Odkąd na początku 2021 roku Schmitz Cargobull wprowadził serię EcoGeneration., aerodynamiczne naczepy typu kurtynowego odniosły prawdziwy sukces. W dobie wysokich cen paliw i konieczności ograniczenia emisji dwutlenku węgla, firmy transportowe i logistyczne potrzebują bowiem praktycznych pojazdów i rozwiązań technicznych, które pomogą im zmniejszyć zużycie we flotach i zredukować wpływ na środowisko. Wraz z aerodynamicznymi naczepami kurtynowymi z gamy EcoGeneration, Schmitz Cargobull oferuje innowacyjną i zrównoważoną koncepcję naczepy, która pozostaje zarówno przyjazna dla środowiska, jak i zmniejsza koszty dla sektora transportowego.
Naczepa kurtynowa typu S.CS EcoVARIOS pokazuje, w jaki sposób firmy transportowe mogą wykorzystać aerodynamiczne naczepy kurtynowe EcoGeneration – EcoFIX, EcoFLEX i EcoVARIOS – do tworzenia zrównoważonych procesów transportowych.
SCS EcoFLEX wyposażony jest w regulowany tył, którego ustawienie aerodynamiczne jest o 50 cm niższe od ustawienia standardowego i zmniejsza turbulencje za naczepą. W pozycji objętościowej można wykorzystać pełną pojemność przestrzeni ładunkowej, a po rozłożeniu do pozycji maksymalnej naczepa ma wysokość wewnętrzną 2,7 m. W tylnym położeniu można regulować wysokość bocznej plandeki. S.CS EcoFLEX jest idealny do transportu ładunków drobnicowych i napojów. Aby stworzyć odpowiedni pakiet, można go połączyć z KURTYNĄ MOCUJĄCĄ, całkowicie pozbawioną listew wsporczych. POWER CURTAIN przekonuje prostą i bezpieczną obsługą oraz oszczędza czas podczas codziennych zadań transportowych.
S.CS EcoVARIOS oferuje wysokość wewnętrzną 3 m i wysokość całkowitą 4 m. Szczególnie dobrze nadaje się do zadań związanych z transportem wielkogabarytowym i samochodowym, gdzie na przykład trzy klatki paletowe muszą być transportowane jedna na drugiej. Zarówno przednią, jak i tylną część nadwozia można elastycznie regulować.
Aerodynamiczne naczepy redukują opór, w ten sposób obniżając zużycie paliwa i emisję dwutlenku węgla. W praktyce użytkownicy byli w stanie osiągnąć oszczędności znacznie powyżej 5%. Ta koncepcja daje duży potencjał oszczędności, szczególnie w przypadku ładunków o znacznej masie. Funkcja podnoszenia z tyłu umożliwia łatwe podnoszenie tej partii naczepy, jeśli wymagana jest cała przestrzeń ładunkowa. Osiąga się to bez znaczących zmian w funkcjonalności naczepy, wydajności transportowej i zwykłej obsłudze. Skuteczność aerodynamicznego nadwozia w zapewnianiu doskonałej trwałości dzięki maksymalnym oszczędnościom paliwa nie odbywa się kosztem drogiego, łatwego do uszkodzenia osprzętu.
System telematyczny wykrywa zmiany wysokości
Dzięki wbudowanemu systemowi telematycznemu TrailerConnect® użytkownicy mogą cieszyć się większą przejrzystością danych dotyczących swojej floty/naczep. Poprawia to wykorzystanie ładowności naczepy i zmniejsza liczbę pustych przejazdów. Kolejną zaletę stanowi to, że system telematyczny jest w stanie monitorować wysokość naczepy – czujniki mogą wykryć, czy dach jest podniesiony, czy ustawiony w trybie aerodynamicznym. Ujawnia to konkretne sposoby optymalizacji wykorzystania maczepy.
EcoPack – aerodynamiczny schowek zapewniający jeszcze większą oszczędność paliwa
Zarówno S.CS EcoFLEX, jak i S.CS EcoVARIOS można teraz wyposażyć w nowy aerodynamiczny schowek, znany jako EcoPack – funkcja dostępna obecnie wyłącznie w firmie Schmitz Cargobull. Dzięki zoptymalizowanemu przepływowi powietrza, wynikającemu ze specjalnej aerodynamicznej konstrukcji, pojemnik ten nie tylko przyczynia się do dalszych oszczędności paliwa, ale także oferuje jeszcze więcej miejsca do przechowywania, głównie na koła zapasowe. W testach praktycznych osiągnięto oszczędności paliwowe dochodzące do 3%. Oprócz zalet aerodynamicznych, EcoPack imponuje niską masą własną oraz szybką i łatwą obsługą.
Lepsze oświetlenie wnętrza zwiększające bezpieczeństwo pracy
Kolejną nowością jest oświetlenie wnętrza naczepy. Światła LED zapewniają zwiększoną jasność, a tym samym poprawiają bezpieczeństwo podczas załadunku i rozładunku.

Tekst: Jarosław Brach

Zdjęcia: Producent