Dostawca usług logistycznych Simon Loos uruchomił pierwszy elektryczny ciągnik Volvo FH Electric 6×2 z elektrycznym napędem agregatu chłodniczego. To cenny dodatek do floty, na drodze do transportu bezemisyjnego. Nowy ciągnik jest używany przez Simona Loosa w imieniu Royal Friesland Campina

W imieniu Royal Friesland Campina Simon Loos w pełni wykorzystuje trzyosiowe Volvo FH Electric do kondycjonowanego transportu produktów mlecznych. Transport ten odbywa się pomiędzy różnymi regionami.

Maksymalna elastyczność podczas załadunku

To jeden z pierwszych ciągników elektrycznych z trzema osiami i standardową naczepą o długości 13,60 m. Rozstaw osi i akumulatory ciężarówki są identyczne jak w typie FH Electric 4×2 . Dodatkowa oś została umieszczona za osią napędzaną i zapewnia maksymalną elastyczność podczas załadunku. Bez dostosowań w procesie załadunku wszystkie ładunki można przewozić w ramach ustawowych limitów nacisku na oś. Maksymalna dopuszczalna masa zestawu wynosi pięćdziesiąt ton. Konfigurację tę zrealizowano w ścisłej współpracy z Volvo Trucks i dealerem LVS w Zwaag. Ważną część tej kreatywnej koncepcji stanowi przesuwane siodło. W tym celu fabrycznie dostarczono rozwiązanie dopasowane do indywidualnych potrzeb. Kierowca może obsługiwać ruchome siodło z kabiny, tak aby w każdej sytuacji była zachowana dopuszczalna długość maksymalna. Powyższe okazuje się również przydatne jako narzędzie w trakcie wjeżdżania i wyjeżdżania bez uszkodzeń do/z obszarów rozładunku o ograniczonym dostępie

Elektryczny przystawka odbioru mocy

Chłodnia na naczepie ma napęd w pełni elektryczny, zasilany z ciągnika. Ciągnik jest fabrycznie wyposażony w elektryczny wał odbioru mocy (e-PTO). System ten pobiera napięcie z akumulatora wysokiego napięcia, a następnie przetwarza je na prąd zasilający, na którym pracuje chłodziarka. Zalety tej konstrukcji w porównaniu z osiami elektrycznymi i akumulatorami w naczepie są oczywiste: im mniejsza złożoność, tym większa niezawodność operacyjna oraz im niższa masa własna, tym większa wydajność i niższe koszty inwestycji.

W swojej lokalizacji w Maasdam Royal Friesland Campina zainstalował stację szybkiego ładowania ABB, gdzie ta nowa elektryczna ciężarówka może korzystać z maksymalnej mocy ładowania równej 250 kW. Aby efektywnie zarządzać sesjami ładowania, Royal Friesland Campina zawarł robocze porozumienia z operatorem logistycznym Simon Loos, firmą instalacyjną Batenburg oraz dealerem Volvo Trucks w Rotterdamie.

O Simon Loos

Od momentu założenia w 1938 roku Simon Loos stał się wszechstronnym dostawcą usług logistycznych w zakresie transportu, magazynowania, co-packingu i doradztwa logistycznego. Zrównoważony rozwój i innowacja są wpisane w podstawy funkcjonowania tej rodzinnej firmy, od 85 lat znajdującej się w pierwszej dwudziestce dostawców usług logistycznych.

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent