Tatra dostarczyła odbiorcy zagranicznemu kolekne ciekawe podwozie. Tym razem to 4-osiowy Phoenix 8×8 z krótką, dzienną kabiną, pionowym wydechem za kabiną, po prawej stronie i wyłącznie pojedynczym ogumieniem oraz silnie skróconym tylnym zwisem.

Poza tym niezwykle ciekawą funkcją jest sterowanie kołami obu tylnych osi. Co więcej, koła te można ustawić zarówno przeciwbieżnie w stosunku do przednich kół kierowanych dla poprawy manewrowości, w tym redukcji promienia skrętu, jak i równolegle. W tum drugim przypadku tzw. psi czy krabi chód pozwala precyzyjny na dojazd z boku do danego obiektu czy wjazd bowiem w przerwę – odstęp między innymi obiektami o limitowanej długości.

W formie zabudowy występuje zaś skrócona skrzynia ładunkowa z niskimi burtami, a za nią – na wysokości pierwszej z osi tylnego napędowego tandemu – potężny żuraw hydrauliczny Effer 1405/9S Jib 6S o maksymalnym zasięgu ramion 15,23 m, maksymalnym momencie siły udźwigu 96,6 tm i masie własnej 10680 kg.

W projekcie brał udział szwajcarski dealer Tatry – Wirag AG Nutzfahrzeuge, a pojazd został skompletowany przez firmę Hodel Betriebe AG.

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent