W 1992 roku na targach IAA firma MAN wprowadziła koncepcyjny samochód ciężarowy do dystrybucji miejskiej – SW2000/MAN SLW-2000 Concept 1992. Ideą stojącą za jego przygotowaniem była optymalizacja transportu miejskiego poprzez reorganizację systemu dostaw. Jedną z opcji było wdrożenie specjalnego terminalu przeładunkowego na obrzeżach dużych miast, gdzie można przeładować ładunki z ciężarówek do lżejszych miejskich pojazdów dystrybucyjnych. Koncepcja MAN miała był idealna do właśnie takich miejskich dostaw – długość koncepcyjnego wariantu była mniejsza niż 8 m, szerokość 2,40 m. Ponadto zaokrąglono naroża praktycznie całego nadwozia, mocno pochylono szybę przednią oraz wprowadzono dużą powierzchnię przeszkloną i wszystkie koła skrętne dla redukcji promienia skrętu. W efekcie uzyskano bardzo dobre właściwości aerodynamiczne, co potwierdzono stosownymi próbami w tunelu aerodynamicznym. Tym samym pojazd wyglądał bardziej jak autobus, ale mógł przewieźć od 4000 do 4500 kg ładunku. Załadunek i rozładunek były ułatwione dzięki małej wysokości załadunku – niskiemu zlokalizowaniu podłogi pokładu ładunkowego nad jezdną oraz bocznym drzwiom po prawej stronie. Kolejna kluczowa zaleta polegała na bardzo dobrej manewrowości – dzięki sterowaniu wszystkimi czterema kołami – tzn. układowi z kołami osi tylnej skręcanymi przeciwbieżnie w stosunku do przednich kół kierowanych uzyskano średnicę zawracania na poziomie zaledwie 11,8 m. Silnik to 4-cylindrowy diesel o pojemności 4400 cm3 (4,397 litra) i mocy maksymalnej 145 KM, z systemem Oxi-Cat – katalizatorem utleniania. Zastosowano jeszcze automatyczną skrzynię przekładniową oraz systemy ABS i ASR.

Podstawowe masy i wymiary SLW 2000 równały się: długość 7878 mm, wysokość 2962 mm, szerokość 2376 mm, masa własna 4950 kg. Do tego prędkość maksymalna wynosiła 86 km/h.

Najnowszy koncept CitE idealnie nawet pod względem swojego wyglądu nawiązuje do tego wizjonerskiego prototypu, który niestety nawet w uproszczonej formie nie wszedł do produkcji seryjnej.

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent