BMZ będzie dalej rozwijać istniejącą technologię akumulatorów specjalnie na potrzeby autobusów elektrycznych. Następna generacja akumulatorów NMC4 będzie łączyć wysoką gęstość energii z wyjątkowo długą żywotnością cykliczną. Klienci Daimler Buses będą korzystać z akumulatorów NMC4 od połowy dekady
Daimler Buses i BMZ Poland, kluczowy podmiot w grupie BMZ Holding, nawiązali strategiczne partnerstwo w zakresie rozwoju i dostaw nowej generacji akumulatorów do autobusów elektrycznych. Razem z Daimler Buses BMZ będzie dalej rozwijać istniejącą technologię akumulatorów, specjalnie pod kątem wymagań autobusów napędzanych elektrycznie. Nowa generacja akumulatorów NMC4 – następczyni obecnej technologii NMC3 – będzie łączyć w sobie wysoką gęstość energii, co zapewni większy zasięg autobusom elektrycznym, z wyjątkowo długim cyklem życia. Klienci Daimler Buses będą korzystać z akumulatorów NMC4 od połowy dekady. Michael Klein, dyrektor operacyjny Daimler Buses, stwierdził „Współpraca między naszymi spółkami łączy w sobie dwa ważne aspekty: wiedzę specjalistyczną Daimler Buses w zakresie rozwoju i produkcji autobusów oraz know-how BMZ w sferze rozwiązań w obszarze akumulatorów litowo-jonowych o dużej wytrzymałości. Nie mogę się doczekać opracowania nowej, wyjątkowej generacji akumulatorów do naszych autobusów napędzanych elektrycznie. Ta współpraca stanowi ważny kamień milowy w przejściu w kierunku bezemisyjnego transportu publicznego w całej Europie”. Tomasz Jankowski, Dyrektor Generalny BMZ Poland, ocenił zaś „Naszą strategią od dekady jest rozwój i produkcja najlepszych w swojej klasie systemów e-busów. Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z Daimler Buses. Nominację tę osobiście traktuję jako nagrodę za konsekwentną strategię rozwoju i inwestowania w rynek autobusów elektrycznych. Teraz wspólnie z Daimler Buses będziemy mogli wdrożyć tę strategię na znacznie większą skalę”. „Rozbudujemy naszą produkcję w Gliwicach, dzięki czemu będzie to pierwszy tego typu obiekt w UE zbudowany na potrzeby produkcji baterii autobusowych wraz z w pełni automatyczną linią montażową” – dodaje Paweł Kępski, Head of Business Unit EV, BMZ Poland
Elektryfikacyjna mapa drogowa Daimler Buses
Daimler Buses konsekwentnie realizuje przejrzystą e-mapę drogową we wszystkich segmentach: autobusy miejskie napędzane elektrycznie są produkowane seryjnie już od 2018 roku; od połowy dekady mają się pojawić międzymiastowe e-busy, a do 2030 roku autokary zelektryfikowane. W związku z tym koncern zamierza do 2030 roku oferować w każdym segmencie modele lokalnie neutralne pod względem emisji CO2, zasilane akumulatorami lub wodorem. Początkowo nacisk zostanie położony na główne rynki Europy i Ameryki Łacińskiej. Plany przewidują, że do 2039 roku na głównym rynku Europy będą sprzedawane wyłącznie nowe pojazdy lokalnie neutralne pod względem emisji CO2. Oczekuje się, że w segmencie autobusów miejskich stanie się to w Europie już w 2030 roku.
O autobusach Daimlera
Jako jeden z wiodących na świecie producentów autobusów z wieloma spółkami krajowymi, segment Daimler Truck Daimler Buses jest odpowiedzialny za globalną działalność marek autobusowych i usługowych Mercedes-Benz, Setra, OMNIplus i BusStore. Gama produktów rozciąga się od autokarów, autobusów międzymiastowych, miejskich i specjalnego przeznaczenia po podwozia autobusów. Oprócz produkcji i sprzedaży nowych autobusów Daimler Buses posiada globalną sieć serwisową i proponuje kompleksowe usługi dotyczące wszelkich aspektów pojazdów, aż po handel używanymi autobusami.
Lokalizacje obejmują Daimler Buses GmbH z licznymi spółkami zależnymi w Europie, Daimler Buses Latin America w Brazylii, Daimler Buses Mexico, Daimler Coaches North America oraz oddział autobusowy Mercedes-Benz Türk A.Ş w Türkiye.
O GRUPIE BMZ
Grupa BMZ jest globalnym graczem w rozwoju i produkcji międzybranżowych rozwiązań systemowych litowo-jonowych i sodowo-jonowych. Oferuje cały łańcuch wartości, od ogniwa po akumulator, drugie życie i recykling. Oprócz zaopatrywania rynków narzędzi medycznych, energetycznych i ogrodniczych, szczyci się tym, że jest DOSTAWCĄ SYSTEMU EKOLOGICZNEJ ENERGII. Produkując domowe i przemysłowe systemy fotowoltaiczne oraz akumulatory do elektromobilności, BMZ wytwarza niezbędną infrastrukturę konieczną do rewolucji energetycznej i transportowej. Mając na uwadze zmiany klimatyczne i ich konsekwencje, w ten sposób Grupa BMZ wypełnia swoje obowiązki społeczne, gospodarcze i ekologiczne. Siedziba firmy znajduje się w Niemczech, dodatkowe zakłady produkcyjne w Chinach, Polsce, USA, Macedonii Północnej i Brazylii, a także oddziały w Japonii, Hongkongu, Wielkiej Brytanii i Francji.

 

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent