Projekt „regeneracji” skrzyni biegów Milestone zużył około 50 procent mniej materiału i towarzyszyło mu około 45 procent mniej emisji dwutlenku węgla w porównaniu z produkcją zupełnie nowej skrzyni. Projekt pokazuje, że możliwe jest zintegrowanie regenerowanych komponentów bezpośrednio z liniami produkcyjnymi nowych pojazdów.
Po raz pierwszy na świecie wśród wytwórców ciężarówek klasy tonażowej ciężkiej, Scania zintegrowała ponownie wykorzystane komponenty na swojej głównej linii montażowej w Szwecji. To historyczne osiągnięcie miało miejsce na początku tego roku w ramach wspólnego projektu badawczego iReGear prowadzonego wraz z KTH Royal Institute of Technology i Scandinavian Transmission Service AB i było możliwe dzięki finansowaniu z Vinnova, szwedzkiej agencji innowacji.
„Regenerowana” skrzynia biegów została poddana dokładnie tym samym rygorystycznym krokom i testom jakości oraz funkcjonalności, co skrzynie biegów wykonane z całkowicie nowych części. Oceniono ją na tym samym stanowisku testowym, co nowe skrzynie biegów, monitorując około 100 parametrów jakości i funkcji. Skrzynia biegów należycie spełniła wszystkie te wymagania i dlatego można ją było uznać za „jak nową”, co zapewnia, że spełnia standardy jakości i wydajności wymagane do montażu w pojazdach Scania Oprócz tego, że regenerowana skrzynia biegów jest jak nowa, sam proces produkcji wykazał ogromne korzyści dla środowiska. Podczas gdy wskaźniki wymiany podczas regeneracji skrzyni biegów mogą się wahać od około 10 do 100 procent w zależności od historii zużycia, ta konkretna skrzynia biegów zużyła około 50 procent mniej materiału i spowodowała o 45 procent mniej emisji dwutlenku węgla w porównaniu ze skrzyniami biegów wykonanymi wyłącznie z nowych komponentów.
Remanufacturing, polegający na ponownym wykorzystaniu starych części w celu stworzenia nowych produktów o jakości tak dobrej jaka cechuje nowe, jest postrzegany przez przemysł motoryzacyjny jako obiecująca strategia osiągania celów klimatycznych i wspierania przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Rozwiązuje też problemy rosnącego niedoboru zasobów. Pomimo swojego wielkiego potencjału, regeneracja w europejskim sektorze motoryzacyjnym ogranicza się głównie do produkcji części zamiennych na rynek wtórny, lecz stanowią one zaledwie 1,1 procent nowej produkcji, zgodnie z raportem Europejskiej Sieci Remanufacturing (2015). Szersze przyjęcie tego procesu wymaga od producentów pojazdów zintegrowania regenerowanych komponentów bezpośrednio z liniami wytwórczymi nowych pojazdów, zamiast używania ich oddzielnie w sprzedaży na rynku wtórnym. Tym samym Scania wyraża nadzieję, że pionierski projekt iReGear pomoże poprowadzić branżę w kierunku dokonania tej niezbędnej zmiany w wysiłkach na rzecz stworzenia bardziej zrównoważonego i czystszego sektora transportu. Fredrik Nilzén, szef ds. zrównoważonego rozwoju w Scanii, stwierdził, „Jakie osiągnięcie projektu i wszystkich zaangażowanych. Ta regenerowana skrzynia biegów jest przekonującym przykładem tego, jak produkcja ciężkich pojazdów może stać się bardziej zrównoważona, cyrkularna i wydajna, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów jakości”. Farazee Asif, adiunkt na KTH,m wskazał „Badania te dostarczają pierwszych dowodów na poparcie tezy, że możliwe jest wyobrażenie sobie przyszłych organizacji produkcyjnych płynnie integrujących operacje produkcyjne i regeneracyjne w celu opracowania systemów produkcji o obiegu zamkniętym, które zużywają mniej zasobów, wytwarzają mniej emisji i kosztują mniej bez uszczerbku dla jakości i wydajności”. Ola Stålebo, dyrektor generalny Scandinavian Transmission Service AB, dodał zaś
„STS regeneruje skrzynie biegów od ponad 50 lat. Niesamowite jest to, że możemy zakwestionować stare przekonanie, że regenerowane części mogą być używane wyłącznie do celów posprzedażowych. Dzisiaj możemy z dumą wspominać okres udanej współpracy, w którym osiągnęliśmy przełomy w zakresie zrównoważonej technologii. Ten projekt naprawdę pokazuje, że może nie musi zatrzymać się na jednym pomyśle, ale może stać się rzeczywistością w niedalekiej przyszłości”.
O projekcie iReGear
Projekt iReGear trwał od września 2023 do maja 2024 roku i był finansowany przez Vinnova, szwedzką agencję innowacji. Koordynatorem projektu był Królewski Instytut Technologiczny KTH, a w projekcie brały udział także firmy Scania i Scandinavian Transmission Service AB.

 

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent