Od marca osiem firm komercyjnych testuje nową usługę dostawy w Sztokholmie. Celem jest zrozumienie, w jaki sposób usługa powinna być zorganizowana, jakie korzyści zapewnia klientowi i jaki ma wpływ na środowisko miejskie. Test pokazuje, że klienci są zadowoleni i chcą więcej usług, takich jak przechowywanie i zwroty.
Konfiguracja testu obciążenia skumulowanego
Od marca w ramach projektu HITS testowana jest nowa usługa dostawy wraz z ośmioma firmami komercyjnymi należącymi do różnych właścicieli nieruchomości w Sztokholmie. Test oznaczał, że firmy składały zamówienia na produkty pod wspólny adres c/o, który prowadził do centrum odbioru poza miastem. Tam towary różnych przedsiębiorstw ładowane są do tego samego pojazdu elektrycznego. Następnie pojazd jedzie poza szczytem do mniejszego węzła w mieście i zostawia towar. Ostatni etap polega na załadowaniu towaru na nowy pojazd, który dostarcza go do klientów końcowych.
Wnioski wyciągnięte z pierwszej fazy testów
Pierwsza faza testowa wygenerowała kilka wniosków związanych z wartościami klientów i potencjalnymi skutkami dla zrównoważonego rozwoju. Kontakty z uczestnikami pokazują, że są oni zainteresowani usługami poza samą dostawą, między innymi wymagane są możliwość przechowywania towarów w jednym z centrów oraz możliwość wysyłania zwrotów. Uczestnicy chcą także danych na temat swoich dostaw, aby móc je uwzględnić na przykład w raportach zrównoważonego rozwoju. Hanna Keskimaula, inżynier ds. eksploatacji budynków w Amazon, wskazuje „Uważamy, że nowa metoda dostawy jak dotąd sprawdza się dobrze. Ten projekt ma ogromny potencjał, z niecierpliwością czekamy na dalszy udział i zobaczymy, jak się rozwinie. Inicjatywa skłoniła nas do zastanowienia się nad naszymi zamówieniami i dostawami oraz nad tym, jak połączenie usług będzie miało pozytywny wpływ na ruch w mieście”.
Dobry potencjał do zmniejszenia liczby przewozów
Według badania przeprowadzonego przez IVL, wraz ze zwiększoną konsolidacją w mieście istnieje potencjał zmniejszenia ruchu dostawczego nawet o 50 procent. Jeśli ciężarówki będą mogły przyjmować również ładunki, które mają opuścić miasto, na przykład odpady i materiały zwrotne, da się uniknąć jeszcze większego ich ruchu. Ponieważ jednak pilotaż obejmował niewielu uczestników i niewielką liczbę projektów, na tym wczesnym etapie projekt nie może wykazać żadnych skutków dla zrównoważonego rozwoju. Sebastian Bäckström, IVL, wyjaśnia „Z naszych pomiarów wynika, że ciężarówki poruszające się po mieście często jeżdżą z niskim poziomem ładunku już na początku swojej trasy. Jeśli właściciele nieruchomości i przedsiębiorcy wspólnie przejmą kontrolę nad swoimi dostawami, stworzą się lepsze możliwości zbiorowego załadunku ładunków dostarczanych w mieście. Następnie docierają te same ilości towarów, ale w coraz mniejszej liczbie i bardziej zapełnionych pojazdach”.
Faza testowa druga – z naciskiem na zwiększone wolumeny i więcej usług
Bazując na doświadczeniach zdobytych w pierwszej fazie prób, druga runda rozpoczęła się w połowie września. Ukiernkowano ją na zwiększenie wolumenów i przetestowanie kilku usług, które tworzą wartość dla klienta i poprawiają jego doświadczenia. Zdaniem właścicieli nieruchomości, zadowoleni klienci stanowią dla nich silną motywację do chęci aktywniejszej pracy z towarem i Poolingiem. Jack Lu, kierownik projektu w CLOSER, wskazuje „Test obejmie zbiorczy załadunek żywności i towarów chłodzonych, zaoferuje opóźnienie dostawy i możliwość przechowania towaru przez okres przed dostawą do centrum miasta. Będziemy również badać i przyglądać się rozwiązaniom, dzięki którym klienci będą mogli udostępniać swoje dane dotyczące zrównoważonego rozwoju”.
Test konsolidacyjny jest finansowany i przeprowadzany wspólnie z właścicielami nieruchomości: Vasakronanem, AMF fastigheter, Pembroke i Fabege oraz przewoźnikami Ragn-Sells i Svedin. Test stanowi część projektu HITS.

 

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent