Oprócz wulkanów na Islandii można spotkać jeszcze jedną wielką niepowtarzalną rzecz, a mianowicie Tatrabus, którego operatorem jest tu firma Sleipnir Tours. To biuro podróży przewozi tu turystów specjalnym pojazdem TATRA PHOENIX 8×8 po drugim co do wielkości lodowcu Islandii, Langjökull
Po tym wyjątkowym pojeździe do tego nordyckiego kraju powinien zostać dostarczony kolejny PHOENIX i ponownie zostanie na nim zbudowana zabudowa autobusowa.

Samochód bazuje na odpowienio zmodyfikowanym podwoziu 4-osiowym. Zaopatrzono je w szerokie, pojedyncze, balonowe ogumienie oraz krótką, dzienną kabinę, pozbawioną ściany tylnej i przez to tworzącą jedną przestrzeń z zabudową autobusową. By turyści mogli podziwiać widoki, zabudowa ta w znacznym stopniu została przeszkolona, łącznie z przeszkleniem bocznych górnych naroży dachu. Do tego wszystkie siedzenia pasażerów są komfortowe, typu lotniczego, a ogrzewanie zapewnia wydajny, dodatkowy system. Do wnętrza wchodzi się zaś przez jednoskrzydłowe drzwi, umieszczone po prawej stronie, między osiami drugą i trzecią.

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent