Szwajcarska 5-osiowa Scania Scania 500G B 10×4*6 NA – wyzwania wymagają innowacyjnych koncepcji pojazdów






Dzieje się tak w firmie Richi AG w Weiningen w Zurychu, która niedawno wprowadziła do eksploatacji nową 5-osiową Scanię 500G B 10×4*6 NA. Nie jest to właściwie nic niezwykłego, jednak połączenie z nowoczesną i innowacyjną zabudową w formie pchacza (pushmaster) wciąż stanowi dosyć rzadką opcję.
Zapytany, dlaczego Richi AG zdecydował się na taką koncepcję pojazdu, David Richi, członek zarządu, nie musiał się długo zastanawiać. „Specjalne wyzwania wymagają również odpowiednich koncepcji pojazdów, co pociąga za sobą stale zmieniające się wymagania dotyczące transportu ekologicznego i przyjaznego dla środowiska w cyklu materiałowym”.
W oparciu o typ 500G B 10×4*6 NA przygotowano pojazd podstawowy. Dwie osie napędzane dla najlepszego możliwego napędu, zawieszenie pneumatyczne trzech osi tylnych dla wysokiego poziomu komfortu, trzy osie skrętne i jedna podnoszona oś wleczona dla dobrej zwrotności oraz nowoczesny i niezwykle ekonomiczny układ napędowy z nowym silnikiem SUPER, Moc 500 KM i moment obrotowy 2 650 Nm w zakresie od 900 do 1320 obr/min sprawiają, że koszty dla przedsiębiorcy są niskie dzięki niskiemu zużyciu paliwa. Przy tym wybrano niezwykle przestronną kabinę CG17N, do której można się dostać po zaledwie kilku stopniach i która zapewnia kierowcy przez cały czas doskonałą widoczność dookoła pojazdu lub innych użytkowników drogi. Duży komfort przestrzenny, odpowiednia izolacja akustyczna oraz przyrządy i przełączniki sterujące, zawsze dobrze widoczne dla kierowcy, dopełniają koncepcję tej nowoczesnej kabiny.
Aby także móc w jak najpełniejszy sposób ponownie wykorzystać urobek i ziemię, Richi AG opracowało szeroką gamę procesów roboczych i przetwarzania, aby te surowce można było ponownie wykorzystać. Materiał dostarczony do przygotowania wierzchniej warstwy gleby jest rozładowywany w szklarni i tam suszony w celu dalszej obróbki. Ponieważ wysokość tej szklarni jest ograniczona, podjęto decyzję o zastosowaniu popychacza Eschler Pushmaster, który nie przechyla ładunku, ale popycha go do tyłu. Przez ostatnie kilka lat ta koncepcja nadwozia (push master) była stale rozwijana przez firmę Eschler Fahrzeugbau AG i dopiero niedawno świętowała swoją szwajcarską premierę. Kompaktowa konstrukcja, ze wszystkimi komponentami, takimi jak zbiornik hydrauliczny, sterowanie i wieloczęściowy zespół cylindrów, zainstalowanymi w bezpieczny sposób z przodu. Wyjątkowe są także stałe ściany boczne oraz monitorowanie nadwozia za pomocą świateł umieszczonych na tym nadwoziu. Zastosowanym materiałem był HARDOX 500 TUF, z materiałem o grubości 6 mm na podłogę i 4 mm na ściany boczne. Oznaczało to, że można było zrealizować koncepcję pojazdu, która w pełni spełniałaby wysokie wymagania Richi AG. Ponadto można było zaoszczędzić około 750 kg pod względem masy pojazdu w porównaniu z poprzednim odpowiednikiem.
Richi AG Weiningen
Historia dzisiejszej firmy Richi AG rozpoczęła się dokładnie 100 lat temu, kiedy oprócz gospodarstwa rolnego Johann Richi prowadził po raz pierwszy prostą żwirownię. Dzisiaj Richi Weiningen prowadzi działalność w obszarach działalności związanych z korytami żwirowo-betonowymi, wykopami, demontażem zanieczyszczonych miejsc, utylizacją odpadów z recyklingu, dźwigami/żurawiami, transportem specjalnym i elektrownią na biomasę. Temat środowiska i ekologicznych metod pracy ma ogromne znaczenie w celu znalezienia rozwiązań jeszcze efektywniejszego, a przede wszystkim bardziej zrównoważonego zamykania cykli materiałowych. Dla dobra naszej natury i dla następnych pokoleń.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent