Silnik Scanii w hybrydowym zespole napędowym ciężkiego lotniskowego samochodu ratowniczo-gaśniczego
Hybrydowe rozwiązanie Scanii opracowane do celów przemysłowych i morskich idealnie pasuje do ciężkich lotniskowych samochodów ratowniczo-gaśniczych szybkiej interwencji (ARFF). Wraz z producentem podwozi Titan Spezialfahrzeugbau GmbH firma Albert Ziegler GmbH może więc teraz oferować rozwiązania umożliwiające bezemisyjną jazdę po lotniskach i wokół nich. Połączone zasilanie dieslowo-elektryczne skraca czas reakcji i dotarcia na miejsce katastrofy, poniżej surowych wymagań sektora lotniczego. Do tego układ taki obniża emisje substancjio szkodliwych.
Wymagania stawiane straży pożarnej i portom lotniczym na całym świecie to nie tylko szybka i natychmiastowa szybka reakcja w nagłych przypadkach, ale także zmieniają się one w kierunku zrównoważonego rozwoju. Obejmuje to dekarbonizację i redukcję emisji z pojazdów oraz innego sprzętu do obsługi naziemnej. Powyższe zachęciło do stworzenia świadomych ekologicznie alternatyw. To przemawia do niemieckiego producenta podwozi Titan, pierwszego klienta Scanii na tę hybrydową konfigurację dla lotniskowych pojazdów strażackich. Titan użyje ją w swojej nowej serii podwozi T-39 6×6-H ARFF.
Rozwiązanie hybrydowe
Rozwiązanie Scania umożliwia pojazdowi wykonywanie prawie wszystkich codziennych czynności bez emisji spalin przy zasilaniu energią elektryczną. To nie tylko zmniejsza emisje, ale też poprawia życie ludzi pracujących w okolicy. Sam silnik spalinowy jest dopuszczony do zasilania HVO, czyli czymś, co ogranicza emisje do minimum. Hybrydowe rozwiązanie Scania poprawi również szereg cech pojazdu. W nagłych przypadkach kwestia dotyczy tego, aby jak najszybciej i bezpiecznie dotrzeć do miejsca zdarzenia. To rozwiązanie sprawiło, że czas przyspieszania osiągnął nowy poziom dla tego typu samovchodów. Hybrydowa ciężarówka ma 770 KM z 16-litrowego silnika spalinowego Scania V8 w połączeniu z 380 KM z silnika elektrycznego. Daje to hybrydzie łącznie do 1150 KM. Dla Tommy’ego Johnsona, Global Key Account Manager, zmniejszenie emisji na lotniskach i ulepszone właściwości pojazdów, które mogą ratować życie, to osiągnięcie, w którym połączono doświadczenie jako producenta ciężarówek i autobusów z nowymi innowacjami i spostrzeżeniami, opracowanymi w zakresie szybkiej elektryfikacji jazd: „Wykorzystaliśmy technologię opracowaną dla naszych samochodów ciężarowych i autobusów, aby przygotować kompletną ofertę, naprawdę dobrze pasującą do tego rodzaju pojazdów”.
Rozwiązanie zawiera zaadaptowaną technologię stosowaną w ciężarówkach i autobusach. Klienci skorzystają też z firmowych usług, utrzymując maksymalny czas pracy. Scania dostarcza akumulator, tzw. maszynę elektryczną, silnik spalinowy oraz wszystkie powiązane komponenty systemu.
Dane techniczne:
Typ podwozia: Titan T39-770 6×6 HYBRIDdrive
Moc silnika – silnik spalinowy: Scania DC16 386, V8-cylindrowy, 16,4 litra, 566 kW /770 KM
Układ elektryczny – elektryczny układ napędowy Scania o mocy 230 kW (ciągła) i 280 kW (szczytowa), akumulator litowo-jonowy o pojemności 104 kWh dla napędu HYBRID
Parametry: Całkowita moc maksymalna 846 kW/1150 KM
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent