W dni 2. do 4. w kwietniu po raz pierwszy czeskie przedsiębiorstwo zaprezentuje swoje wyroby na Targach Brazylijskich LAAD Expo 2024 w Sao Paulo, których patronat objęły brazylijskie Ministerstwo Obrony, dowództwo miejscowych Sił Zbrojnych, Ministerstwo Sprawiedliwości oraz przedstawiciele brazylijskich sił bezpieczeństwa.

Targi LAAD Defence & Security to zaś największe i najważniejsze targi technologii obronnych i bezpieczeństwa w Ameryce Łacińskiej. Po raz pierwszy w gronie wystawców znajdzie się także firma samochodowa Tatra. Armia brazylijska to bowiem jeden z jej długoletnich klientów, dla którego TATRA pozostaje partnerem strategicznym, gdyż w przeszłości dostarczyła już na rynek brazylijski setki pojazdów, głównie do zastosowań wojskowych, w tym modele FORCE i 815/Armax w kompletacji z hakowym systemem załadowczym. Szczególnie że w przeszłości Tatra współpracowała także z lokalnym producentem systemów uzbrojenia – przedsiębiorstwem Avibras, które w wybranych swoich wyrobach wykorzystywało podwozia Tatra. Projekt Astros 2020, który powstał wspólnie z tą firmą, jest strategicznym komponentem armii brazylijskiej, z którego słusznie są dumni wszyscy brazylijscy żołnierze.

Na wystawie Tatra zaprezentuje swoje portfolio pojazdów ciężkich i średnich przeznaczonych do zastosowań wojskowych. Będzie to przede wszystkim seria modeli Force na sprawdzonym podwoziu z centralną rurą nośną i niezależnie zawieszonymi półosiami, z różną liczbą osi napędzanych i nienapędzanych. Samochody serii Force mogą być wyposażone w chłodzone bezpośrednio powietrzem silniki Tatra V8 i V12 lub chłodzone cieczą silniki Cummins. W ofercie serii Force znajdują się również dwudrzwiowe lub czterodrzwiowe kabiny integralnie opancerzone, produkowane przez Tatra Defence Vehicle. Samochody Force służą w wielu armiach, m.in. czeskiej i brazylijskiej, oraz w licznych siłach zbrojnych Europy, Bliskiego Wschodu i Azji.
Tatra pokaże także auta z serii modelowej Phoenix, która w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność zarówno w sektorze wojskowym, jak i na rynku cywilnym. Przykładem jest armia belgijska, która zamówiła z tej serii około 900 pojazdów logistycznych. Seria Phoenix również bazuje na sprawdzonym podwoziu Tatry, wykorzystując przy tym komponenty renomowanych zagranicznych dostawców. Jednocześnie opancerzone kabiny do tego modelu dostarcza też partnerska firma Tatra Defence Vehicle.
Portfolio Tatry do zastosowań wojskowych obejmuje jeszcze gamę modeli średniotonażowych ciężarówek Tactic. Niemniej gama ta wykorzystuje tradycyjną bazę podwozia w postaci ramy drabinowej, uzupełnionej o sztywne osie portalowe. Mimo tego dalej są zapewnione dobre właściwości jezdne zarówno na drodze, jak i w trudnym terenie. Samochody serii Tactic są wyposażone w chłodzone cieczą silniki Cummins, a ich kabiny w wielu obszarach ujednolicono z modelami serii Force.

     Tekst: Jarosław Brach

     Zdjęcia: Producent