Sprawdzanie pojazdów: Daimler Truck intensywnie testuje swoje nowe i ulepszone systemy wspomagania bezpieczeństwa
Centrum rozwoju i testowania pojazdów ciężarowych Daimler (EVZ) w Wörth am Rhein wykorzystuje najnowocześniejszy sprzęt testowy do szczegółowego badania granic dynamicznych różnych elementów bezpieczeństwa. Najnowsze, szeroko zakrojone testy w EVZ skupiały się przede wszystkim na systemach wspomagających, które będą stosowane w różnych ciężarówkach i autobusach Daimler Truck od kwietnia 2024 roku. Oprócz modeli Actros, Arocs, eActros i Atego wśród pojazdów testowych znalazły się także pojazdy Daimler Buses i Mercedes-Benz Special Trucks. Szczególny nacisk położono na Active Brake Assist 6, nowy Frontguard Assist, Active Sideguard Assist 2, Active Drive Assist 3 i Traffic Sign Assist. Dzięki tym systemom, które pod wieloma względami wykraczają poza wymogi prawne rozporządzenia dotyczącego bezpieczeństwa ogólnego 2019/2144, Daimler Truck po raz kolejny wyznacza standardy w zakresie bezpieczeństwa. Nowa technologia fuzji czujników pod kątem 270 stopni zapewnia niemal pełną widoczność wokół pojazdu, a tym samym może zapewnić jeszcze lepszą ochronę, szczególnie dla bardziej niechronionych użytkowników dróg.
Niezależnie od tego, czy kwestia dotyczy hamowania awaryjnego na końcu korka, zwiększenia bezpieczeństwa podczas skręcania w prawo i zmiany pasa, zmniejszenie ryzyka poślizgu (na przykład podczas pokonywania zakrętów), wykonywania manewrów wymijania i wiele innych zastosowań: dzięki systemom wspomagającym bezpieczeństwo kierowcy zawodowi mogą łatwiej poradzić sobie z wieloma – czasami niebezpiecznymi – sytuacjami w ruchu drogowym, a tym samym uniknąć wypadków lub przynajmniej złagodzić ich skutki. Pod tym względem Daimler Truck zawsze był pionierem w branży. Inżynierowie firmy zajmujący się rozwojem i testowaniem od kilkudziesięciu lat pracują, aby zabezpieczyć kierowcom jak najlepsze wsparcie w ich pracy dzięki odpowiednim funkcjom, a tym samym jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg.
Daimler Truck zainstalował już wiele systemów w różnych seriach modeli na długo przed tym, zanim stało się to wymagane przez prawo – jak ma to obecnie miejsce na przykład w przypadku rozporządzenia Komisji Europejskiej w sprawie bezpieczeństwa ogólnego (GSR) 2019/2144. Od 6 lipca 2022 roku rozporządzenie precyzuje, że dla nowych typów pojazdów od lipca 2024 roku musi być dostępnych więcej systemów w wyposażeniu standardowym wszystkich nowych pojazdów (w ramach stopniowo egzekwowanego obowiązku stosowania zaawansowanych systemów).
Jedno jest pewne: systemy wspomagania muszą zostać poddane szczegółowym testom, zanim trafią do produkcji seryjnej. Testy te przeprowadzane są w Daimler Truck przez cały rok, w szczególności w Centrum Rozwoju i Testowania (EVZ) w Wörth am Rhein oraz w Finlandii, Hiszpanii i Japonii, a także na torze testowym Daimler Truck North America w Madrasie w stanie Oregon .Na całym świecie aż 60 pojazdów koncernu przez cały rok przechodzi testy wytrzymałościowe. W okresie od 2020 do końca 2023 roku przebieg objęty procesem zapewniającym funkcjonalność nowych systemów wyniesie około pięciu milionów kilometrów.
Mustafa Üstertuna, dyrektor ds. oprogramowania i elektroniki w Daimler Truck, wskazał „Testy takie jak te w Wörth mają dla nas kluczowe znaczenie, gdyż pozwalają na wykorzystanie uzyskanych w nich wyników i wniosków do optymalizacji istniejących systemów wspomagania kierowcy lub opracowania nowych funkcji bezpieczeństwa – od małego Atego po ciężarówki specjalnego przeznaczenia oraz autobusy i autokary turystyczne. Nasze nowe systemy, które sprawdziły się nawet w ekstremalnych warunkach, zostaną jeszcze bardziej kompleksowo udoskonalone”.
Wyznaczanie nowych standardów
Najnowsze, szeroko zakrojone testy w EVZ skupiały się przede wszystkim na systemach wspomagających, które od kwietnia 2024 roku będą stosowane w różnych ciężarówkach i autobusach/autokarach turystycznych Daimler Truck. Należą do nich Active Brake Assist (ABA) 6, nowy Frontguard Assist, Active Sideguard Asystent (ASGA) 2, aktywny asystent jazdy (ADA) 3 i asystent rozpoznawania znaków drogowych. Dzięki tym systemom podmiot po raz kolejny podkreśla swoją pionierską rolę w tej dziedzinie i wyznacza nowe standardy w zakresie bezpieczeństwa. Oprócz modeli Actros, eActros i Atego, pojazdami testowymi są autobusy/autokary turystyczne marek Mercedes-Benz i Setra oraz specjalne ciężarówki, takie jak Econic czy Unimog.
Na przykład przeprowadzane są testy, aby sprawdzić, jak i kiedy układ ABA 6 ostrzega i hamuje w przypadku rowerzysty lub motocyklisty, który nagle przekracza pas ruchu przed pojazdem lub pojawia się na nim. oraz w przypadku pojazdu znajdującego się na końcu korka. Próby obejmowały też weryfikację, w jaki sposób nowy Frontguard Assist wizualnie i dźwiękowo ostrzega kierowców o niechronionych użytkownikach drogi znajdujących się bezpośrednio przed ciężarówką, głównie w gorączkowych sytuacjach, na przykład podczas ruszania lub na skrzyżowaniach. Dalsze sprawdziany skupiały się na reakcji aktywnego asystenta osłony bocznej (ASGA) 2 podczas skręcania w prawo, jeśli obok pojazdu znajduje się pieszy lub rowerzysta. W innym teście sprawdzano, jak Active Drive Assist (ADA) 3 automatycznie kieruje ciężarówkę z powrotem na swój pas, jeśli kierowca chce zjechać na lewo, aby na przykład wyprzedzić, ale przeoczył pojazd nadjeżdżający z tyłu.
Technologia fuzji czujników 270 stopni
Podstawą testowanych systemów wspomagających jest nowa platforma elektroniczna, a co za tym idzie tzw. fuzja czujników polegająca na połączeniu danych radarowych i kamer w celu uzyskania jeszcze pełniejszego widoku do przodu i na boki. W tym celu platforma elektroniczna zapewnia 20-krotnie większą szybkość przetwarzania danych. Sześć zainstalowanych czujników – cztery boczne czujniki radarowe krótkiego zasięgu z przodu i z tyłu, jeden czujnik radarowy dalekiego zasięgu z przodu pośrodku i wielofunkcyjna kamera na przedniej szybie – pokrywają teraz obszar 270 stopni wokół pojazdu. Dzięki znacznie ulepszonemu kątowi widzenia i tak już dobre systemy wspomagania mogą być jeszcze większym wsparciem. Jednocześnie Daimler Truck i jego systemy wspomagania bezpieczeństwa w wielu obszarach wykraczają daleko poza wymagania GSR. Na przykład ABA 6 aktywnie interweniuje podczas hamowania i przy prędkościach do 60 km/h
Zaawansowane technologicznie i szczegółowe planowanie
Do rzeczywistych testów na torze prób EVZ w Wörth dostępny jest najnowocześniejszy sprzęt do zastosowań, które są powtarzane niezliczoną ilość razy. Należą do nich pojazdy wyposażone w wiele zaawansowanych technologicznie danych pomiarowych, a także roboty sterujące i pedały gazu oraz manekiny i cele sterowane za pomocą GPS. Przed faktycznym zastosowaniem czujniki wymagane do zapewnienia skuteczności systemów wspomagających są poddawane testom komponentów, a ich funkcjonalność jest dokładnie sprawdzana w ramach testów oprogramowania w pętli. Testy integracyjne przeprowadzane są także w podczas prób pojazdów i systemów w różnych seriach i typach modeli.
W EVZ w bezpiecznym środowisku można odtwarzać różnorodne scenariusze, takie jak koniec korka, manewry wyprzedzania lub scenariusze zawracania. A wszystko to na różnych profilach dróg, które odzwierciedlają drogi świata. W ten sposób można odtworzyć takie same warunki dla pojazdów testowych, jakie obowiązują w Ameryce Południowej, Korei Południowej, Afryce i oczywiście Europie.
Jazdy testowe na drogach publicznych zawsze stanowią ważną podstawę do walidacji systemów i funkcjonalności w celu przygotowania zmierzonych danych istotnych dla bezpieczeństwa i doprowadzenia różnych systemów w danej serii i typie modelu do ich granic na określonych torach testowych oraz do zbadania granic dynamiki jazdy. Ponadto na początku 2023 roku inżynierowie ds. rozwoju Daimler Truck dokładnie przyjrzeli się funkcjom i systemom pojazdu podczas jazdy na testy zimowe w Finlandii. Obejmowało to wsparcie systemu przy zmianie pasa ruchu w ramach aktywnego asystenta pasa ruchu i aktywne prowadzenie po pasie ruchu z Active Drive Assist w Actrosie L. Ponieważ jazda wiązała się z przekroczeniem kilku granic państwowych, możliwa była również analiza wpływu oznaczeń pasów ruchu charakterystycznych dla danego kraju.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent