Södra zdecydowała się zainwestować w elektryczną ciężarówkę klasy tonażowej ciężkiej o obsługi codziennego łańcucha logistycznego w transporcie zrębków drzewnych. Ładując ciężarówkę z wiórkami, samodzielnie skonfigurowaną i wolną od paliw kopalnych, gdyż zasilaną ekologiczną energią elektryczną, wpływ tych przewozów na środowisko zostanie radykalnie zmniejszony. Elektryczna ciężarówka na wiórki jest dostarczana przez Scanię i stanowi kamień milowy w realizacji długoterminowego celu Södra, jakim jest przejście na transport wolny od paliw kopalnych. 

Transport drogowy stanowi dzisiaj centralną część szwedzkiego sektora leśnego, a Södra, jako jeden z największych odbiorców usług transportowych, od dawna stara się, aby własne przewozy stały się bardziej wydajne i przyjazne dla środowiska. W Södra transport ciężarowy odpowiada bowiem za około 5% emisji dwutlenku węgla z paliw kopalnych, jeśli uwzględni się również emisje pośrednie. Wdrożenie tej ciężarówki klasy tonażowej ciężkiej do przemieszczania zrębków drzewnych w Blekinge i wschodniej Smålandii stanowi ważny krok w kierunku przyszłości wolnej od paliw kopalnych.

Dostawy tego elektrycznego samochodu na wiórki mają nastąpić pod koniec 2024 roku, a w latach 2025–2027 zostanie on przetestowany w rzeczywistych warunkach. Celem jest, aby auto przejechało rocznie około 10 000 mil, co odpowiada przejechaniu 40 mil dziennie. Jednocześnie, aby móc ładować w zwykłych operacjach, w nadchodzącym roku planowana jest szeroko zakrojona rozbudowa infrastruktury ładowania w zakładach w Mörrum, Mönsterås, Orrefors i Långasjö. Po programie testów projekt pilotażowy zostanie poddany ocenie w celu stworzenia jasnego planu elektryfikacji na dużą skalę całej floty pojazdów Södra. Henrik Brodin, kierownik programu Południe bez paliw kopalnych, wskazuje „Ta elektryczna ciężarówka na wióry jest ekscytującym kamieniem milowym w naszych pracach nad elektryfikacją floty ciężarówek, między innymi dlatego, że od razu wprowadzamy ją w tryb ostry w ramach regularnego transportu. Projekt wiele nas nauczy, zarazem przyczyniając się do osiągnięcia ogólnego celu firmy Södra, jakim jest brak do 2040 roku emisji netto gazów cieplarnianych. Jestem przekonany, że test dostarczy też cennych spostrzeżeń, z których cała branża może skorzystać w przyszłości”,

Projekt pilotażowy jest częścią projektu TREE, inicjatywy koordynowanej przez Skogforsk, wspólny instytut badawczy leśnictwa. Ogólnym celem projektu polega na zapewnieniu, aby do 2030 roku 50 procent nowych ciężarówek stosowanych w leśnictwie było elektrycznych. Oprócz Södra w tym ambitnym przedsięwzięciu bierze udział kolejnych 20 partnerów, w tym inne firmy z branży leśnej, firmy logistyczne, firmy transportowe, firmy zajmujące się ładowaniem oraz firmy technologiczne i uczelnie. W związku z tym projektem zostaną udzielone odpowiedzi na ważne pytania dotyczące optymalizacji tras i infrastruktury ładowania, co może pomóc spółce Södra i jej przewoźnikom kontraktowym obniżyć koszty i wpływ na środowisko w całym łańcuchu wartości.

Elektryczny wariant na wióry to Scania 45R mogaca tworzyć zestawy o masie calkowitej do 64 ton. Przy szacowanym zasięgu działania Södry, wynoszącym od 25 do 30 mil, idealnie nadaje się do realizacji transportu regionalnego we wschodniej Smålandii. Ciężarówka jest wyposażona w 3 zintegrowane silniki elektryczne, zapewniające ciągłą moc wyjściową odpowiadającą 610 KM, i została zaopatrzona w największą instalację akumulatorów o pojemności 624 kWh. Samochód można ładować mocą 375 kW, co oznacza, że czas ładowania jest zminimalizowany i przy normalnej pracy zazwyczaj wynosi około godziny. Elektryczna ciężarówka na wióry zostanie uwzględniona w regularnym planowaniu tras i będzie prowadzona tak samo, jak pozostała część floty ciężarówek Södra. Patrik Svanberg ze Scania Sverige AB dodaje „Zdecydowanie ma miejsce zasadnicza zmiana w kierunku zelektryfikowanego transportu drogowego wolnego od paliw kopalnych. To będzie ekscytujące, gdy elektryczna ciężarówka na wióry zostanie włączona do codziennej produkcji Södry”

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent