Pierwsze ze 151 podwozi z kabinami eDaily zostało dostarczone do Tesco, a pozostałe egzemplarze dołączą do floty elektrycznych IVECO jeszcze w tym roku. IVECO wspiera supermarket w jego dążeniu do dekarbonizacji dzięki pojazdom eDaily w konfiguracji z dwoma akumulatorami, zoptymalizowanej pod kątem poprawy ładowności i zasięgu.

IVECO dostarczyło pierwszy eDaily do Tesco, wiodącego supermarketu w Wielkiej Brytanii, który kontynuuje swoją podróż w kierunku dekarbonizacji. Ten pojazd z dwoma akumulatorami, dołączający do floty Tesco przeznaczonej do realizacji dostaw do domu, został zoptymalizowany pod kątem poprawy ładowności i zasięgu. Pod koniec 2024 roku do powiększającej się floty pojazdów elektrycznych Tesco dołączy kolejnych takich 150 sztuk eDaily z dwoma akumulatorami.

Ten pierwszy nowy eDaily (42S14E) umożliwia dostawy do klientów o zerowej emisji dzięki innowacyjnej modułowej konfiguracji akumulatorów. Jego silnik elektryczny zapewnia wysoką wydajność dzięki mocy 140 kW i momentowi obrotowemu 400 Nm. W następstwie możliwości szybkiego ładowania mocą 80 kW zasięg do 100 km można osiągnąć w zaledwie 30 minut, a ładowarka pokładowa o mocy 22 kW umożliwia Tesco maksymalizację możliwości ładowania z ładowarek prądu przemiennego w lokalnych sklepach. Podczas dostaw zabudowa chłodnia może w pełni wykorzystywać 15 kW e-PTO do chłodzenia łatwo psujących się towarów. Drugi e-PTO 12 V zabezpiecza zasilanie niskonapięciowe do dodatkowego chłodzenia, tworząc całkowicie samowystarczalny pojazd o zerowej emisji. Tesco czerpie także korzyści z zaawansowanych funkcji łączności eDaily, umożliwiających sterowanie trybami jazdy auta i zdalne wybieranie tych najlepszych w celu uzyskania optymalnych osiągów i efektywności.

Daily jest dobrze znanym pojazdem dostawczym Tesco w całym kraju od 2010 roku. Jego wiodący w swojej klasie promień skrętu, ułatwiający manewrowanie, stanowi mocny atut dla kierowców często poruszających się po miastach. Kierowcy uznają, że przejście na w pełni elektryczną wersję eDaily będzie łatwe, gdyż wyposaża się ją w automatyczną skrzynię biegów Hi-Matic IVECO, występującą także we flocie w pojazdach z silnikiem Diesla.

Brytyjska sieć supermarketów chce mieć w pełni elektryczną flotę dostawczą do 2030 roku i osiągnąć neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla w Wielkiej Brytanii do 2035 roku. Niedawno ogłosiła, że otrzymała swojego 500. elektrycznego vana dla dostaw do domu przeznaczonego dla należącego do firmy sklepu Sheffield Extra. Powyższe czyni Tesco pierwszym Yorkshire, który będzie mieć flotę w pełni elektryczną. Rob Smallwood, menedżer floty Tesco, wskazał „Dostawa elektrycznego samochodu dostawczego Iveco eDaily do naszego sklepu w Horwich to ekscytujący krok w kierunku w pełni elektrycznej floty w Wielkiej Brytanii do 2030 roku. Rozszerzony asortyment oferowany przez eDaily umożliwi nam dotarcie do większej liczby klientów podczas jednej jazdy z naszych większych sklepów i pomoże nam osiągnąć nasze zobowiązanie do osiągnięcia do 2035 roku neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla w naszej działalności”.

     Tekst: Jarosław Brach

     Zdjęcia: Producent