Kontynuując ekspansję w Rumunii w segmecie pojazdów wojskowych, Rheinmetall przejmuje większościowy pakiet udziałów w rumuńskim producencie takich pojazdów – firmie Automecanica Mediaș. Przejęcie to pogłębia obecność niemieckiego koncernu zbrojeniowego w Europie Środkowej, otwierając drzwi do nowych klientów w regionie o znacznym potencjale sprzedaży. Rheinmetall ma już bowiem swoje oddziały w dwóch innych państwach wschodniej flanki NATO – na Węgrzech i Litwie. Ponadto w grudniu 2023 roku Rumunia przyznała Rheinmetall duże zamówienie na systemy obrony powietrznej o wartości 328 mln EUR.
Poprzez Rheinmetall Landsysteme GmbH Grupa będzie posiadać 72,5% udziałów w spółce, która będzie działać w Rumunii pod nazwą Rheinmetall Automecanica SRL. Pozostałe udziały pozostaną w rękach prywatnych. Umowa zanim wejdzie w życie wymaga jeszcze zatwierdzenia przez odpowiednie organy rządowe.
W perspektywie średnioterminowej Rheinmetall szacuje roczny potencjał sprzedaży nowo nabytej firmy na około 300 mln EUR i spodziewa się, że zamówienia napływające w bieżącym roku obrotowym wyniosą trzycyfrowe kwoty w przedziale od miliona euro. Armin Papperger, prezes Rheinmetall, powiedział: „Włączenie Automecanica Mediaș do rodziny Rheinmetall to kolejny ważny kamień milowy w naszej strategii wzmacniania obecności Grupy w Europie Środkowej, co z kolei przyczynia się do wzmocnienia zdolności obronnych UE i NATO na wschodniej flance Europy. Z niecierpliwością czekamy na wsparcie Rumunii w przyszłych projektach w dziedzinie pojazdów oraz w innych technologiach Rheinmetall. W tym przypadku włączenie lokalnych partnerów i wzmocnienie rumuńskiej gospodarki są dla nas kwestiami najwyższej wagi. Chcemy jak najlepiej sprostać oczekiwaniom rumuńskich polityków i wojskowych”.
Automecanica Mediaș to wieloletni producent pojazdów specjalnych, zabudów ciężarówek oraz przyczep na rynek cywilny i wojskowy. Rheinmetall współpracuje z Automecanica od 2022 roku, kiedy to obaj partnerzy połączyli siły, aby prowadzić zakład konserwacji i naprawy pojazdów wojskowych w Satu Mare w Rumunii. Nowy rumuński zakład w Mediaș ma zaś odegrać kluczową rolę w utrzymaniu gotowości operacyjnej zachodnich wozów bojowych na Ukrainie oraz zapewnić wsparcie logistyczne. Obecność Rheinmetall w Rumunii oznacza, że siły rozmieszczone na wschodniej flance NATO będą mogły liczyć na krótszy czas reakcji i solidniejsze łańcuchy dostaw.

Przejęcie stanowi dalszą rozbudowę globalnej sieci produkcyjnej Rheinmetall, która obejmuje już zakłady w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Holandii i Niemczech. Oprócz znacznego zwiększenia mocy produkcyjnych i serwisowych Grupy, ruch ten uzupełnia jej obecne portfolio pojazdów wojskowych.
Zabudowy do ciężarówek, przyczepy i inne pojazdy specjalne opracowane i wyprodukowane przez Automecanica rozszerzają i uzupełniają istniejącą gamę wojskowych samochodów Rheinmetall, w której Rheinmetall MAN Military Vehicles (RMMV) jest główną siłą na rynkach światowych.
Patrząc w przyszłość, mają tu być również utrzymywane i modernizowane podwozia systemów przeciwlotniczych należących do rumuńskiego wojska.
W perspektywie średnioterminowej Rheinmetall szacuje roczny potencjał sprzedaży nowo nabytej firmy na około 100 mln EUR i spodziewa się, że napływające zamówienia w nadchodzącym roku obrotowym wyniosą około trzech milionów EUR.
Automecanica Mediaș SRL to rumuński producent zabudów i przyczep do samochodów ciężarowych na rynek cywilny i wojskowy. Firma produkuje również cysterny do przewozu paliw i płynnych artykułów spożywczych oraz do przewozu ładunków drobnicowych. Ponadto portfolio produktów Automecanica obejmuje zamiatarki uliczne i pojazdy budowlane.
Założona w 1941 roku jako Atelierele de Stat pentru Aeronautică Mediaș, firma przestawiła się na produkcję konstrukcji samochodowych i podnośników w 1962 roku. Od dawna pozostaje też sprawnym i skutecznym partnerem rumuńskich sił zbrojnych. W nowej konstelacji Rheinmetall, rozwijając się wraz z Automecanica, stara się być wiodącym partnerem rumuńskich sił zbrojnych oraz sił zbrojnych krajów sąsiednich, ze znacznie rozszerzonym wachlarzem produktów i usług.

 

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent