Tatra kończy dostawę 209 ciężarówek dla czeskich sił zbrojnych
W dniu 8 sierpnia – w ramach realizacji dużej umowy z Armią Republiki Czeskiej (Armáda České Republiky) – Tatra Trucks oficjalnie przekazała trzy ostatnie pojazdy logistyczne z hybrydowej cywilno-militarnej serii FORCE 6×6. Łącznie w tym zamówieniu znalazło się 209 ciężkich pojazdów terenowych w wersji transportowej.
Nowe samochody terenowe będą używane przez jednostki całej Armii Republiki Czeskiej do przewozu m.in. palet, prowiantu, amunicji i broni oraz żołnierzy. Z łącznej liczby 209 sztuk., największy pakiet 30 sztuk otrzymały Batalion Wsparcia Sił Mobilnych Rakovník i 15 Pułk Inżynieryjny Bechyně. Kontrakt (nr 22121000587) o łącznej wartości ponad 1,9 miliarda CZK bez VAT na 209 ciężkich pojazdów terenowych Tatra 815-7 6×6 w zabudowie skrzyniowej – burtowej podpisał Lubor Koudelka, zastępca ds. zarządzania zbrojeniami i zakupami sekcji, w imieniu Departamentu Obrony w dniu 24 sierpnia 2022 roku. W tym samym roku Tatra Trucks a.s. dostarczyła 200 sztuk, a bieżącym pozostałe dziewięć. Jan Kolafa – dyrektor departamentu uzbrojenia i logistyki sił powietrznych – tak ocenił dotychczasową współpracę sekcji zbrojeń i zakupów „Skoro od kilku lat współpracujemy z firmą Tatra, a ponadto firma spełnia określone parametry techniczne i legislacyjne, nie było powodu, aby tych czeskich maszyn, cieszących się doskonałą opinią na całym świecie, nie włączyć do naszej floty samochodowej, Oczekujemy, że nasza współpraca z Tatra Trucks a.s. będziemy dalej się rozwijać, a dzisiejsze przekazanie nie będzie ostatnie”.
Obecny wariant o nazwie Force trafił już na uzbrojenie czeskiej armii w 2017 roku jako zamiennik starszych modeli z linii T815. Obecnie w wojsku jest ich prawie trzysta. Wicedyrektor Agencji Logistycznej – płk Wit Watroba, wskazał .„Nowoczesna wersja Tatra 815-7 szybko stała się popularna. I nie ma się czemu dziwić, bo to standardowo wyposażony pojazd o dobrych właściwościach jezdnych”. Natomiast dyrektor projektów obronnych Tomáš Mynarčík podkreślił „Nasza koncepcja narodziła się w latach dwudziestych XX wieku i nie została jeszcze zdezaktualizowana. Zasadą jest zastosowanie skręconych w jedną całość centralnej rury nośnej i osi z niezależnie zawieszonymi wahliwymi półosiami. Na przestrzeni lat ta koncepcja została doprowadzona do dzisiejszego autorskiego rozwiązania, które daje pojazdom Tatra wyjątkowe możliwości w pokonywaniu nawet najbardziej wymagającego terenu, czego nasza armia bezwzględnie potrzebuje”. Pojazd pomalowany został na typowo oliwkowy kolor ochronny – ta matowa powłoka wykazuje odporność na wpływy klimatyczne, substancje szkodliwe, środki odkażające i korozję. Pojazd jest też przeznaczony dla załogi 4-osobowej 1+3, ma urządzenie filtrujące oraz wyposażenie dozymetryczne i przeciwchemiczne. Załoga dysponuje również klimatyzacją i ogrzewaniem niezależnym. Poza tym cechują go wysoki komfort w trakcie jazdy po drogach oraz wykonywaniu dłuższych operacji w nierównym terenie lub na obszarach zalanych wodą. Zakres temperatur pracy określono na od -32°C do +49°C przy wilgotności względnej do 98%. Do napędu służy 8-cylindrowy, widlasty, chłodzony powietrzem, turbodoładowany, z chłodzeniem powietrza doładowującego ośmiocylindrowy silnik wysokoprężny o pojemności 12,7 litra, rozwijający moc maksymalną 300 kW/408 KM przy 1800 obrotach na minutę i maksymalny moment obrotowy 2100 Nm. . TTD Dane techniczno-taktyczne Typ T-815-7 FORCE 6×6 płaski Widlasty ośmiocylindrowy silnik wysokoprężny Pojemność 12667 cm3 Turbosprężarka Maks. moc 300 kW (407,8 KM), 2100 Nm Czternastobiegowa skrzynia przekładniowa Maks. prędkość 110 km/h (limitowana do 85 km/h) Zasięg jazdy do 850 km Zużycie w cyklu mieszanym 49 l/100 km Długość 9540 mm Szerokość 2550 mm Wysokość 3410 mm Wysokość prześwitu 420 mm Zdolność brodzenia 1500 mm Ładowność 15 600 kg Masa całkowita 29 000 kg
Armia Czeska jest jednym z głównych i referencyjnych klientów Tatry. Obecnie jej samochody stanowią ponad 90% taboru logistycznego sił zbrojnych naszego południowego sąsiada.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent