Slaats Diervoeders z siedzibą w Someren dodał do swojej floty pojazd Scania G360 4×2 HEV. To pierwszy pojazd z napędem hybrydowo-elektrycznym w parku taborowym tego specjalisty od żywienia zwierząt, który poprzez taki zakup chce aktywnie przyczynić się do uczynienia sektora bardziej zrównoważonym. „Sam nie możesz zmienić świata, ale jesteśmy na dobrej drodze, jeśli wszyscy coś zrobimy” — mówi odpowiedzialny za powyższe Martin Loomans.

Od paszy dla myszy po pasze dla słoni i wszystko pomiędzy – Scania serii G służy do transportu paszy dla zwierząt w Holandii, Belgii i Niemczech. Ponieważ obszar roboczy jest większy niż zasięg obecnej generacji elektrycznych ciężarówek, firma z Brabancji zdecydowała się na sprawdzoną technologię hybrydową Scanii.

Oszczędność paliwa

Oprócz spadku zużycia paliwa Loomans spodziewa się redukcji emisji CO 2. „Nie bez znaczenia dla naszego wyboru pozostawał fakt, że na co dzień odwiedzamy centra dużych miast, takich jak Amsterdam, Eindhoven czy Breda. Dzięki temu pojazdowi w razie potrzeby możemy jechać bezemisyjnie i cicho”.

W pełni hybrydowy ciągnik Scanii ma silnik wysokoprężny o mocy 360 KM w połączeniu z akumulatorem o pojemności 30 kWh, który jest stale ładowany na drodze za pomocą odzysku energii hamowania. Aby maksymalnie wykorzystać tę technologię, jeden z kierowców przechodzi specjalnie opracowane przez Scanię szkolenie dla kierowców, a pojazd jest używany głównie na dłuższych trasach, które obsługuje podmiot.

Niska kabina G

Nowa ciężarówka jest piątą, która zostanie dodana do floty Slaats Dierenvoeders i tym razem też wybrano niską kabinę typu G. „Z doświadczenia wiemy, że ta kabina najlepiej pasuje do naszej pracy. Nasi kierowcy muszą często wjeżdżać i wyjeżdżać z piętnastoma do dwudziestu adresów dostawy dziennie, a wtedy nie chcesz wysokiej kabiny. Ponadto widoczność z kabin serii G jest optymalna”.

Jest rzeczą oczywistą, że wszystkie pojazdy są marki z gryfem. „Scania wznosi się ponad inne marki” – wyjaśnia dyrektor. Nie ma nic poza pochwałami dla dealera Scanii, który jest „za rogiem”. „Zawsze jesteśmy dobrze obsłużeni, a jeśli pojawia się problem, jest on starannie rozwiązywany. Związek opiera się na wzajemnym zaufaniu. A fakt, że są blisko, jest również bardzo wygodny”.

O firmie Slaats Animal Feed BV

Slaats Diervoeders, założony na początku XX wieku jako tradycyjna firma młynarska, zaopatruje w paszę hodowle, ogrody zoologiczne i sklepy zoologiczne na całym świecie. Aby stworzyć optymalny produkt dla każdego gatunku zwierząt, ziarna, nasiona i surowce są wybierane z największą starannością i kupowane na całym świecie. Przedsiębiorstwo zatrudniające od dziesięciu do piętnastu pracowników, ma także własny dział produkcji, w którym wykonuje się ponad tysiąc pięćset mieszanek na receptę. Przy pomocy własnej floty są realizowane zamówienia na terenie Holandii, Belgii i Niemiec.

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent