Firma samochodowa Tatra Trucks z Koprzywnicy odnotowała kolejny wielki sukces. Po raz pierwszy w swojej historii dwukrotnie zdobył nagrodę Red Dot w kategorii Product Design. Nagrodą tą, jedną z najbardziej prestiżowych na arenie międzynarodowej w dziedzinie designu, zostały uhonorowane samochody Force najnowszej trzeciej generacji: wersja z czterodrzwiową kabiną oraz wersja z linii rozwojowej znanej jako e-Drive z elektrycznym silnikiem trakcyjnym i wodorowymi ogniwami paliwowymi.
Nagroda Red Dot, zwana także „Oskarem dla projektantów”, wywodząca się z Niemiec, oceniająca design produktu i komunikacji, przyznawana jest corocznie od 1955 roku. Ceremonie odbywają się w Essen, gdzie mieści się też Muzeum Red Dot. Nagroda przyznawana jest na podstawie oceny kilkudziesięciu niezależnych ekspertów. Radomír Smolka, członek zarządu Tatra Trucks odpowiedzialny za projekty rozwojowe i badania, ppwiedział „Jury oceniało zgłoszone samochody Tatra Force z czterodrzwiową kabiną oraz Tatra Force e-Drive z dwudrzwiową kabiną na podstawie prezentacji cyfrowych oraz osobistych oględzin samochodów bezpośrednio w Essen, dokąd je sprowadziliśmy w celu pokazania . Jury doceniło kompleksową koncepcję samochodów pod względem stylistycznym, tj. nie tylko rozwiązania zewnętrznego, ale również wnętrza. Tatra po raz pierwszy odniosła sukces w tym konkursie projektowym, wyróżnienie dwóch produktów jest dla nas tym cenniejsze, a dodatkowo odnosi się do przemyślanego projektu zarówno wersji czterodrzwiowej, dwudrzwiowej, jak i ponadczasowości oraz jakości wnętrza”.
Producent samochodów po raz pierwszy w połowie ubiegłego roku na targach Pyros zaprezentował linię modeli Tatra Force trzeciej generacji. Jako pierwsze pokazano odmiany strażackie, a jesienią ujawniono typ Force e-Drive FCEV z elektrycznym silnikiem trakcyjnym i wodorowymi ogniwami paliwowymi. Wkrótce pojawią się inne wersje dla różnych segmentów, np. dla wojska. Zarazem nowa generacja serii Tatra Force już wkrótce stanie się jednym z filarów produkcji firmy Koprzywnica. Samochody trzeciej generacji Force powstały w dziale projektowym firmy w zespole kierowanym przez Radomíra Smolkę we współpracy z projektantem przemysłowym Lukášem Tanečkiem. W przeszłości był on już zdobywcą nagrody Red Dot oraz brał udział w projektowaniu linii modeli Tactic drugiej generacji. Nic więc dziwnego, że w Tatrze, przygotowując nowe samochody z serii Force, postawiono na niego. „Projekt kabiny samochodu użytkowego musi być funkcjonalny i celowy, co od początku wiąże się z pewnymi ograniczeniami dla projektanta. Musieliśmy więc rozwiązać pewne sprzeczne wymagania z naszymi kolegami z Tatry i firmą deweloperską AV R&D. Przykładowo wykluczono zastosowanie jakichkolwiek listew i w miarę możliwości należało wyeliminować plastikowe elementy na zewnątrz kabiny, wręcz przeciwnie, wymagano konstrukcji wykonanej wyłącznie ze standardowych profili. Jednocześnie kształt kabin nowej generacji serii Tatra Force miał wyrażać nowy język projektowania firmy z Koprzywnicy, o którym Radomír Smolka miał jasne pojęcie. Jego wizja była konkretna, czytelna i mi odpowiadała. Mimo to było to duże wyzwanie” – wyjaśnił Lukáš Taneček.
Jednak ścisła i intensywna współpraca pomiędzy Lukášem Tanečkiem a działem projektowym Radomíra Smolki zaowocowała nowoczesnymi i sprytnie zaprojektowanymi ciężarówkami z szeroką gamą nisko położonych kabin dla różnych segmentów zastosowań. Ponadto nowe kabiny umożliwiają montaż kilku typów silników pod przednią lub tylną częścią, w tym alternatywnych układów napędowych. W przypadku poprzedniej generacji serii Force nie było to możliwe.„Funkcjonalność i praktyczność rozwiązań technicznych nowych kabin łączy się zatem z nowoczesnym designem, który otrzymał prestiżową nagrodę Red Dot. To dowód na to, że nawet ciężarówki Tatra, których głównym zadaniem jest służba na drogach i w terenie w najtrudniejszych warunkach przy każdej pogodzie, a nie bycie ozdobą salonów samochodowych, mogą poszczycić się nowoczesnym i wielokrotnie nagradzanym designem kabin, równocześnie spełniającym wysokie wymagania w zakresie bezpieczeństwa i ochrony załóg oraz wymogi dotyczące instalacji nowoczesnych systemów elektronicznych i wspomagających” – dodał Radomír Smolka.

 

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent