Innowacyjny napęd

Ciągniki 4×2 łączą ekonomiczny 9-litrowy silnik o mocy 360 KM z pojedynczym akumulatorem o pojemności 30 kWh, co zapewnia zasięg rzędu 17 kilometrów. Te auta są standardowo wyposażone w innowacyjny zespół GE281 – napęd z dwoma silnikami elektrycznymi o momencie obrotowym 2100 Nm i sześciobiegową skrzynię przekładniową. Ponieważ akumulator jest ładowany regeneracyjnie, Scania HEV idealnie nadaje się do transportu dystrybucyjnego. Verschuuren dodaje „Oczywiście, że chcemy inwestować w zrównoważony rozwój. Niemniej pojazd musi służyć naszej pracy, a nie odwrotnie. Przy ponad 25 postojach dziennie, podczas których kierowca musi dużo hamować i przyspieszać, technologia hybrydowa idealnie pasuje do naszej pracy”.

Bogato wyposażony

Oprócz bogatego wyposażenia standardowego, kabiny typu P otrzymują oświetlenie LED dookoła, różne systemy bezpieczeństwa i chłodzenie postojowe dla dodatkowego komfortu kierowcy podczas okresów odpoczynku. Aby móc przewozić gaśnice w ramach wyposażenia ADR, w kabinach Scania zamontowano zaś wsporniki wykonane na zamówienie.

Kierowcy Thijs Logistiek, którzy będą prowadzić te ciężarówki, przez 24 miesiące będą szkoleni przez instruktorów Scanii. Verschuuren wskazuje „Generowane dane są konwertowane na dane wejściowe dla kierowców. Ponadto możemy dokonać porównania z naszymi samochodami z silnikiem Diesla”

Zasady działania

Thijs Logistiek z Weert zajmuje się dystrybucją, magazynowaniem i odbiorem pojedynczych palet na palety o długości sześciu metrów lub nawet dłuższe. W krajach Beneluksu 98 procent frachtu jest dostarczanych w ciągu 24 godzin. Dostawca usług logistycznych, będący również certyfikowany do przechowywania i przewozu substancji niebezpiecznych, w tym celu wykorzystuje zintegrowaną sieć partnerów. Flota liczy 60 jednostek, a firma dysponuje magazynem o powierzchni 1800 m2 oraz magazynem i przeładunkiem o powierzchni 4730 m2.

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent