Tekno to włoska firma zajmująca się projektowaniem, produkcją i przygotowaniem pojazdów przemysłowych, specjalnych i wojskowych oraz projektowaniem, produkcją i integracją złożonych systemów i urządzeń elektronicznych w zastosowaniach wojskowych i cywilnych. Zespół Tekne składa się z ponad 200 inżynierów, projektantów, techników i wykwalifikowanych pracowników; uzupełnionych przez sieć partnerów, dostawców i współpracowników, z których wielu ma charakter lokalny, a którym są powierzane prace zewnętrzne pod kontrolą Tekne. Dzięki multidyscyplinarnym umiejętnościom i ponad 30-letniemu doświadczeniu podmiot jest w stanie zaoferować klientom kompetentną, kompletną i spersonalizowaną obsługę, odpowiadającą na złożone i stale zmieniające się potrzeby.
TEKNE narodziło się w 1990 roku jako typowa włoska firma rodzinna; dzięki wcześniejszym doświadczeniom i zainteresowaniu wspólników założycieli rozpoczął pracę w zakresie projektowania i produkcji układów elektronicznych oraz układów elektrycznych, od razu koncentrując się na sektorze pojazdów specjalnych i maszyn rolniczych. Jednocześnie część struktury korporacyjnej zajmuje się handlem pojazdami przemysłowymi do kamieniołomów/sektora budowlanego. W tym zakresie TEKNE współpracuje z ASTRA IVECO SpA, której jest pierwszą wyłączną agencją (Agenzia D’Arrezzo) , a następnie koncesjonariuszem w różnych regionach Włoch. Dzięki relacjom z różnymi włoskimi generalnymi wykonawcami, na przestrzeni lat zwiększyło się doświadczenie w zakresie wsparcia posprzedażowego na budowach na całym świecie, a w szczególności na dużych budowach w Afryce.
W sektorze produkcji instalacji elektrycznych i układów elektronicznych firma propomuje się jako dostawca oryginalnego wyposażenia dla liczących się wytwórców pojazdów specjalnych, maszyn i urządzeń rolniczych; Z biegiem lat TEKNE zdecydowało się na przeniesienie produkcji do Tunezji, gdzie otworzyło własną filię w Tunisie, a następnie zakład produkcyjny w Sousse. W 2009 roku, mając na uwadze stale rosnącą specjalizację swoich produktów oraz decyzję o rezygnacji z sektora poddostawców, TEKNE zdecydowało się przenieść wszystkie procesy z powrotem do Włoch.
Przez lata TEKNE miała okazję pracować w najróżniejszych sektorach (od telefonii po zabawki, od przemysłu dźwigowego po przemysł telekomunikacyjny), koncentrując swoje umiejętności w dziedzinie elektroniki i mechaniki oraz specjalizując się w sektorze specjalnych pojazdów terenowych.

Po 2010 roku nastąpiła ekspansja w Afryce, co skłoniło TEKNE do otwarcia biura operacyjnego w Afryce Południowej, gdzie poprzez spółkę zależną importuje i dystrybuuje markę Astra w różnych krajach Afryki Podrównikowej oraz zapewnia obsługę posprzedażową. W 2011 roku, aby zracjonalizować i udoskonalić usługi zaopatrzenia w części zamienne, utworzono TEKNE PARTS. W 2012 roku zdecydowało się na inwestycję w sektorze transportu pasażerskiego, rozpoczynając współpracę z włoskimi producentami nadwozi; od tego okresu zaczęło rozwijać pojazdy i transformacje zarządzane całkowicie w Tekne, od projektu do konstrukcji. W 2013 roku podmiot otwierzył biuro operacyjne w Mozambiku, za pomocą którego zapewnia w regionie dużych kopalń wysokiej jakości wsparcie przy kupnie i sprzedaży pojazdów, zarządzaniu pomocą i dostawą części zamiennych. W 2014 roku doszło z kolei do otwarcia siedziby operacyjnej w Termoli (CB), gdzie przy produkcji pojazdów specjalnych i do transportu osób są realizowane głównie procesy montażu mechanicznego i spawania. W 2015 roku zawarto ważne umowy partnerskie, rozszerzające rynek produktów i rozwiązań Tekne na obszar Bliskiego Wschodu, ze szczególnym uwzględnieniem sektorów obronności i bezpieczeństwa W 2016 roku TEKNE otwiera swoją siedzibę operacyjną w Ortonie (CH) , gdzie koncentruje działalność w zakresie inżynierii mechanicznej, prototypowania i końcowego montażu pojazdów, przeróbek i wyposażenia. Ponadto podpisuje umowę ramową z THALES, która przewiduje przejęcie przez TEKNE wysoko wykwalifikowanego personelu oraz zakładu Thales Italia zlokalizowanego w Chieti, w tym aktywów do rozwoju, kwalifikacji i produkcji. Szczególnie, że od ponad 40 lat w nowej siedzibie TEKNE prowadzona jest zaawansowana technologicznie produkcja w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa w ramach ważnych kontraktów dla Ministerstwa Obrony Narodowej oraz krajowych i europejskich projektów badawczych.
Obecnie, po 32 latach kompetencje, innowacyjność i pasja nadal są podstawowymi składnikami działalności TEKNE. Przedsiębiorstwo działa poprzez różne placówki we Włoszech i przedstawicielstwa w różnych krajach świata:

  • Poggiofiorito (CH) : dział elektroniki ogólnej i okablowania;
  • Ortona (CH) : inżynieria i produkcja pojazdów;
  • Guastalla (RE) : biuro sprzedaży i części zamiennych.

Tekne Graelion

Tekne Graelion to średniotonażowy – klasy tonażowej średniej pojazd taktyczny o wysokiej dzielności terenowej – mobilności taktycznej. Może on znaleźć zastosowanie m.in. w straży pożarnej, obronie cywilnej, siłach zbrojnych, służbach komunalnych, kopalniach odkrywkowych, energetyce czy ekipach poszukiwawczych bądź remontowych. Ogólnie projekt ten ideowo nawiązuje do pojazdu Bremach T-Rex, włoskiej marki Bremach, która zbankrutowała kilka lat temu. m.in. Pojazd otrzymuje niezwykle ciekawą stylistycznie kabinę – bazowo krótką, dzienną, dwudrzwiową, o wyglądzie nawiązującym do hełmów żołnierzy z gwiezdnych wojen. Świadczą o tym m.in. liczne charakterystyczne przetłoczenia na tworzywowej masce półklasycznej kabiny.

Dopuszczalna technicznie masa pojazdu wynosi 7500 kg (auto występuje też w odchudzonej odmianie 6000 kg). Prtzy czym, ponieważ maksymalne obciążenia osi określono na – przód 4000 kg, tył 5500 kg, realnie dopuszczalna masa całkowita samochodu może wzrosnąć do nawet 8000-9000 kg. Przy masie własnej określonej na zaledwie około 3400 kg (w zależności od konfiguracji) powyższe oznacza nośność podwozia na poziomie powyżej 4000 kg, co daje możliwość bezproblemowego montażu szeregu zabudów, w tym relatywnie cięższych. Tym bardziej, że podstawę auta tworzy solidna stalowa konstrukcja z zabezpieczeniem antykorozyjnym powierzchni w postaci wysoce wytrzymałej na skręcanie i zginanie ramy z profilu C i poprzeczek.

Następna zaleta to kilka dostępnych rozstawów osi – 3000 – 3250 – 3500 – 3750 – 4000 – 4250 mm. Przy tym wersje niestandardowe są dostępne na żądanie. Ponadto kompaktowe – zwarte wymiary, takie jak maksymalna szerokość 2020 mm (bez lusterek) i całkowita wysokość około 2575 mm – okazują się istotne w trakcie przejazdu przez lasy albo wąskie uliczki, czy wjazdu w wąskie bramy

Napęd zapewnia silnik Iveco FPT, 3,0 l Turbo Diesel, spełniający normę czystości spalin Euro 6 etap C. Uzyskuje on moc maksymalna 173 KM/129 kW przy 3500 obr/min i maksymalny moment obrotowy 430 Nm przy 1600 obr/min Standardowa skrzynia biegów to manualna przekładnia FPT 2840.6, z 6 biegami do jazdy do przodu i 1 biegiem wstecznym. W opcji występuje zaś automatyczna skrzynia Allison 1000, ponownie z 6 biegami do jazdy do przodu i 1 biegiem wstecznym oraz – opcjonalnie – chłodzeniem oleju hydraulicznego. Sprzęgło jest hydraulicznie sterowane, suche, jednotarczowe, a przekładnia redukcyjna – dwubiegowa, mechaniczna, z biegami droga/teren (szybko/wolno). Daje to łącznie 12 biegów do przodu plus dwa wsteczne do jazdy po drogach i w terenie. Co ważne, ten nowy reduktor zaprojektowany w TEKNE gwarantuje pełną mobilność w każdym terenie iw każdych warunkach eksploatacji. Do tego do dochodzą blokady mechanizmów różnicowych i przystosowanie do WOM (opcja). W zależności od potrzeb i zastosowań jest dostępna przystawka do 55 kW ze skrzyni biegów,skrzyni rozdzielczej lub silnika. Układ napędowy dopełniają sztywne osie portalowe z resorami parabolicznymi i amortyzatorami teleskopowymi. dwustronna blokada mechanizmu różnicowego przedniego i tylnego. Graelion został bowiem zaopatrzony w specjalnie zaprojektowane, wytrzymałe osie portalowe. To rozwiązanie techniczne modyfikuje położenie osi, przesuniętej w górę w stosunku do tradycyjnej konfiguracji, w ten sposób maksymalizując minimalny prześwit (minimum 430 mm) i gwarantując lepsze właściwości terenowe. Poza tym przekładnie redukujące między półosiami a piastami kół przekazują tę samą moc przy zmniejszonym momencie obrotowym, redukując obciążenie tarczy zębatej i mechanizmu różnicowego. Rezultat stanowi mocniejszy i wydajniejszy most, głównie gdy bywa używany w trudnych warunkach i na nierównym terenie. Bardzo wysoka dzielność terenowa wynika także z założenia na wszystkich kołach wyłącznie pojedynczych opon Continental MPT81 o rozmiarze 335/80R20,

Ponadto układ kierowniczy zawiera hydrauliczne wspomaganie kierownicy, układ elektryczny – akumulator: 12V -110 Ah, alternator: 14V -140A i rozrusznik: 2 5kW, a hydrauliczny układ hamulcowy cztery tarcze o średnicy 350×30, podwójne zaciski i ABS. Taki hydrauliczny układ hamulcowy z 4 tarczami 350 x 30 mm z podwójnymi zaciskami zapewnia maksymalną kontrolę nawet przy pełnym obciążeniu.

Zasadnicze parametry – GRAELION 75

 

Skok (mm) 3000 3250 3500 3750 4000 4250
Kąt natarcia (α) 44 44 44 44 44 44
Kąt wyjścia (β) 37 35° 32 30 27 25
Kąt uderzenia (180-γ) 39 37 37 37 36 35°
Minimalny prześwit 450 mm 450 mm 450 mm 450 mm 450 mm 450 mm
Głębokość brodzenia 800 mm 800 mm 800 mm 800 mm 800 mm 800 mm
Maksymalny stopień nachylenia minimum 60% minimum 60% minimum 60% minimum 60% minimum 60% minimum 60%
Maksymalna prędkość 100 km/h 100 kilometrów na godzinę 100 kilometrów na godzinę 100 kilometrów na godzinę 100 kilometrów na godzinę 100 kilometrów na godzinę
  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Jarosław Brach