Niemiecka firma Quantron AG dostarcza IKEA Austria pięć ciężarówek modelu QUANTRON QLI FCEV z ogniwami wodorowymi.
W Austrii 56 akumulatorowo-elektrycznych pojazdów QUANTRON jest już z powodzeniem użytkowanych przez IKEA, co pozwala zredukować emisję CO2 o około 450 ton CO2. Oczekuje się, że 5 te kolejnych ciężarówek FCEV pozwoli zredukować tę emisję o następne 160 ton rocznie
IKEA Austria wraz z Quantron AG daje przykład zrównoważonej logistyki i jest pierwszym sklepem IKEA na świecie, który wprowadził ciężarówki na wodorowe ogniwa paliwowe. Quantron AG dostarczył jej model QLI FCEV. Te bezemisyjne samochody dostawcze oparte na podwoziu IVECO Daily będą zasilane ekologicznym wodorem od dostawcy energii Wien Energie.
Alpaslan Deliloglu, dyrektor generalny i dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w IKEA Austria, mówi „Wprowadzając ciężarówki na wodór – jako pierwszy sklep IKEA na świecie – zrobiliśmy duży krok we wdrażaniu procesów przyjaznych dla środowiska w Austrii. Jako pionier w obszarze zrównoważonej logistyki chcielibyśmy pokazać, że przejście na bezemisyjny system dostaw jest już dzisiaj możliwe”.
Pojazdy napędzane ogniwami paliwowymi zostały opracowane we współpracy z kanadyjskim liderem światowego rynku technologii ogniw paliwowych – firmą Ballard Power Systems. Cały proces, od studium wykonalności do dostawy, trwał zaledwie 18 miesięcy, dzięki czemu QUANTRON QLI FCEV wyruszył w trasę w rekordowym czasie.
Innowacyjna technologia Quantron Inside oferuje przyjazny dla użytkownika pakiet całościowy obejmujący innowacyjną e-oś, dostosowany do indywidualnych potrzeb wysokowydajny akumulator, integrację ogniw paliwowych i układu zbiornika oraz unikatowe zarządzanie energią i aerodynamikę zapewniające maksymalną wydajność. Jeden zbiornik paliwa wystarcza na zasięg do 400 km, co oznacza, że dziennie można pokonywać dystanse przekraczające 500 km. Andreas Haller, założyciel i dyrektor generalny Quantron AG, wyjaśnia „Cieszymy się, że nasza wieloletnia współpraca z IKEA osiąga nowy poziom wraz z wprowadzeniem nowej generacji innowacyjnych produktów QUANTRON. QLI FCEV to pierwszy w Europie pojazd H2 w segmencie pojazdów użytkowych z ogniwami paliwowymi do 7,5 tony i lider na rynku technologii ogniw paliwowych w tej klasie. Od sierpnia 2021 roku wspieramy IKEA Austria w jej misji dekarbonizacji. IKEA Austria ma 45 ciężarówek QLI BEV używanych w aglomeracji Wiednia i kolejnych jedenaście w innych austriackich miastach”.
Korzystając z akumulatorowo-elektrycznych pojazdów QUANTRON redukuje się brutto emisję CO2 o około 450 ton CO2 rocznie. Ciężarówki FCEV mają większy zasięg w przypadku dostaw poza obszarami miejskimi i są ukierunkowane na zmniejszenie emisji CO2 o kolejne 160 ton rocznie. Do 2025 roku IKEA Austria planuje w 100% realizować na ostatnim etapie bezemisyjne dostawy. Firma ogłosiła, że do 2025 roku powiększy swoją flotę wodorową do 40 pojazdów.

  Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent