Technologia fotowoltaiczna w ruchu ciężarowym: na ile nadaje się do codziennego użytku?
Elektryczna ciężarówka Alexandra Bürkle’a ma nowy moduł fotowoltaiczny i nadal zbiera dane badawcze dla Fraunhofer ISE
Codziennie po niemieckich autostradach jeździ 1,3 miliona ciężarówek. Dachy ich zabudów tworzą ogromną, niewykorzystaną powierzchnię – w najlepiej nasłonecznionym miejscu! Freiburg Fraunhofer Institute for Solar Energy Systems (ISE) chce udowodnić, że tę powierzchnię dachu można racjonalnie wykorzystać. Mówi się, że ciężarówki są w stanie zaoszczędzić ponad dziesięć procent energii dzięki zintegrowanym modułom fotowoltaicznym. Alexander Bürkle jest zaangażowany w rozwój modułu słonecznego, dopóki nie będzie on gotowy do wprowadzenia na rynek. Wspólny projekt rozpoczął się latem 2019 roku i potrwał do końca 2022 roku.
Alexander Bürkle zwrócił się do Freiburg Fraunhofer Institute for Solar Energy Systems ISE we Freiburgu. Naukowcy opracowali lekki moduł fotowoltaiczny, który można zintegrować z nadwoziem ciężarówki. Następnie poszukiwano partnera do projektu z logistyki, który byłby chętny do testowania go przez trzy lata w ramach projektu „Ładowanie PV”. W idealnym przypadku moduł powinien być zintegrowany z pojazdem elektrycznym.
ISE nie miał wtedy własnej elektrycznej ciężarówki. W dodatku oceniał, że zasięg takich aut wciąż bywa zbyt krótki dla większości tras, biorąc pod uwagę obecny stan technologii. W ten sposób Instytut Transportu i Systemów Infrastruktury im. Fraunhofera IVI Dresden udostępnił mu ciężarówkę elektryczną na czas trwania projektu. ISE zaprojektował dla niej specjalną trasę po mieście po Freiburgu. W ten sposób może przejechać 100 kilometrów dziennie bez ładowania. Dzięki dodatkowej energii słonecznej może idealnie pokryć o 10 procent większą odległość.
Fraunhofer ISE prowadził dwa projekty dotyczące zintegrowanej fotowoltaiki w samochodach ciężarowych. W ramach Projektu „PV2Go” mierzono potencjał promieniowania słonecznego na niemieckich drogach. Łącznie 90 pojazdów dojeżdżających do pracy, pojazdów rodzinnych i użytkowych wyposażono w skrzynki z czujnikami. Testowana elektryczna ciężarówka stała się jednym z nich. Drugi projekt „Ładowanie fotowoltaiczne” dotyczył zaś rozwoju zintegrowanej z pojazdami technologii fotowoltaicznej firmy Fraunhofer ISE do osiągnięcia dojrzałości rynkowej, tak aby mogła być produkowana masowo. Projekt finansowało Federalne Ministerstwo Gospodarki i Energii (BMWi).
Alexander Bürkle zaangażował się w projekt badawczy w Fraunhofer ISE, by przetestować technologię fotowoltaiczną w codziennym życiu, w tym szczególnie odpowiedzieć na następujące pytania badawcze:
- jak bezpiecznie i niezawodnie działają one w śniegu lub gradzie?
- jak zachowują się na drogach gruntowych lub w ruchu ulicznym?
- co się dzieje w wypadku?
Tym bardziej, że podczas projektowania należy przestrzegać wszystkich wymogów bezpieczeństwa z norm fotowoltaicznych i norm dotyczących pojazdów.
Po kilku „próbach generalnych” e-ciężarówka otrzymała prawdopodobnie najnowocześniejszy moduł fotowoltaiczny. Waży tylko 120 kilogramów z dachem o powierzchni 34 metrów kwadratowych i jest tak smukły, że ciężarówka jest wyższa tylko o dwa milimetry. ISE testował ten moduł słoneczny w codziennym użytkowaniu do lata 2022 roku. Jednocześnie Fraunhofer ISE wraz z innymi partnerami rozwijał ekonomiczny proces produkcyjny.
Alexandra Bürkle’a już w trakcie prób zwrócił uwagę, że elektryczna ciężarówka jest niesamowicie cicha! To istotne, gdyż wiele punktów odbioru znajduje się w dzielnicach mieszkaniowych. Dostawy można tam zatem realizować tradycyjnymi ciężarówkami tylko od szóstej rano. Jednak nieraz klienci potrzebują towaru wcześnie rano. Dlatego niektórzy z kierowców wyruszają w drogę już o trzeciej. W takim układzie e-truck to dobre rozwiązanie. Jendocześnie zasięg elektrycznej ciężarówki, nawet z dodatkową fotowoltaiką, wynosi obecnie „jedynie” maksymalnie 250-300 kilometrów. To wciąż za mało dla części z jazd, chociaż e-ciężarówka zapewnia dodatkową energię z fotowoltaiki.
W kwestii przyszłości zwraca się zaś uwagę być może za 15 lat nasi kierowcy będą musieli dostosować się do mobilności elektrycznej w ruchu ciężarowym. Więc sensowne jest mieć to doświadczenie wcześniej. Tym bardziej, że kiedy ludzie mówią dzisiaj o zrównoważonej mobilności, większość myśli najpierw o samochodach elektrycznych. Często zapomina się, że ruch ładunków ciężkich powoduje 6% emisji CO2. Dzięki projektowi „Ładowanie fotowoltaiczne” ISE pomaga więc zapewnić, że to się zmieni i że energia słoneczna w ruchu ciężarowym stanie się pewnego dnia ekonomicznie opłacalna.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent