Elektronicznie sterowany układ hamulcowy ZF (EBS) dostosowany przez inżynierów Tevva do współpracy z regeneracyjnym układem hamulcowym brytyjskiego producenta ciężarówek elektrycznych. Tevva integruje swoją jednostkę sterującą pojazdu (VCU) z ZF EBS, spełniając wszystkie wymogi bezpieczeństwa. System Tevva odzyskuje do 4 razy więcej energii niż tradycyjny pneumatyczny układ hamulcowy, optymalizując zasięg 7,5-tonowej ciężarówki elektrycznej Tevva. Nowoczesny EBS steruje mieszaniem hamowania ciernego z silnikiem elektrycznym, zmniejszając zużycie hamulca
Brytyjski producent pojazdów elektrycznych – Tevva, z powodzeniem opracował system hamowania rekuperacyjnego w swojej 7,5-tonowej ciężarówce z napędem elektrycznym. Częściowo obejmowało to współpracę z globalnym dostawcą Tier 1, ZF, w celu zintegrowania elektronicznie sterowanego układu hamulcowego (EBS) do użytku w bezemisyjnych elektrycznych ciężarówkach Tevva.
ZF Commercial Vehicle Solutions (CVS) jest największym na świecie dostawcą dla branży pojazdów użytkowych, oferującym rozwiązania w zakresie kontroli ruchu pojazdów, zintegrowanego bezpieczeństwa, zautomatyzowanej jazdy i mobilności elektrycznej. ZF współpracował z Tevva, aby dopasować system EBS do zastosowania w pojeździe elektrycznym Tevva o masie 7,5 t, który wykorzystuje mieszankę hamulców regeneracyjnych i pneumatycznych, aby zapewnić kierowcom dodatkową warstwę bezpieczeństwa i szybkości reakcji.
Inżynierowie Tevva z powodzeniem spełnili szereg rygorystycznych kryteriów testowych, aby ciężarówka firmy uzyskała aprobatę ZF, pracując nad dostrojeniem jednostki sterującej pojazdu (VCU) elektrycznej ciężarówki, aby była zgodna z EBS. Rezultat stanowi system, który odzyskuje do czterech razy więcej energii niż konwencjonalny pneumatyczny układ hamulcowy, optymalizując zasięg ciężarówki Tevva. Testy dostosowanego systemu, które odbyły się na torze prób ZF w Jeversen w Niemczech, obejmowały różne warunki, nachylenia i rodzaje nawierzchni.
Postęp technologiczny pozwala nowoczesnemu systemowi EBS kontrolować mieszanie hamowania ciernego z silnikiem elektrycznym, zmniejszając zużycie hamulca. System przesyła elektronicznie żądanie kierowcy dotyczące zmniejszenia prędkości do wszystkich elementów układu hamulcowego, aby skrócić czas reakcji, zrównoważyć siły hamowania oraz zapewnić łatwość hamowania i efektywne zarządzanie hamulcami. Heiko Eggers, szef ZF ds. inżynierii zastosowań pojazdów użytkowych w regionie EMEA w zakresie hamowania i ADAS, powiedział „Nasze szerokie portfolio produktów, w tym znormalizowany elektronicznie sterowany układ hamulcowy firmy ZF, umożliwia szybsze wejście na rynek nowych, innowacyjnych graczy rynkowych, takich jak Tevva. Ich zaangażowanie i sprawna wiedza inżynierska pozwoliły nam spełnić nasze surowe wymagania w zakresie bezpieczeństwa i ukończyć nasz projekt. z niecierpliwością czekamy na pierwsze ciężarówki Tevva na drogach”. Uzair Jilani z firmy Tevva, główny inżynier ds. układów napędowych i hamulcowych, dodał zaś „Ciężko pracowaliśmy, aby uzyskać rekomendację od prawdopodobnie jednego z najbardziej znaczących dostawców Tier 1 na świecie. Współpraca z ZF to kluczowy krok w rozwoju, jaki budujemy jako producent samochodów ciężarowych. System został przystosowany do użytku z naszym systemem rekuperacji w układzie napędowym; po wciśnięciu pedału hamulca większość „hamowania” jest wykonywana przez układ regeneracyjny, co oznacza, że układ napędowy spowalnia pojazd. Konwencjonalny układ hamulcowy jest nadal potrzebny do całkowitego zatrzymania ciężarówki, ale ta dwuwarstwowa forma bezpieczeństwa to doskonała pomoc w wydajniejszej jeździe. Oznacza to również, że elementy konstrukcyjne są mniej obciążane, co wydłuża żywotność układu hamulcowego na dłuższą metę.”
Niedawno w londyńskim zakładzie podmiotu rozpoczęła się seryjna produkcja 7,5-tonowego pojazdu elektrycznego Tevva (BEV. Następnie pojawi się 7,5-tonowa ciężarówka z napędem wodorowym, która korzysta z wodorowego przedłużacza zasięgu dla wzrostu zasięgu auta do 354 mil (570 km). Na jednym ładowaniu z akumulatora o pojemności 105 kWh Tevva BEV oferuje do 140 mil (227 kilometrów) i jest idealna dla flot dostawczych realizujących dostawy ostatniej mili i miejskich

   Tekst : Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent