W ostatnich latach poza produkcją standardowych samochodów, Tatra Trucks intensywnie rozwija ciężarówki z alternatywnymi rodzajami napędów. Niedawno udało jej się uzyskać dotację z programu TREND Agencji Technologii Republiki Czeskiej (TAČR) na opracowanie wytrzymałego modelu Force e-Drive 8×8 wykorzystującego w pełni elektryczny układ napędu akumulatorowego w połączeniu z wielostopniowym napędem Eaton dla skrzyni biegów.
Tatra Trucks współpracuje z firmą Devinn i czeskim oddziałem międzynarodowego koncernu Eaton przy projekcie wariantu elektrycznego na baterie. Prototyp pojazdu z w pełni elektrycznym akumulatorowym układem napędowym z wielostopniową skrzynią biegów Eaton powstanie na bazie najnowszej, trzeciej generacji serii modeli Force, która po raz pierwszy została zaprezentowana publiczności w połowie ubiegłego roku.
Rozwój tego auta w pełni wpisuje się w strategię zarządzania Tatra Trucks w obszarze rozwoju pojazdów z niskoemisyjnymi układami napędowymi, tj. akumulatorem i wodorowym ogniwem paliwowym lub ich kombinacją, w tym dodaniem tzw. systemu przedłużającego zasięg. Poszczególne projekty są starannie zaplanowane i skoordynowane czasowo z uwzględnieniem międzynarodowych przepisów prawnych oraz przyszłych wymagań klientów. Lukáš Andrýsek, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Tatra Truck, powiedział „Nasza firma na pewno będzie gotowa na oczekiwane przejście części klientów na tzw. e-mobilność w segmencie ciężarówek klasy tonażowej ciężkiej. Bardzo mocno pracujemy nad projektami, w wyniku których powstaną samochody, które spełnią nadchodzące rygorystyczne normy prawne oraz stale rosnące wymagania klientów”. Obecnie na przykład w fabryce Koprzywnicy trwa wymagający program prób weryfikujących parametry eksploatacyjne i techniczne typu Force e-Drive FCEV z elektrycznym silnikiem trakcyjnym w połączeniu z wodorowymi ogniwami paliwowymi. W tym roku będą realizowane kolejne projekty z zakresu napędów alternatywnych.
Wprowadzenie alternatywnych napędów do pojazdów w segmencie transportu ciężarowego jest ściśle powiązane z dekarbonizacją, czyli poprzez zmniejszenie tzw. śladu węglowego. Tatra Trucks, jako jedyny czeski producent ciężkich samochodów ciężarowych, podchodzi do tego faktu bardzo poważnie i chce przyczynić się do rozwoju technologicznego w Czechach związanego z tym trendem. Zarząd Tatry ma świadomość, że nowoczesna technologia i najwyższa jakość samochodów Tatra są warunkiem konkurencyjności tej firmy motoryzacyjnej na rynku, a jednocześnie dostrzega jej społeczną odpowiedzialność w obszarze ograniczania wpływu transportu samochodowego na środowisko. Radomír Smolka, członek zarządu Tatra Trucks odpowiedzialny za projekty rozwojowe, nt. kwestia napędów alternatywnych, dodał „Z punktu widzenia pierwotnego przeznaczenia naszych ciężarówek prowadzimy badania i rozwój alternatywnych napędów znacznie wykraczających poza standardowe podejście innych producentów ciężarówek oraz dostawców odpowiednich technologii i akcesoriów. Nasze pojazdy poruszają się często w wymagającym terenie, nieraz w trudnych warunkach klimatycznych, temperaturowych i zapyleniowych, przy czym muszą pokonywać przeszkody terenowe, które oznaczają stosunkowo duże wzniesienia podłużne i poprzeczne oraz strome podjazdy. Przy opracowywaniu poszczególnych agregatów alternatywnych układów napędowych współpracujemy zarówno ze środowiskiem akademickim, badawczym, jak i wieloma instytucjami czeskimi i międzynarodowymi” 

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent